23. júna 2020

Obyvatelia európskych turistických metropol si počas júna (relatívne) užívali prázdne mestá, nerušené prívalom turistov. Čoskoro však lietadlá, vlaky či dokonca výletné lode začnú privážať hordy turistov.

Na jednej strane ich domáci potrebujú kvôli obnoveniu príjmov z cestovného ruchu, na druhej sa obávajú, čo návrat turistickej sezóny prinesie uprostred nejasnej situácii vo vývoji pandémie.

Pláž v Barcelone počas minulého víkendu. FOTO: SITA, AP

Barcelona sa trápila už pred pandémiou

V Španielsku zabil Covid-19 viac ako 27-tisíc ľudí, turizmus bol vážne zasiahnutný. Podľa správy Associated Press zodpovedá turizmus za 12 percent ekonomickej aktivity v krajine. V apríli prišlo podľa oficiálnych údajov nula turistov. Počas predchádzajúceho roka minulo v Španielsku 7 miliónov turistov 7 miliárd eur.

Pred pandémiou bojovala Barcelona s Airbnb, ktorý sa rozpínal na trhu prenájmov, počas minulého leta sa úrady snažili počet turistov v meste obmedziť. Barcelona má 1,6 milióna obyvateľov, za minulý rok však privítala 11,9 milióna turistov, z toho 10 miliónov zo zámoria.

Dopyt po dovolenke na Slovensku drasticky stúpol, chaty sa minuli ako prvé

Starostka mesta Ada Colau prisľúbila pred pandémiou, že obmedzí expanziu letiska a kapacitu osobného prístavu pre výletné lode. Momentálne si miestni môžu užívať prechádzku po Ramble či “opäť nepoškvrnenú pláž”, musia sa však trápiť otázkami, ako dokážu vydržať bez príjmov od turistov, ktorí z mesta urobili “centrálu party.”

Podobne ako mnohé iné štáty Európskej únie sa aj Španielsko snaží zacieliť kampaň pred sezónou na domácu turistiku. Mnohí sa však obávajú, že to nebude stačiť.

Benátky: Budúcnosť bez výletných lodí?

Mesto je opäť otvorené pre turistov, letisko je v prevádzke. Pribúda európskych turistov, ktorí chcú využiť možnosť navštíviť mesto skôr ako prídu zámorskí turisti.

Benátky sa otvorili už 14. mája, počas víkendov už je mesto pomere živé, počas týždňa skôr ospalé. Pred rokom, keď výletná loď havarovala v kanáli Giudecca, reagovali obyvatelia a politici návrhom na drastické obmedzenie počtu veľkých lodí.

Dovolenka na Slovensku: známi cestovatelia odporúčajú svoje obľúbené miesta

Teraz takáto situácia nastala aj bez zákazu – zabezpečili to zákazy prevádzky výletných lodí, či obmedzenia pre gastronómiu a počet pasažierov. Čo to spraví s ekonomikou mesta, zostáva záhadou – podľa Guardianu dosahovali počas víkendov tržby reštaurácií od turistov z výletných lodí až 90 percent.

V septembri čaká mesto filmový festival, v júli ohňostroj Festa della Redentore. Aj Opera plánuje špeciálne podujatie. Benátky veria v živé leto. Otázka je (okrem situácie vo vývoji pandémie), koľko peňazí príde, ak neprídu výletné lode.

Starostka Paríža Anne Hidalgo uprostred kampane pred komunálnymi voľbami. FOTO: SITA, AP

Paríž: boj domácich s turizmom je späť

Aj v Paríži bojovala pred pandémiou starostka s rozmachom Airbnb, ktorý deformoval miestny trh s prenájmami v prospech krátkodobých zmlúv. Starostka Anne Hidalgo, ktorú čakajú na konci júna voľby, vedie kampaň za “15-minútové mesto”, v ktorom sa všetka potrebná občianska vybavenosť nachádza do 15 minút na bicykli.

“Corona cyklochodníky” sa v Paríži posilnili podobne ako v iných európskych mestách, na Champs Elysées majú miestnych prilákať viaceré opatrenia.

Paríž je najviac navštevovanejšia destinácia sveta (19 miliónov návštevníkov za rok). Hraničné kontroly sa ukončili 15. júna, pandémia však tvrdo zasiahla turizmus.

V posledných dňoch tiež vláda rozbieha na chudobných predmestiach mesta kampaň testovania na koronavírus v obave z toho, že sa rozbehne druhá vlna pandémie.

Alex Ledsom píše na Forbes.com o cestovaní po Európe.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?