21. apríla 2021

V rebríčku škôl dominujú americké univerzity, ale nie všetky patria do prestížneho zoznamu Ivy League. Medzi miliardárskymi absolventmi prestížnych univerzít sú napríklad režisér Hviezdnych vojen, bývalý americký prezident či zakladatelia Amazonu, Tesly,  Dropboxu, Yahoo aj Alibaby.

2 755 svetových miliardárov z najnovšieho rebríčka amerického Forbesu získavalo svoje vysokoškolské vzdelanie po celom svete, od egyptskej univerzity Al-Azhar až po čínsku technologickú univerzitu Zhejiang.

Stovky miliardárov síce na vysokú školu nechodilo vôbec, alebo z nej odišli ešte pred získaním diplomu, ako napríklad Bill Gates a Mark Zuckerberg, no medzi tými s diplomom, niekoľko škôl vyniká.

S najmenej 29 miliardárskymi absolventmi na zozname amerického Forbesu vedie Harvard. (Forbes zistil informácie o vysokoškolskom vzdelávaní väčšiny, ale nie všetkých členov zoznamu.) Štyri ďalšie univerzity spomedzi Ivy League, skupiny najprestížnejších amerických škôl, sa dostali do top desiatky tých, odkiaľ pochádza najviac miliardárov z nového rebríčka.

Deväť z týchto desiatich škôl sa nachádza v Spojených štátoch, hoci ich absolventi majú rôzne občianstvo, od Kolumbie cez Írsko až po Filipíny. Jedinou školou mimo USA, ktorá sa dostala do desiatky je University of Mumbai, verejná vysoká škola v Indii, ktorá je podľa záznamov jednou z najväčších vysokých škôl na svete. Len tesne sa nezmestili Juhokórejská národná univerzita v Soule a Čínska univerzita v Tsinghua.

Reklama

Tu je desať vysokých škôl s najväčším počtom absolventov spomedzi miliardárov. Zoznam vychádza z údajov zhromaždených spoločnosťou Forbes. Čisté imanie boháčov bolo vyčíslené k 5. marcu 2021.

#1 | Harvard University

29 miliardárov

MIESTO: CAMBRIDGE, MASSACHUSETTS

CELKOVÝ MAJETOK: 207 miliárd dolárov

Kampus univezity. Foto: Pixabay

Harvardský dvor je základňou pre najvyšší počet miliardárov rebríčka Forbes. Sedemnásť z 29 miliardárov, ktorí školu absolvovali, nazhromaždilo svoje bohatstvo vo finančnom a investičnom priemysle, vrátane troch nováčikov na zozname svetových miliardárov: bitcoinových dvojčiat Camerona a Tylera Winklevoss a bývalého generálneho riaditeľa Goldman Sachs Lloyda Blankfeina.

Dvaja najbohatší absolventi vysokoškolského štúdia na Harvarde však pochádzajú z iných sektorov. Majetok majiteľa Los Angeles Clippers, Steva Ballmeara, vo výške 68,7 miliárd dolárov pochádza z jeho čias na čele spoločnosti Microsoft, zatiaľ čo brazílsky investičný bankár Jorge Paulo Lemann vďačí za svoje bohatstvo s čistou hodnotou 16,9 miliárd dolárov inteligentnému obchodovaniu v potravinárskom a nápojovom priemysle – do portfólia jeho firmy patria podiely v spoločnosti Anheuser – Busch InBev a Kraft Heinz.

#2 (remíza) | University of Pennsylvania

28 miliardárov

MIESTO: PHILADELPHIA

CELKOVÝ MAJETOK: 284,8 miliárd dolárov

Foto: Wikimedia/Gage Skidmore v licencii CC-BY-SA-2.0

Viac ako polovica miliardárskych absolventov Pensylvánskej univerzity získala vysokoškolské vzdelanie na slávnej Whartonovej škole. Inštitúcia vo Philadelphii bola odrazovým mostíkom pre dvoch najslávnejších miliardárov súčasnosti: bývalého prezidenta Donalda Trumpa a Elona Muska, ktorému podiely v spoločnostiach Tesla a SpaceX pomohli dostať sa na tretie miesto v zozname svetových miliardárov.

Hlavné foto: SITA/AP/John Raoux

Dvomi novými miliardármi z tejto univerzity sú Lance Gokongwei, generálny riaditeľ filipínskeho konglomerátu JG Summit, a rizikový kapitalista Gary Lauder, ktorého bohatstvo pochádza z kozmetickej ríše Estée Lauder, ktorú založila jeho stará mama. Filantropka Laurene Powell Jobs, ktorá promovala v roku 1985, má vystúpiť na májovom slávnostnom zahájení univerzity.

#2 (remíza) | Stanford University

28 miliardárov

MIESTO: STANFORD, CALIFORNIA

CELKOVÝ MAJETOK: 124,4 miliárdy dolárov

Stanford, ktorý je živnou pôdou pre startupy, je tento rok alma mater viacerých miliardárov z radov nováčikov ako ktorákoľvek iná škola. Medzi ôsmimi novými členmi miliardárskeho rebríčka a zároveň alumnistami školy sú zakladatelia spoločností Carvana, DoorDash, Nubank, Robinhood a Zillow – všetko technologických alebo technologicky príbuzných spoločností.

Zahŕňajú Kolumbijčana Davida Veleza, ktorý urobil z Nubank najcennejšiu digitálnu banku na svete, ako aj Baiju Bhatta a bulharského Vlada Teneva, ktorého obchodná platforma Robinhood fungujúca bez provízie, bola v januári a februári centrom krátkeho stlačenia akcií GameStop. Za predsedu správnej rady univerzity bol zvolený ďalší účastník Stanfordskej univerzity, spoluzakladateľ spoločnosti Yahoo, Jerry Yang, ktorého funkčné obdobie sa začne neskôr v tomto roku.

#4 | Yale University

21 miliardárov

Reklama

MIESTO: NEW HAVEN, CONNECTICUT

CELKOVÝ MAJETOK: 140,8 miliárd dolárov

Jednu z najikonickejších budov Yalovej univerzity možno študenti tento rok na vlastné oči neuvidia. Foto: Pixabay

Medzi absolventov Yale University patria dediči Marsu John, Valerie a Victoria Mars, ako aj dediči naftového biznisu Lee, Edward, Robert a Sid Bass. V roku 2018 venoval Edward Bass univerzite dar vo výške 160 miliónov dolárov na renováciu múzea Peabody Museum.

Medzi ďalších významných miliardárov, ktorí absolvovali štúdium na tejto univerzite, patria spoluzakladateľ Alibaby a majiteľ Brooklyn Nets Joe Tsai a Stephen Schwarzman, výkonný riaditeľ investičnej spoločnosti Blackstone.

Najnovším miliardárom z Yale je Paul Sciarra, ktorý sa dostal do zoznamu boháčov po tom,  čo v uplynulom roku prudko vzrástli podiely na Pintereste, aplikácii na zdieľanie obrázkov, ktorú založil v roku 2010.

#5 | Mumbai University

20 miliardárov

MIESTO: MUMBAI, INDIA

CELKOVÝ MAJETOK: 162,8 miliárd dolárov

Bombajská univerzita je jednou z najväčších univerzít na svete a je jedinou inštitúciou mimo USA, ktorá sa dostala do prvej desiatky rebríčka amerického Forbesu. Všetci miliardárski absolventi okrem štyroch svoj majetok zdedili, vrátane najbohatšieho ázijského miliardára Mukesha Ambaniho, ktorý vedie spoločnosť Reliance Industries, konglomerát so záujmami v oblasti ropy a zemného plynu, petrochémie a telekomunikácií.

Mukesh Ambani a jeho brat Anil zdedili majetok po svojom otcovi, ale Mukesh majetok výrazne rozšíril a v novom zozname boháčov sa nachádza na 10. mieste. Medzi výnimky patrí Uday Kotak, ktorý založil a prevádzkuje jednu z najväčších indických bánk v súkromnom sektore.

#6 | Cornell University

18 miliardárov

MIESTO: ITHACA, NEW YORK

CELKOVÝ MAJETOK: 65,1 miliardy dolárov

Cornellova univezita má 18 absolventov z radov miliardárov. Foto: Unsplash

Medzi rozmanitých absolventov Cornellovej univerzity patrí bývalá šéfka spoločnosti Citigroup Sandy Weill, titán z oblasti private equity Robert F. Smith, po ktorom bola v roku 2016 pomenovaná škola chemického inžinierstva (Smith sa nedávno zapojil do najväčšej schémy daňových únikov v histórii USA) a softvérový podnikateľ David Duffield, ktorý minulý rok venoval 5 miliónov dolárov na založenie štipendijného fondu pre študentov vysokoškolského inžinierstva, ktorých ovplyvnila pandémia.

Pozoruhodným absolventom školy, ktorý však nepatrí medzi svetových miliardárov, je Chuck Feeney, bývalý miliardár, ktorý rozdal celý svoj majetok vo výške 8 miliárd dolárov, z toho takmer 1 miliardu daroval svojej alma mater. Osamelým nováčikom spoločnosti Cornellu v tomto roku je Robert Langer, známy vedec, ktorý zbohatol vďaka 3-percentnému podielu v biotechnologickej spoločnosti Moderna.

#7 | University of Southern California

15 miliardárov

MIESTO: LOS ANGELES

CELKOVÝ MAJETOK: 58,5 miliárd dolárov

Medzi miliardárov univerzity v Los Angeles patria dvaja známi filmoví tvorcovia, ktorí ukončili štúdium na tunajšej škole filmového umenia: tvorca Hviezdnych vojen George Lucas a brazílsky režisér Walter Salles, dedič jednej z najstarších bankových rodín v jeho domovskej krajine.

George Lucas. Foto: SITA/Eric Risberg

Najbohatšími absolventmi USC sú Marc Benioff, generálny riaditeľ cloudového gigantu Salesforce s hodnotou 8,4 miliárd dolárov, B. Wayne Hughes, ktorý bol spoluzakladateľom spoločnosti Public Storage, a jeho deti Tamara Gustavson a B. Wayne Hughes, mladší. V roku 2019 sa zistilo, že starší Hughes bol zdrojom anonymných darov vo výške takmer 400 miliónov dolárov univerzite, údajne v rokoch 2010 až 2015.

#8 | Massachusetts Institute of Technology

14 miliardárov

MIESTO: CAMBRIDGE, MASSACHUSETTS

CELKOVÝ MAJETOK: 104 miliárd dolárov

Polovica miliardárov pochádzajúcich z MIT svoj majetok zdedila, vrátane generálneho riaditeľa spoločnosti Koch Industries Charlesa Kocha a jeho brata Williama Kocha, ktorý v roku 1983 predal svoj podiel v spoločnosti Charlesovi a ich zosnulému bratovi Davidovi. Charles a David Kochovci nesmierne rozšírili spoločnosť Koch Industries, ropný a uhoľný konglomerát, ktorý zdedili po svojom otcovi Fredovi.

Medzi samostatne zárobkovo činných miliardárov patrí matematik Jim Simons, ktorého majetok vo výške 24,6 miliárd dolárov pochádza zo založenia hedžového fondu Renaissance Technologies, rovnako ako spoluzakladateľ a CEO Dropboxu Drew Houston.

Trendové technológie pridali k úspechu MIT troch miliardárov: biotechnológiu, v prípade generálneho riaditeľa BeiGene Johna Oylera, kryptomenu Sama Bankmana-Frieda, ktorý založil kryptofirmy Alameda Research a FTX, a miliardára z internetovej bubliny Michaela Saylora, ktorý po dvoch desaťročiach získal späť status miliardára vďaka lukratívnym investíciám do bitcoinu.

#9 (remíza) | Princeton University

11 miliardárov

MIESTO: PRINCETON, NEW JERSEY

CELKOVÝ MAJETOK: 288,4 miliardy dolárov

Princetonská univerzita. Foto: Unsplash

Princeton završuje dominanciu Ivy League v prvej desiatke. Napriek tomu, že má o 18 miliardárskych absolventov menej ako Harvard z prvého miesta, čistá hodnota ich majetkov zatienila  všetky ostatné univerzity.

Je to predovšetkým preto, že najbohatší absolventi Harvardu (Bill Gates a Mark Zuckerberg) z neho odišli, zatiaľ čo dvaja najbohatší alumnisti Princetonu – zakladateľ Amazonu Jeff Bezos a jeho exmanželka MacKenzie Scott – obaja získali titul. Majetok Bezosa a Scott má hodnotu 230 miliárd dolárov, čo znamená, že tvoria 80 % celkového bohatstva miliardárskych absolventov Princetonu.

Medzi ďalších miliardárov, ktorí absolvovali Princeton, patria maloobchodní dediči Gap John, Robert a William Fisher a bývalý generálny riaditeľ spoločnosti Google Eric Schmidt, ktorý univerzite pred dvoma rokmi poskytol nezverejnenú sumu na výstavbu novej budovy počítačovej vedy, ktorá má byť hotová v roku 2026 .

#9 (remíza) | University of California, Berkeley

11 miliardárov

MIESTO: BERKELEY, CALIFORNIA

CELKOVÝ MAJETOK: 82,6 miliárd dolárov

Vlajková verejná univerzita Kalifornie získala v súvislosti s pandémiou dvoch nových miliardárov z radov absolventov. Profesor biológie z Harvardu Timothy Springer zbohatol rovnako ako absolvent Cornellovej univerzity Robert Langer – vďaka svojmu podielu vo výrobcovi vakcín Moderna.

Generálny riaditeľ spoločnosti Doordash Tony Xu medzitým začal ponúkať akcie svojho startupu na dodávky potravín verejnosti, pričom výzvy na domácu izoláciu sa odrazili aj na dopyte po ich službách.

Rovnako ako Springer a Xu, väčšina miliardárov z Berkeley nazhromaždila svoje bohatstvo z technológií a biotechnológií, vrátane bankára zo Silicon Valley Masayosi Son, ktorého majetok má hodnotu 45,4 miliárd dolárov, a spoluzakladateľa spoločnosti Intel Gordona Moora a majetkom na úrovni 12,1 miliárd dolárov.

Článok vyšiel v americkom vydaní Forbesu a jeho autorom je redaktor Kenrick Kai, ktorý píše o témach súvisiacich s bohatstvom.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?