8. júla 2020

Telefón ako kľúč k autu, ale aj „netflixácia“ niektorých jeho funkcií. Nemecká automobilka predstavila náznaky svojho predplatiteľského modelu.

Automobilka BMW minulý týždeň odprezentovala na virtuálnej tlačovej konferencii viacero funkcionalít aktualizácie operačného systému (iDrive 7.0). Svoj iPhone budú môcť majitelia vozov použiť ako kľúč, autá tejto značky sa budú vedieť navzájom varovať o nebezpečenstve na ceste či zlom stave vozovky.

Najviac záujmu však vzbudil nový predplatiteľský model, ktorý chce automobilka rozbehnúť.

Tesla tlačí automobilový trh k zásadnému zlomu

BMW sa už o podobný model pokúšalo predtým. Napríklad od vodičov si pýtalo 80 dolárov ročne za Apple CarPlay (ktorý, aby sa nezabudlo, majú zadarmo nainštalovaný vo svojom telefóne). No tomuto biznis modelu zavelili v centrále ráznu otočku, keďže zákazníci sa sťažovali.

Teraz je však model predplatného späť. BMW je zatiaľ pomerne vágne pri zverejňovaní podrobností, ani slovo nepadlo napríklad o cenách. Automobilka však povedala, že funkcionality, ako sú rozšírený systém pomoci vodičovi, prídavné zvuky športového“ výfuku, adaptívny M podvozok (automaticky prispôsobuje auto jazdnej situácii) a, áno, vyhrievané sedadlá, môžu byť ponúkané na báze predplatného v lehotách od jedného mesiaca do troch rokov.

Jedno auto, veľa možností (a príplatkov)

Po výrobnej stránke to dáva zmysel. Pravdepodobne je pre BMW nákladovo efektívnejšie, aby z výrobnej linky schádzali rovnako vybavené autá, ktoré by mali zabudovaný hardvér umožňujúci využiť spomínané funkcionality, než by produkovali každé auto jednotlivo podľa požiadaviek konkrétneho kupujúceho.

Streaming ťaží z karantény. Netflix prekonal odhady dvojnásobne

Nový majiteľ by si potom mohol zvoliť, ktorú z týchto možností chce využívať a automobilka mu ju sprístupní. Keď sa s prichádzajúcou zimou rozhodne, že chce na tri mesiace vyhrievané sedadlá, výrobca mu to na diaľku softvérovo umožní. O pár rokov neskôr sa možno druhý majiteľ tohto vozu rozhodne, že by chcel využívať adaptívny podvozok či zvukový systém imitujúci športové výfuky – zaplatí a stiahne si softvérový update.

Znie to ako dobrá služba, no niekto by mohol namietať, že automobilka sa snaží získať opakujúce sa platby za veci, ktoré už v jej autách teraz sú.

Nemecký výrobca zatiaľ presne nevysvetlil, ako by mal systém fungovať. Niektoré funkcionality – nie je však jasné ktoré – by mali byť k dispozícii za jednorazovú platbu, iné za pravidelné predplatné na isté obdobie.

Ako Tesla

BMW nie je prvá automobilka, ktorá také niečo skúša. Tesla umožňuje kupujúcim upgradovať ich systém Autopilot, za čo si musia priplatiť. V minulosti tiež takto odblokovala zvýšenú kapacitu batérií: všetky autá mali vtedy tú istú batériu, no predávali ich v rôznych cenových kategóriách podľa toho, koľko z nej mohli využívať.

Bez ohľadu na to, ako tento spôsob prijímajú zákazníci startupovo vnímanej Tesly či automobilky s dlhou históriou ako je BMW, je to zrejme trend, ktorému sa nevyhneme. Spotrebitelia sú zvyknutí platiť cez model predplatného za hudbu, filmy, televízne programy, knihy či videohry. No od médií, ktoré sa tak či tak digitalizovali, k hmatateľným funkcionalitám luxusných áut je to poriadny skok.

Alistair Charlton píše pre Forbes.com o automobilovom priemysle. 

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?