7. marca 2018

Americký Forbes v utorok zverejnil rebríček najbohatších ľudí na svete za rok 2018. Z rekordného počtu 2208 miliardárov je 63 mladších ako 40 rokov a do zoznamu pribudlo až 259 nováčikov.  Niektorým sa naopak nedarilo a prišli o veľké peniaze. Prinášame prehľad toto najzaujímavejšieho.

Najmladší miliardári

Z 2208 miliardárov v rebríčku Forbes na tento rok je na zozname najbohatších len 63 členov, ktorí majú menej ako 40 rokov. Oproti minulému roku sa však ich počet mierne zvýšil. V marci 2017 bolo mladých ľudí, ktorých majetok presahuje miliardu, len 56. Viac ako polovica tohtoročných miliardárov z tohto zoznamu sa venuje podnikaniu a takmer polovica z nich peniaze zarobila v technologickom priemysle. Celkový majetok najmladších má hodnotu približne 265 miliárd dolárov.

Najbohatší ľudia planéty. Pozrite si nový rebríček miliardárov

Tretí rok po sebe sú najmladšími v rebríčku nórske dedičky Alexandra a Katharina Andersen, ktoré majú 21 a 22 rokov. Každá z nich zdedila 42 percent rodinnej investičnej firmy Ferd. Zaujímavosťou je, že staršiu zo sestier pokutovali v apríli minulého roka za jazdu pod vplyvom alkoholu.

Spomedzi mladých miliardárov, ktorí si peniaze zarobili sami, je najbohatším John Collinson. Má 27 rokov a je prezidentom americkej technologickej firmy Stripe. Tú založil spolu so svojim bratom, ktorý je v zozname mladých boháčov tiež. V roku 2016 bola firma  ocenená na 9,2 miliardy dolárov.

Reklama

Chrenko je v svetovom rebríčku miliardárov. Polepšil si o desiatky miest

Pozoruhodným nováčikom v tomto rebríčku je Pavel Durov, ktorého prezývajú ruský Mark Zuckerberg. Obaja sú v zozname najmladších miliardárov a majú 33 rokov. Durov je zakladateľom sociálnej siete Vkontakte, ktorá je populárna najmä v Rusku, Ukrajine či Kazachstane. Na ruskú platformu sa v minulosti húfne presúvali napríklad členovia Kotlebovej ĽSNS po tom, čo im Facebok zablokoval viacero hlavných stránok. V súčasnosti má Vkontakte 400 miliónov používateľov. Pre porovnanie, Faceboook prekonal v júni minulého roka 2 miliardy používateľov. Jeho zakladateľ Mark Zuckerberg  je najbohatším miliardárom pod 40 rokov. S majetkom 71 miliárd dolárov je v celkovom rebríčku Forbes piaty.

Najnovší miliardári

V uplynulom roku objavil mesačník Forbes 259 miliardárov, čo nie je žiadnym prekvapením, keďže trhu sa darilo a narástol aj celkový počet boháčov. Viac ako 75 percent nováčikov si zarobilo svoj majetok samo.

Najbohatším nováčikom roku 2018 je však dedička Francoise Bettencourt Meyers, ktorá je v celkovom rebríčku na 18. mieste s majetkom 42,2 miliardy dolárov. Meyers je vnučkou zakladateľa firmy L’Oréal a stala sa najbohatšou ženou v Európe po tom, čo jej matka Liliane v septembri zomrela.

Francoise Bettencourt Meyers. Foto: SITA/AP

Lynsi Snyderová je ďalšou dedičkou, ktorá sa tento rok pridala do zoznamu miliardárov, kde obsadila 1867. miesto. Vstupenkou do klubu boli jej 35. narodeniny, kedy získala poslednú časť svojho majetku. Ten má v súčasnosti  hodnotu 1,2 miliardy dolárov. Je  jedinou dedičkou reťazca In-N-Out Burger, ktorý založili jej starí rodičia v roku 1948.

Top krajiny v počte nových miliardárov

  • Čína- 89
  • USA- 45
  • India- 18
  • Nemecko – 13

Tento rok sa do rebríčka miliardárov dostal aj Nemec Tobi Lütke, ktorý v roku 2006  založil platformu Shopify. Tá v súčasnosti spravuje približne 600-tisíc internetových obchodov. V roku 2015 išla spoločnosť na burzu a odvtedy cena akcií vzrástla o 320 percent. Jeho majetok má hodnotu 1,2 miliardy dolárov, no do práce chodí stále na bicykli.

Jeff Bezos je síce závratne bohatý, ale nie je to najbohatší muž v histórii

Zaujímavou postavou rebríčka nováčikov je aj Chris Larsen, najbohatší človek v oblasti kryptomien. V roku 2012 bol spoluzakladateľom spoločnosti Riple, ktorej cieľom bolo uľahčiť medzinárodné platby bankám pomocou blokchainu. Jeho majetok má hodnotu 1,4 miliardy.

Bývalí miliardári

Pokles cien akcií, politika či údajné podvody. Aj to sú niektoré z dôvodov, kvôli ktorým prišlo viacero boháčov o peniaze. A 121 z nich dokonca zo zoznamu miliardárov vypadlo úplne. Z Američanov je najzapamätateľnejším minister obchodu Wilbur Ross. Po zisteniach Forbes sa ukázalo, že finančník klame o čistej hodnote svojho majetku. Rossa, ktorý v roku 1990 pomohol prezidentovi Donaldovi Trumpovi vyhnúť sa osobnému bankrotu, preto mesačník odstránil zo zoznamu.

Miliardárovi Johnovi Snatterovi zase poškodilo ukončenie spolupráce s NFL. Jeho reťazec pizze Papa John bol sponzorom ligy. Snatter totiž vyvolal pochybnosti keď kritizoval, že hráči NFL kľačia počas národnej hymny, aby protestovali proti rasovej nespravodlivosti a brutalite polície. Po týždni od jeho komentárov klesla cena akcií o 17 percent a Snatter odišiel z pozície generálneho riaditeľa spoločnosti. Novým sponzorom NFL má byť Pizza Hut.

Svet rýchleho občerstvenia sa otriasa v základoch: Môže za to syr

Zaujímavou postavou je aj Nirav Modi z Indie, ktorý zarobil na biznise s diamantmi. Ešte minulý rok mal jeho majetok  hodnotu 1,7 miliardy, no v súčasnosti je to menej ako 100 miliónov. Spolu so svojím obchodným partnerom bol obvinený, že sa s niektorými vedúcimi pracovníkmi štátnej pandžábskej banky dohodli na vykonaní podvodných transakcií. To malo viesť k vykázaniu 1,8 miliardy dolárov do jeho spoločnosti, čo však Modi poprel.

Predajcu domácich potrieb, spoločnosť Steinhoff International, zase zničil škandál v účtovníctve. Tá tvorí  hlavnú časť  príjmov Christoffela Wieseho. Jeho majetok klesol z minuloročných 5,6 miliardy na 600 miliónov.

Hlavná foto: Sita/AP