Vyrába ju doma a v zemi sa úplne rozloží. Bioplastická krištáľová koža Martiny Ďurikovičovej zaujala aj za hranicami. Slovenská módna návrhárka, ktorá dnes žije v Paríži, chce ukázať, že aj luxusná móda môže byť udržateľná.
Vzťah k móde si začala Martina uvedomovať už ako štvorročná, keď sa počas hier so svojou babkou prezliekala za rozprávkové postavy.
„Babka sa mi v detstve veľmi venovala a myslím, že práve ona ma ako prvá podporila v tom, že by som sa mohla živiť módou. S ňou som začala aj šiť a prešívať staré oblečenie. Najprv pre bábiky, potom pre seba,“ spoína Martina Ďurikovič.
Neúspech ako motivácia
Odhodlanie jej, prekvapivo, dodal neúspech. V jedenástich sa totiž prihlásila do módnej súťaže v detskom časopise, kde mala navrhnúť oblečenie pre rozprávkové postavy.
„Samozrejme, že som to nevyhrala, ale bol to pre mňa zlomový okamih. Vtedy som sa rozhodla dokázať celému svetu, že môžem byť úspešná módna návrhárka. Odvtedy som reálne išla za týmto cieľom,“ hovorí so smiechom Martina.
Dnes patrí medzi dvoch Slovákov, ktorí vyštudovali módu na prestížnej Central Saint Martins v Londýne, a je naozaj na najlepšej ceste stať sa celosvetovo uznávanou módnou návrhárkou.
Minulý rok si odniesla ocenenie z podujatia Fashion Live! Za módny talent roka ju vyhlásil Slovak Fashion Council a najnovšie sa s ich podporou chystá na týždeň módy do Londýna. Pozornosť pútajú nielen Martinine extravagantné modely, ale aj materiál, z ktorého tvorí.
Netradičné materiály
„Už prvá kolekcia, ktorú som vytvorila, bola z recyklovaných materiálov,“ spomína s tým, že ju odjakživa bavilo experimentovať a nebála sa extravagancie. Vo svojich návrhoch preto vyskúšala silikón či dokonca betón, ktorého sa však rýchlo vzdala. Nakoniec sa uchýlila k materiálu, ktorým zaujala aj v širšom svete.
Hoci sa jej v kariére už nejaký čas darilo, ťažké obdobie v osobnom živote ju priviedlo myšlienkami späť do šťastného detstva s babkou. „Pri spomienkach na ňu som si uvedomila, ako udržateľne vlastne žila. Okrem iného si napríklad odkladala škrobovú vodu z uvarených zemiakov, s ktorou potom polievala rastliny. Práve škrobová voda je základom mojej bioplastickej kože,“ opisuje Martina.
„Bioplastická krištáľová koža sa dá vyrobiť aj doma z bežne dostupných surovín. Sama si ju dodnes vyrábam len v kuchyni či obývačke,“ vysvetľuje ďalej.
Udržateľnosť na maximum
Na začiatku je to tekutá zmes, ktorá sa postupne mení na rôsolovitú. Aby získala vlastnosti kože, musí sa podľa Martiny Ďurikovič nechať vysušiť približne dva dni. Potom sa s ňou dá pracovať ako s klasickou kožou.
„Výhodou je aj to, že kým je tekutá, môžem ju formovať prakticky do akýchkoľvek tvarov,“ hovorí a dodáva, že materiál sa v zemi úplne rozloží. Svojimi modelmi sa snaží dokázať, že aj luxusná móda môže byť udržateľná a túto myšlienku sa snaží posúvať ešte ďalej.
„Oslovujem luxusné módne značky, napríklad Swarovski, a pracujem so zvyškami materiálov, ktoré by inak vyhodili. Nikdy presne neviem, aký materiál od nich dostanem, no musím sa mu prispôsobiť. Je to výzva,“ vysvetľuje Martina.
Na každý deň
Pre slovenských fanúšikov bude tento rok svoju tvorbu vystavovať v Žiline. Perspektívne by však chcela popracovať aj na tom, aby jej modely mohli byť dostupnejšie a nositeľnejšie.
„Vyrábam šatky s kvetmi a krištáľmi, ktoré sa dajú nosiť denne. No chcela by som k nim pridať aj ďalšie kúsky.“
Hoci zatiaľ so zákazníkmi a fanúšikmi komunikuje len online, raz by si chcela otvoriť aj kamenný obchod s ateliérom v Paríži. „Tam by som mohla viac spolupracovať s umelcami a prijímať stážistov,“ vysvetľuje.
Do jej plánov spadajú aj workshopy výroby bioplasticke kože. „Už teraz sa mi ozýva veľa ľudí nielen z módneho biznisu s tým, že by ku mne radi prišli na stáž a inšpirovali sa,“ uzatvára Martina.