2. februára 2021

Počuli ste už o najväčšej burzovej kauze od roku 2008? Jej kľúčové slová sú: akcie firmy GameStop, obchodná platforma Robinhood, sociálna sieť Reddit, hedžové fondy a obyčajný ľud. 

Pripomeňme si v skratke, o čo ide. Na sociálnej sieti Reddit, konkrétne vo fóre WallStreetBets, sa stretla partia retailových investorov, ktorí obchodujú na investičných platformách, ako je napríklad americký Robinhood.

Gamestonk a prestrelka na trhoch

Nezriedka takto malí investori stavia na vysoko shortované akcie a priamo proti veľkým hráčom Wall Street, napríklad hedžovým fondom. Obchodníci si v tomto prípade vybrali akcie spoločnosti GameStop, amerického predajcu hier a spotrebnej elektroniky, a premyslenou taktikou, ktorú okorenili obchodmi s opciami, vystrelili ich cenu nahor.

Pred dvoma týždňami sa jedna akcia obchodovala za 40 dolárov, koncom minulého týždňa to bolo viac ako 300 dolárov za akciu. Hlavu v smútku má z tohto výsledku hneď niekoľko velikánov z Wall Street.

Vo výsledku tak titul pod označením GME tancuje s hodnotou už niekoľko dní na hrane, alebo lepšie povedané, za hranicou absurdity. Do toho celého sa primiešal svojím tweetom Elon Musk, ktorý napísal obyčajné: „Gamestonk!“ a šou mohla pokračovať.

Reklama

Prestrelka na trhoch sa však ani zďaleka neskončila a ešte len teraz bude zaujímavé sledovať, čo sa s akciami GameStopu stane. Podľa niektorých skôr či neskôr padnú nadol, napríklad český investor Ondřej Tomek hovorí, že je to záležitosť maximálne zopár dní.

A čo Robinhood?

No ešte zaujímavejšie bude sledovať, ako z toho celého vyjde online brokerská platforma Robinhood. Táto populárna platforma na obchodovanie bez poplatkov sa doslova cez noc premenila z miláčika retailových investorov na terč nenávisti toho istého davu.

Robinhood, populárna aplikácia na investovanie, má problém: hromadia sa na ňu žaloby pre akcie GameStopu. Foto: SITA/AP

Prečo? Robinhood totiž 28. januára svojim užívateľom oznámil, že z dôvodu aktuálnej trhovej volatility obmedzuje obchodovanie s niektorými titulmi, menovite išlo práve o GameStop alebo o multiplexovú sieť AMC. Nebolo možné kupovať ich akcie, iba predávať.

Razom tak vznikla situácia, ktorú tábor na sociálnej sieti Reddit interpretuje takto: malí investori mali zviazané ruky, zatiaľ čo veľkí hráči na Wall Street mohli aj naďalej obchodovať, čo im len hrdlo ráčilo.

Pritom práve v čase, keď Robinhood (ale napríklad aj platforma Interactive Brokers) znemožnil nákup, GameStop počas krátkej chvíle zletel voľným pádom z astronomických 470 dolárov za akciu na 130 dolárov. A tak sa zrodili mnohé špekulácie.

Ako to bolo naozaj?

Robinhood mal podľa mnohých drobných investorov konať v záujme veľkých shortujúcich hedžových fondov. Vysvetlenie samotnej platformy však bolo o poznanie banálnejšie.

Brokerskej platforme jednoducho pod tlakom záujmu došli peniaze, ktoré musia mať brokeri k dispozícii. Ide o akúsi úmernú zábezpeku voči obchodným klientom, čo vyžadujú pravidlá Komisie pre cenné papiere (SEC) aj clearingových spoločností, ktoré transakcie vysporadúvajú.

Pritom úrovne finančnej náročnosti sa menia podľa situácie, a teda podľa volatility na trhoch. Robinhood si následne v rámci svojej kreditnej linky došiel po stovky miliónov dolárov od investorov, aby vôbec mohol ďalej fungovať.

Napriek tomuto vysvetleniu je zrejmé, akú škodu to zanechá na reputácii Robinhoodu ako aplikácie, ktorá sa sama oháňa frázami o „demokratizácii financií“ a ktorá sa preslávila tweetom „Let the people trade“ (Nechajte ľudí obchodovať).

Negatívna smršť recenzií vyústila do toho, že Google musel zmazať vyše 100-tisíc jednohviezdičkových recenzií, ktoré sa v krátkom čase začali objavovať na Google Play.

Súdna dohra

To celé bolo však len predzvesťou hromadnej žaloby, ku ktorej sa pridávajú drobní investori, ktorí sa cítia byť poškodení konaním aplikácie Robinhood. Prípadu sa chytilo už niekoľko amerických právnych kancelárií a napríklad právnici z Chapman Albin, ktorí sa už roky špecializujú na finančné podvody, rovno vítajú návštevníkov svojej webstránky otázkou: „Ste užívateľom Robinhoodu, ktorý utrpel stratu?“

Foto: ChapmanAlbin.com

Pritom stačí iba letmo nahliadnuť do pravidiel Amerického úradu pre reguláciu finančného odvetvia (FINRA) a bude vám jasné, že právnici majú celkom slušnú šancu uhrať túto partiu. Môžu pritom stavať hneď na niekoľkých bodoch takzvaného zakázaného konania, ale môžu nechať preskúmať aj pravidlá, ako majú obchodníci zaobchádzať s finančnými príkazmi svojich klientov.

Podľa nich totiž musí obchodník „vložiť všetko úsilie do toho, aby realizoval obchodný príkaz zákazníka, a to okamžite“.

Na druhej strane, nemožno pochybovať o tom, že by zakladatelia Robinhoodu, ktorí sa vyznačujú extrémnou šikovnosťou – Vlad Tenev a Baiju Bhatt – nemali svoje kroky odkonzultované s právnikmi. A to aj v prípade, ak by prišli na pretras vyššie zmieňované pravidlá regulátora.

Reklama

Nakoniec sa môžeme pozrieť na to, kto koncom minulého roka držal najväčšie long pozície na hernom štúdiu GameStop. Medzi tými najväčšími akcionármi nechýba nikto iný ako gigantickí hráči investičného sveta BlackRock a Vanguard.

Skrátka, bude sa ešte na čo pozerať. Pokiaľ vás to zaujíma, pripravte si popcorn – o tejto kauze sa jedného dňa ešte natočí niekoľko dokumentov.

Článok pôvodne vyšiel na Forbes.cz, jeho autorom je redaktor českého Forbesu Zdravko Krstanov.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk.

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?