29. apríla 2019

Každý, kto vyhľadá kouča, psychoterapeuta alebo radu od nejakého poradcu, tak urobí primárne preto, aby dokázal pracovať a lepšie vychádzať s ostatnými. Prečo ale títo ľudia, ktorí deklarujú svoju túžbu zvýšiť si emocionálnu inteligenciu, pravidelne prerušujú alebo ukončujú takéto vzťahy s odborníkmi spôsobom, ktorý pripomína pštrosa, keď si pchá hlavu do piesku? Skrátka sa začnú skrývať, vyhýbať alebo inak zabezpečia, že sa ich nedotkne reálna spätná väzba, o ktorú v prvom rade sami požiadali.

V psychiatrii sa takéto správanie, ktorým sa ľudia snažia vyhnúť stresu z pravdy, nazýva jednoducho: rezistencia. Ide o komplexný mechanizmus správania, ktorý môžem prirovnať k útoku na posla správy, v tomto prípade kouča, psychológa či manažéra, s cieľom zabrániť doručeniu objektívnych faktov niekomu, kto sa ich jednoducho bojí.

Po rokoch snahy pomáhať ľuďom prepracovať sa týmto problémom celkom súcitím s manažérmi či lídrami, ktorí si počas svojej práce pripadajú ako poslovia, na ktorých vždy niekto strieľa, keď nedokáže zvládnuť pravdu a feedback.

Práca na diaľku? Toto je 6 dôvodov, pre ktoré manažéri nedovoľuj…

Problémom je, že ak niekto na posla vystrelí, tak sa vzápätí chybne domnieva, že sa sám dokázal vyhnúť guľke a cíti sa povznesene. Nie. Neexistuje totiž žiadny spôsob, ako sa vysporiadať s problémom, ak ho nedokážete identifikovať, pochopiť a odstrániť zo svojho správania. Po desaťročiach štúdia rezistencie by som rád pomohol majiteľom firiem, vedúcim pracovníkom a manažérom, ktorí by sa tohto problému chceli zbaviť.

Stará sa o rozvoj 29-tisíc zamestnancov. Radí, ako sa stať snom k…

Tu teda máte 5 spôsobov, ako manažovať ľudí, ktorí sú defenzívni a snažia sa odolať pravde. Poďme si ich prirovnať k zvieratám:

Gorily. Nič nie je ťažšie, než sprostredkovať konštruktívnu spätnú väzbu narcistovi. Ten vám totiž otvorene nepovie, že nedokáže zvládnuť pravdu. Radšej sa začne biť do pŕs, vydávať hrdelné zvuky a používať takú taktiku, ktoré je určená na zastrašenie.

Ak chcete manažovať takýchto ľudí, ktorí prechádzajú záchvatom šialenstva, tak si pripomeňte, že gorily sú zvyčajne plaché a priateľské tvory. Neexistuje prakticky žiadna šanca, že konfrontácia s nimi povedie až ku skutočnému útoku.

V prípade, že ste nútení sa s gorilou vyrovnať, skúste využiť asertívnu techniku s názvom „pokazená gramofónová platňa.“ Skrátka opakujte fakty, ktoré si takýto človek odmieta priznať, až kým tak neučiní, alebo neodíde. Gorile pravdu skrátka nemôžete napchať do krku, no môžete ju zaplaviť realitou a dúfať, že vaše argumenty ju prinútia prestať kričať a počúvať.

Líšky. Ďalšou formou popierania je neochvejné odmietnutie, ktoré sa nezakladá na ničom inom, než na osobných preferenciách. To spoznáte podľa toho, že človek hneď zaujme negatívny postoj a trebárs povie: „Ja nepotrebujem počúvať tieto hlúposti. Toto sa ma vôbec netýka.“

Keď vám táto manažérska nočná mora povie, že niečo, o čom dobre viete, že sa jej dostalo pod kožu, je irelevantné, tak začnite poriadne preháňať, aby ste líšku nalákali. Jeden z mojich klientov bol šéfom obchodného tímu, v ktorom mal aj neschopných jedincov, ktorých bohužiaľ nemohol vyhodiť. Poradil som mu, aby sa pred nimi aj s ostatnými nahlas chválili o bonusoch, ktoré majú za splnené ciele. Pokiaľ sa následne líška zo zvedavosti priblíži, tak až vtedy s ňou budete môcť jednať. Ak vôbec.

Kone a mulice. Manažovať niekoho, kto intenzívne odporuje faktom, je ako priviesť k vode toho koňa, ktorý ju odmietne piť. Takéto zvieratá sú všade a bizarne získavajú viac psychickej pohody z mocenských bojov s vedúcimi pracovníkmi, než zo žatia tradičných odmien.

Ak budete bojovať s ľuďmi tvrdohlavými ako mulice priamo, nemôžete vyhrať. Jednoducho im povedzte, čo je správne, pokojne priznajte porážku a týchto ľudí opustite. Nechajte ich tak, pošlite ich do kelu a odíďte. Niektorým táto dramatická zmena pomôže.

Sovy. Ďalšou technikou na upevnenie odporu voči pravde je, keď ju človek znehodnotí vlastnými údajmi. Tí, ktorí to robia, sú arogantní intelektuálnym spôsobom. Predvádzajú svoju múdrosť a vševedúcnosť, ktorou sa snažia zničiť každého, kto sa im pokúša ukázať svetlo. Ako noční lovci tak nebudú tolerovať, keď ich budete presviedčať, že sú vyhýbaví.

Jediný spôsobom, akým som v minulosti dokázal pomôcť sovám, bolo priznať porážku a prizvať do diskusie staršiu „sovu“ z ich odvetvia, ktorá s nimi mohla viesť otvorenú diskusiu. Nejde o to, že by ste sa zbavili zodpovednosti. Predstavte si to tak, že sovu odchytíte a postavíte ju pred niekoho, koho nemôže odmietnuť. Tiež tým ukážete, že vám záleží na výsledkoch a nie na akejsi obrane.

Skunky. Keď sa pokúšate povedať pravdu neistým ľuďom, tak na vás často vyšplechnú zapáchajúcich sekrét, ktorý smrdí presne tak (alebo dokonca viac) ako ten od skunka. Tieto zvieratá neodporujú spôsobom, že zastrelia posla. Namiesto toho ho vtiahnu do kanalizácie, ktorú považujú za svoj domov, v snahe nakaziť ho rovnako odpornou stigmou, akú sami majú. Chcú vás zničiť.

Napríklad: mal som klienta, ktorý mi tvrdil, že nevie získať povýšenie, lebo sa nevie prinútiť spraviť nič navyše. Neskôr som zistil, že príčinou je zrejme jeho nevysporiadaný osobný život a časté nevery. Navrhol som manželskú poradňu alebo nech požiada o rozvod. Začal na mňa kričať a namiesto toho, aby požiadal o iného kouča, vyhrážal sa, že ma zničí. Hneď ma išiel ohovoriť pred CEO firmy, ktorý ma najal, no nerátal s tým, že riaditeľovi som už predtým s niečím pomohol a poznal ma. CEO mu teda len odvetil, že keď tak vyvádza, asi som musel trafiť klinec po hlavičke.

Ak pracujete so skunkom alebo priamo pre neho a stanete sa jeho terčom, tak sa tento pach nikdy nepokúšajte umyť sami. Namiesto toho požiadajte ostatných ľudí, aby to urobili za vás. Ako? Nech povedia skunkovi, že smrdí a mal by sa zbaviť zlých návykov, ktoré prináša na pracovisko. Pokiaľ sa skunk dozvie, že nemôže nakaziť posla a pravdu, ktorú šíri, tak nemá inú možnosť, než utiecť. Sú to nočné a paranoidné zvieratá, ktoré majú k dispozícii len jednu obranu. Zbavte sa jej skupinovou podporou.

Hlavné foto: Unsplash/Mike Arney

Prispievateľ Steven Berglas píše pre Forbes.com o psychologických výzvach v živote a biznise.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk