24. júna 2020

Patríte medzi tých, ktorí tento rok vymenia západy slnka pri mori za posedenia v centre slovenských miest? Už tento víkend prinesú Bratislava a Košice zaujímavé akcie, ktorými štartujú leto a v niektorých prípadoch aj ožívajú po „korona pauze“. Vybrali sme pár tipov, čo podniknúť najbližšie dni, aj na čo upriamiť pozornosť najbližšie týždne.

BRATISLAVA

Medial Banana na Pláži pod Ufom

piatok 26. júna o 20:00

Medial Banana prinesú Bratislavčanom prvý pokoronový koncert. Foto: Medial Banana

Ako to vyzerá, keď sa na jednom mieste stretne 500 ľudí si po niekoľkých mesiacoch budete môcť pripomenúť na Pláži pod Ufom. V piatok 26. júna sa tu od ôsmej večer koná prvý pokoronový koncert populárnej kapely Medial Banana, ktorá zároveň predstaví svoj nový album Nedotknuteľní. Očakávajte zmes reggae, ska i funky a užite si výhľad na vysoký Dunaj a Bratislavský hrad v pozadí.

Youtuberi (ó božský internet) v GUnaGU

sobota 27. júna o 15:00

Chýbalo vám divadlo? Máme pre vás dobrú správu. Niektoré divadlá tento rok vynechávajú prázdniny. V klasickej sezóne ešte v sobotu stihnete komédiu Viliama Klimáčka Youtuberi, v júli a auguste jeho GUnaGU nájdete hrať na nádvorí Zichyho paláca na Ventúrskej ulici. V lete môžete na doskách vidieť napríklad aj Milana Lasicu, jeho Štúdio L+S takisto hrá aj v lete. Nezabudnite si však rúško!

Dopyt po pobytoch na Slovensku stúpol v júni dvojnásobne. Chaty sa minuli ako prvé

Street Food Park pred Starou tržnicou

streda 24. júna – sobota 27. júna vždy od 12:00 do 22:00  

Počas korony nemala stopku len kultúra, ale aj gastro. Veľký návrat tento týždeň plánuje populárne bratislavské podujatie Street Food Park, ktoré na námestie pred Starú tržnicu prináša vždy rôznorodých predajcov s kvalitným a nápaditým pouličným občerstvením. Pripravte sa na palacinky, wafle a po dlhom čase aj na taiwanské knedličky od Bao Brothers šéfkuchára Michala Konráda.

Tyršák

Nová mestská pláž na brehu Dunaja prinesie jedlo, drinky, šport aj detskú zónu. Foto: Tyršák

Mestská pláž na brehu Dunaja zmenila po rokoch miesto, nesťahovala sa však ďaleko. Namiesto Magio pláže je už niekoľko dní na Tyršovom nábreží rozložená pláž Tyršák, akurát bližšie smerom k Starému mostu. Miesto na trávnikoch sa teda rozložila na parkovisku po bývalom Lunaparku. Organizátori sľubujú ekologický prístup a kultúru i šport. Plážový volejbal si môžete zahrať aj hneď.

Komorné koncerty v Botanickej záhrade

Botanická záhrada je tak trochu skrytým pokladom Bratislavy. Ak ste ju ešte nespoznali, respektíve sa v nej dlhšie neocitli, spojte jej návštevu s jedným z letných komorných koncertov. V júli tu zahrá Taste of Brasse, v auguste Fats Jazz Band. Vstup na romantické dopoludňajšie víkendové koncerty je voľný, rozhodne návštevu spojte s prechádzkou po areáli. Stojí to za to.

Račanský vinohradnícky chodník

Bratislava má bohatú a dlhú vinohradnícku tradíciu, v posledných rokoch sa o nej môže vďaka miestnym vinárom a nadšencom dozvedieť čoraz viac ľudí. Oplatí sa sledovať napríklad facebookovú stránku Račanského vinohradníckeho spolku, ktorá pravidelne upozorňuje na akcie vo vinohradoch. Vychutnávajte lokálne víno a podporte posledných bratislavských vinárov.

KOŠICE

Posledné špeciálne predstavenie

sobota 27.júna o 19.00

Aj keď niektoré divadlá si tento rok nedávajú klasickú letnú prestávku, Štátne divadlo Košice ožije najbližší víkend naposledy. So sezónou poznačenou koronavírusom sa rozlúči mimoriadnym predstavením Milada Horáková a pripomenie si tak 70. výročie justičnej vraždy českej právničky a političky, ktorá sa stala symbolom najväčšieho z vykonštruovaných politických procesov v 50-tych rokov 20. storočia v komunistickom Československu. O tom, že ide o výnimočné predstavenie značí aj záštita prezidentky SR Zuzany Čaputovej.

Banksyho diela v Kunsthalle

Do nedele 28.júna

Chýbali vám počas koronaprestávky výstavy a máte radi street art? V Košickej Kunsthalle/Hale umenia si do nedele môžete pozrieť diela elity- anglického graffiti umelca Banksyho a tvorbu street art umelkyne Poppy, ktoré zapožičalo Múzeum Moderného Umenia Andyho Warhola v Medzilaborciach.

HURÁ, JE TU LETO!

Nedeľa 28.júna o 18:00.

Tento víkend sa uskutoční otvárací koncert. Foto: mesto Košice

V mestskom parku oproti mestskému kúpalisku v Košiciach sa v nedeľu uskutoční otvárací koncert festivalu Leto v parku. Päťdesiatčlenný sláčikový orchester Musica Iuvenalis a sólista Opery Štátneho divadla v Košiciach Marián Lukáč predvedú najznámejšie filmové skladby a seriálové hity. A čo ďalej? Pravidelné hudobné stretnutia Čaj o piatej, Evergreeny v parku či stretnutie múz.

Enviro-hudobný festival Nature

piatok 28.augusta- nedeľa 30.augusta

Zrušený Grape či Pohoda? Nevadí. Košičania prišli s komornejším a „alternatívnejším“ festivalom Nature. Okrem hudby prinesie aj debaty o životnom prostredí a uskutoční sa koncom augusta. Prvý enviro-hudobný festival na Slovensku odštartuje piatok 28.augusta o 18.00 hodine v rekreačnej oblasti Jahodná pri Košiciach.

Benátky bez turistov? Európske veľkomestá sa boja návratu davov, peniaze od dovolenkujúcich však chýbajú

„Prichádzame s projektom , určeným všetkým ľuďom, ktorým záleží na tom, ako budeme na našej planéte v budúcnosti fungovať, a v akom stave ju zanecháme našim deťom,“ vysvetľujú organizátori. Rečníci budú hovoriť napríklad o recyklácií, klimatickej zmene, hľadaní symbiózy či elektromobilite, z hudobných hostí vystúpia Jana Kirschner, Korben Dallas, komorný sláčikový orchester Musica Iuvenalis a mnohí ďalší.

Pikniky v parku

Košice v lete prinesú aj rodinné nedele v srdci mestského parku. Čo vás čaká? Piknikovanie, skvelá muzika mladých DJ-ov, kúzelník, divadlo pre deti, interaktívne maľovanie s výtvarníkom, pétanque, letné tipy zdravého životného štýlu, mini kurz re-dizajnu starých bicyklov ale i ochutnávka sladkých dobrôt. Prvý piknik sa koná 12.júla o 15:00 hodine

Počas leta sa v meste budú konať viaceré zaujímavé (nielen)hudobné akcie. Foto: mesto Košice

Kreatívne leto u Löfflera

Vďaka uvoľneniu bezpečnostných opatrení mohlo košické múzeum znova sprístupniť pravidelné kurzy kreslenia pre deti a dospelých. Máte kreatívnu dušu a voľné leto? Prihláste sa v tvorivom ateliéri u Löfflera, kde nájdete širokú paletu individuálnych aj rodinných akcií.

Letné kino v AMFIKU

Pozeranie filmov v exteriéri? Po korone ideálna alternatíva pre všetkých, ktorí milujú kino, ale stále sa vyhýbajú preplneným interiérom. Toto prírodné kino premieta od 11. júna do 5. septembra 2020 a okrem samotného premietania filmov váš čaká aj sprievodný program. Nečakajte. Počas júna nevyberajú vstupné.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?