6. marca 2018

Americký Forbes zverejnil nový rebríček najbohatších ľudí planéty! Pozrite si, kto je medzi nimi. Najbohatším človekom na svete je – neprekvapivo – kráľ e-commerce Jeff Bezos. Jeho majetok dosahuje hodnotu závratných 112 miliárd dolárov.

Celkovo je v rebríčku svetových miliardárov 2208 mien. Slovensko v ňom má zastúpenie v podnikateľovi Ivanovi Chrenkovi, ktorý sa po prvýkrát na zoznam dostal vlani. Aktuálne mu patrí priečka s číslom 1756. Na mieste 456 sa však ešte nachádza Čechoslovák Andrej Babiš s majetkom v hodnote 4,6 miliardy dolárov.

 

1. Jeff Bezos, 112 miliárd dolárov

Vek: 54

Zdroj bohatstva: Amazon

Krajina: USA

Americký podnikateľ a majiteľ Amazonu je na čele rebríčka po prvýkrát. Amazon založil v roku 1994 v garáži v meste Seattle a v súčasnosti vlastní 16 percent firmy.  Bezos vyštudoval Princeton a vlastní tiež leteckú spoločnosť Blue Origin. V roku 2013 kúpil americký denník Washington Post za 250 miliónov dolárov.

2. Bill Gates, 90 miliárd dolárov

Vek: 62

Zdroj bohatstva: Microsoft

Krajina: USA

V roku 1975 spolu s Paulom Allenom založil spoločnosť Microsoft Corporation a v súčasnosti je predsedom jej predstavenstva. Postupne sa však zameriava hlavne na charitu, spolu so svojou ženou Melindou vedú najväčšiu súkromnú charitatívnu organizáciu Nadáciu Billa a Melindy Gatesových.

3. Warren Buffett, 84 miliárd dolárov

Vek: 87

Zdroj bohatstva: Berkshire Hathaway

Krajina: USA

Americký investor, známy tiež pod prezývkou veštec z Omahy. Prezývka sa spája s jeho neuveriteľne presnými odhadmi v ivestíciách a obchodných aktivitách. Je synom kongresmana a svoje prvé akcie kúpil v 11 rokoch, pričom prvýkrát zdaňoval už v 13. Spravuje spoločnosť Berkshire Hathaway, ktorá vlastní viac ako 60 spoločností, vrátane výrobcu batérií Duracell či reťazca Dairy Queen. Jeho vášňou je filantropia a až 99 percent svojho majetku sa rozhodol dať na charitu. Jeho dobročinná organizácia sa volá Buffet Foundation.

4. Bernard Arnault, 72 miliárd dolárov

Vek: 69

Zdroj bohatstva: LVMH

Krajina: Francúzsko

Arnault je francúzsky podnikateľ a najbohatší Európan vôbec. Je vyštudovaný inžinier a do jeho portfólia patrí 70 značiek, vrátane Louis Vuitton a Sephora.  Za jeden rok sa mu podarilo posilniť majetok o 30,5 miliárd, k čomu mu dopomohol napríklad nákup značky Christian Dior.

5. Mark Zuckerberg, 71 miliárd dolárov

Vek: 33

Zdroj bohatstva: Facebook

Krajina: USA

Americký podnikateľ, programátor a zakladateľ sociálnej siete Faceboook. V súčasnosti je CEO spoločnosti a vlastní 17 percent akcií. Študoval na Harvarde, avšak titul získal až po 12 rokoch, odkedy zo školy odišiel. Zuckerberg a jeho manželka Priscilla Chan sa zaviazali, že sa počas svojho života vzdajú 99% podielu vo Facebooku. 

6. Amancio Ortega, 70 miliárd dolárov

Vek: 81

Zdroj bohatstva: Zara

Krajina: Španielsko

Španielsky podnikateľ a zakladateľ odevnej spoločnosti Inditex. Najznámejším reťazcom spoločnosti je Zara, ktorú založil so svojou bývalou ženou Rosaliou Mera. V súčasnosti  vlastní približne 60 percent Inditexu, pod ktorý patrí šesť značiek ako napríklad Massimo Dutti či Pull & Bear. Ortega ročne zarobí približne 400 miliónov na dividendách.

7. Carlos Slim Helu, 67,1 miliardy dolárov

Vek: 78

Zdroj bohatstva: telekomunikácie

Krajina: Mexiko

Carlos Slim Helu je najbohatším mužom Mexika. On a jeho rodina vlastnia firmu America Movil, čo je najväčšia mobilná sieť v Latinskej Amerike. V roku 1990 kúpil podiel v jedinej telekomunikačnej spoločnosti Telmex v Mexiku, ktorá je teraz súčasťou America Movil. Vlastní tiež podiely v stavebných či realitných spoločnostiach.

8.-9. Charles Koch, 60 miliárd dolárov

Vek: 82

Zdroj bohatstva: Koch Industries

Krajina: USA

Koch je predsedom a generálnym riaditeľom Koch Industries, ktorá je od roku 1976 druhou najväčšou súkromnou firmou v Amerike. Konglomerát  má príjmy z podnikov, ktoré zahŕňajú chemický priemysel (hnojivá), energetiku, papierenstvo či  finančníctvo. Koch financoval  množstvo think-thankov, napríklad liberálny Cato Institute, Heritage Foundation či American Enterprise Institute.

8.-9. David Koch, 60 miliárd dolárov

Vek: 77

Zdroj bohatstva: Koch Industries

Krajina: USA

David Koch má väčšinový podiel v spoločnosti Koch Industries spolu s bratom Charlesom, ktorý je v  rebríčku o jedno miesto “vyššie”. Žije v New Yorku a dohliada na spomínanú spoločnosť. Je známym filantropom a darcom New York Lincoln Center či Memorial-Sloan Kettering Cancer Center. V roku 1980 kandidoval na viceprezidenta.

10. Larry Ellison, 58,5 miliardy dolárov

Vek: 73

Zdroj bohatstva: softvér

Krajina: USA

Ellison je spoluzakladateľom softvérovej firmy Oracle. Tá využila, že na trhu rastie dopyt po databázach na manažovanie vzťahov so zákazníkmi. V roku 2014  odstúpil z pozície generálneho riaditeľa firmy Oracle, no stále je predsedom predstavenstva a hlavným technológom. V roku 2016 sa zaviazal poskytnúť univerzite v Južnej Karolíne 200 miliónov na centrum výskumu rakoviny.