28. januára 2021

Ak pred rokom rozlúštili označenie r/WSB len zasvätení, dnes ho už pozná každý, kto hoci len okrajovo zavadil o nejaké obchodovanie s akciami. Zo „skupiny autistov“, ako sami seba členovia tohto fóra na Reddite nazývajú, sa stáva zdroj, ktorý citujú médiá po celom svete. A čo viac – zdroj, podľa ktorého investujú masy.

Príbeh je to relatívne jednoduchý a opakujúci sa: Retailoví investori z vyššie uvedeného fóra WallStreetBets, vyzbrojení obchodnými platformami typu Robinhood, si vyberú nejaký akciový titul a vďaka taktike „nas mnogo“ pretkanej opčnými obchodmi vytiahnu jeho cenu nahor.

Navyše, často takto vsádzajú na veľmi shortované akcie a priamo proti veľkým hráčom z Wall Street, napríklad hedžovým fondom. Posledným príbehom z tejto ságy je GameStop, čo je americký predajca hier a spotrebnej elektroniky. Jeho akcie práve robia toto:

Foto: Markets Insider

Inými slovami, titul s tickerom GME tancuje na hrane, alebo skôr ďaleko za hranou absurdity. Pred týždňom sa obchodoval za 40 dolárov, v čase písania tohto textu je to takmer 350 dolárov a len od utorka (26. 1.)  sa cena viac ako zdvojnásobila, čo spôsobilo ťažkú hlavu niekoľkým „velikánom“ z Wall Street.

Hedžovému Melvin Capital to nevychádza

Jedným z nich je Melvin Capital, hedžový fond Gabriela Plotkina, ktorý na svojich stránkach uvádza, že k svojim investíciám pristupuje z fundamentálneho hľadiska. Ten fundamentálny prístup v každom prípade zapríčinil, že sa stávka na pokles akcií fondu GameStop brutálne vypomstila – do tej miery, že pomocnú ruku museli podať ďalšie dve zvučné mená z Wall Street, Citadel a Point72.

Reklama

K tomu prvému sa ešte vrátime, avšak obe firmy do Melvinu napumpovali necelé tri miliardy dolárov, za čo im prináleží podiel na budúcich ziskoch. Melvin je od začiatku roka v mínuse 30 percent a nevychádzajú mu ani ďalšie jeho short pozície, ako je reťazec s tovarom do domácnosti Bed Bath & Beyond alebo americká káblová televízia AMC.

V oboch prípadoch sa tituly v uplynulých dňoch dočkali skokového nárastu v stovkách percent. Aj to sa môže stať, keď strelci z WallStreetBets zacielia na terč, ktorý ako veľký hedžový fond shortujete.

Jedným z postrelených je aj Citron Research, prominentná firma, ktorá pravdepodobne túto rozbušku uvoľnila: 21. januára zverejnila správu, že titul GameStop, ktorý vtedy narástol na 40 dolárov, čoskoro spadne späť na pôvodných 20.

Stopercentná strata

„Kupujúci za túto cenu sú v pokerovej hre tí porazení, akcie čoskoro spadnú späť na 20 dolárov,“ ozývalo sa z twitterového účtu Citron Research. Čo nasledovalo, je o pár odsekov vyššie…

V stredajšom (27. 1.) videu sa však zakladateľ kanála Citron Research Andrew Left priznáva, že svoju short pozíciu uzavrel. A to so stratou 100 percent. „Netušil som, čo moje pôvodné tvrdenie spustí. Ľudia mi neustále volajú a pýtajú sa, či som v poriadku, či som neskrachoval a či majú teraz shortovať,“ hovorí Left a dodáva, že akcie GameStopu sa beztak vrátia na pôvodnú úroveň.

Left teraz „rešpektuje trhy a nechal to plávať“, ale kto nič plávať nenechal, naopak, do ohňa ešte priložil, je jeden z pôvodných výkonných riaditeľov Facebooku a zakladateľ Social Capital Chamath Palihapitiya. Ten v utorok nakúpil call opcie (deriváty, ktoré dávajú kupujúcemu právo kúpiť akciu za vopred dohodnutú cenu) za 125 tisíc dolárov, čo sa – pochopiteľne – stretlo s pozitívnou odozvou na Reddite.

Gamestonk!

O šesť hodín neskôr zdieľal „milovník meme obrázkov“ Elon Musk na Twitteri fórum r/WSB a k odkazu napísal iba „Gamestonk!“ odvolávajúc sa na populárne meme obrázky akcií. 203-tisíc srdiečok pod príspevkom a šou stále pokračuje.

Palihapitiya svoju pozíciu deň potom, teda v stredu, uzavrel a všetok zárobok vrátane pôvodne investovanej sumy (vyše 500-tisíc dolárov) prisľúbil fondu na podporu malých podnikateľov The Barstool Fund. Pre televíziu CNBC tiež uviedol, že GameStop alebo AMC nie sú len „tradingové príbehy“, ale tlak ľudu voči investičnému establishmentu.

To je do veľkej miery pravda, ale nemusí byť úplná. Spomínaná spoločnosť Citadel totiž dlhodobo ťaží z investičnej aplikácie Robinhood, respektíve z jej „order flow“, ktoré od Robinhoodu kupuje.

Order flow, inými slovami pokyny klientov, znamenajú peniaze na mieste pre vysokofrekvenčných obchodníkov, ktorí počas milisekúnd otočia akcie a prídu si na „mikrosumu“ ešte predtým, ako ich užívateľ Robinhoodu reálne získa.

Na patričnom objeme potom tieto „mikrosumu“ urobia balík (ak ste nečítali fascinujúcu knihu Flash Boys, odporúčame).

Firmy ako Citadel sa tak teoreticky mohli viezť v tomto epickom útoku na veľkých chlapov z Wall Street spoločne s „obyčajným ľudom“, čo môže trochu nabúrať pôvodný príbeh boja Davida proti Goliášovi.

Presne nevieme, kto všetko stál a stojí po boku r/WSB – pokojne môže ísť z časti o boj establishmentu s establishmentom. Zábavu to v každom prípade ani v najmenšom nekazí.

Reklama

Článok vyšiel na webe českého Forbesu. Autorom je redaktor Zdravko Krstanov.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk.

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?