28. júla 2019

Pri slove Santorini sa vám s najväčšou pravdepodobnosťou vybaví typická pohľadnicová scenéria, ktorá zobrazuje mesto Oia  – malé modro-biele domčeky, kostoly, útes a neuveriteľný západ slnka. Práve túto lokáciu vyhľadáva najväčšie množstvo turistov, avšak samotný ostrov toho ponúka omnoho viac.

Ak patríte k dobrodružnejším typom cestovateľov a namiesto hotelového rezortu preferujete spoznávanie krajiny, aj Santorini môže byť destináciou práve pre vás. Samotný ostrov má rozlohu necelých 80 km2, čo v praxi znamená, že kdekoľvek sa ubytujete, všetko budete mať na dosah ruky. Za týždeň dokážete preskúmať všetky zákutia a dokonca si aj oddýchnete a naberiete energiu. Nasledujúce tipy by pre vás mohli byť pred takýmto výletom užitočné.

Máte radi cestovanie? Prestaňte opakovať týchto 5 chýb

Vyhnite sa hlavnej sezóne

Samozrejme, toto pravidlo platí pri menších ostrovoch dvojnásobne. Okrem vyšších cien ubytovania sú typické pohľadnicové mestá ako Oia neznesiteľne preplnené, čo môže negatívne ovplyvniť váš zážitok z ostrova. Na Santorini dokonca premávajú výletné lode z iných ostrovov, takže sa pripravte na to, že na toľko očakávaný západ slnka tam budete čakať v preplnenej uličke – a možno ho ani napokon neuvidíte, lebo to vzdáte. Druhá polovica septembra je preto mnoho vhodnejším obdobím na návštevu ostrova – počasie je stále príjemné, more teplé, ceny za ubytovanie sú nižšie a pláže menej preplnené.

Reklama
Známe mestečko Oia, ktoré navštevuje najväčšie množstvo turistov. Medzi hotelmi sa však nachádza množstvo uličiek a vám sa môže stať, že v predraženom ubytovaní budete mať minimum súkromia. Foto: Ján Telepovský

Menej známa strana ostrova

Východná strana ostrova Santorini ponúka to, čo zrejme každý počas dovolenky pri mori očakáva – pláže. Napríklad v oblasti Perissa máte k dispozícii pláž dlhú vyše troch kilometrov, ktorú zdobí čierny piesok vulkanického pôvodu. Vstup do mora je vhodný aj pre menších návštevníkov a túto oblasť dopĺňa promenáda s množstvom reštaurácií a barov, kde budete mať o kulinársky zážitok rozhodne postarané. Neďaleká oblasť Kamari je síce bližšie k letisku, no ponúka porovnateľný komfort.

Pomôžte si pri cestovaní knižkami. 5 sprievodcov vám zachráni dovolenku

Farebné pláže

O čom sa hovorí v spojení so Santorini o čosi menej, sú všetky rôzne pláže, ktoré tento ostrov ponúka. Okrem čiernych vulkanických pláží môžete navštíviť Red Beach, takzvanú červenú pláž na juhozápadnej strane ostrova. Toto unikáte miesto je však lákadlom pre množstvo turistov a jej malá rozloha spôsobí, že sa tu nezdržíte príliš dlho. O čosi viac súkromia budete mať na pláži Vlychada, ktorá za svoj unikátny zjav vďačí vápencu. Rôzne vyformovaná hornina vytvára pozdĺž pláže bariéru, na ktorú sa nebudete vedieť vynadívať.

Unikátne pláže na južnej strane ostrova. Na ich návštevu však budete potrebovať vlastný dopravný prostriedok. Vľavo Red beach, vpravo Vlychada. Foto: Ján Telepovský

Navštívte vyhliadky

Ak budete mať dosť ničnerobenia na pláži a zatúžite po turistike, ani to nie je na Santorini problém. Vyštartujte z oblasti Perissa na neďalekú horu, na vrchole ktorej sa nachádzajú zrúcaniny starého mesta Ancient Thera. Ak nie je archeologické miesto vaša šálka kávy, nezúfajte, minimálne za ten výhľad to bude stáť. Cestou dole môžete pokračovať ľahšou trasou na opačnú stranu do mesta Kamari, kde si môžete dopriať obed alebo zaslúžený oddych na pláži.

Ďalším miestom s dych berúcim výhľadom je hora vo vnútrozemí, na vrchole ktorej sa nachádza kláštor Prophet Elias. Trasa je síce náročnejšia, no s prenajatým skútrom či štvorkolkou vám to nezaberie veľa času a po chvíli budete mať ako na dlani takýto výhľad. Cestou späť môžete navštíviť neďaleké historické mesto Pyrgos či užiť si grécke špeciality vo vyhľadávanej taverne Metaxi Mas.

Výhľad na celý ostrov, ktorý vás čaká pri návšteve kláštora Prophet Elias. Foto: Ján Telepovský

Prechádzka, pivo a víno

Takzvanou „povinnou jazdou“ na ostrove (ak vám nevadí prejsť pešo niekoľko kilometrov), je prechádzka medzi mestečkami za západnej strane ostrova. Trasa začína v hlavnom meste Fira a chodník vás zavedie cez dedinky Imerovigli, Finikia, až do severného mesta Oia (celkovo 10km). Pokiaľ sa necítite na takúto dlhú trasu, aj dva kilometre do mesta Imerovigli splnia svoj účel a vy si užijete úchvatný výhľad na more, útesy a biele dedinky. Cestou môžete navštíviť mnoho obchodíkov, reštaurácií alebo len jednoducho nasávať atmosféru.

Pozor však na plánovanie vašej trasy, mestská doprava je na Santorini nedostatočná a autobusy premávajú len z a do hlavného mesta. Pre väčšiu flexibilitu je určite vhodnejšie prenajať si vlastný dopravný prostriedok. Na záver vášho výletu rozhodne nevynechajte návštevu miestnych vinárstiev (napríklad Santo Winery) či remeselného pivovaru Santorini Brewing Company.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk