14. septembra 2021

Ak by sme mali rok 2021 definovať jedným odvetvím biznisu, ktoré zásadným spôsobom určovalo život a smerovanie spoločností, budú ním biotechnológie. Teda biznis, ktorý tento rok vyprodukoval štyridsať miliárd dolárov a ku ktorému sa upínajú miliardy ľudí po celom svete.

Na pomyselnom čele odvetvia stoja tie biotechnologické spoločnosti, z ktorých laboratórií pochádzajú schválené vakcíny proti vírusu SARS-CoV-2: menovite firmy Pfizer, BioNTech, Moderna, Johnson & Johnson alebo AstraZeneca, na ktoré sme sa zamerali už minule.

V pomyselnom tieni však zostávajú CEO firiem, ktorých vakcíny síce nie sú európskymi regulátormi schválené, ale napriek tomu sú rovnako diskutované. Kto stojí za vakcínami Sinovac, Sinopharm alebo Sputnik V?

Laboratórium, v ktorom sa vyrába vakcína Sputnik V (National Center of Epidemiology and Microbiology, Moskva). Foto: Sputnikvaccine.com

Jin Wej-tung

Spoločnosť: Sinovac Biotech

Vek: 57 rokov

Reklama

Občianstvo: Čínska ľudová republika

Zakladateľ a súčasný CEO spoločnosti Sinovac Jin Wej-tung začínal v 80. rokoch ako lekár pre infekčné choroby v Čínskom centre pre kontrolu a prevenciu chorôb v meste Tchang-šan (provincia Che-pej). Väčšinu svojej kariéry sa zameriaval na výskum hepatitíd a aktívne sa podieľal na vývoji vakcíny Healive.

Päťdesiatsedemročný absolvent National University of Singapore založil biotechnologickú firmu v roku 2001 – teda krátko predtým, než sa Čínou prehnal koronavírus SARS. Na čele spoločnosti stojí od septembra 2003.

Je tiež prezidentom asociácie spoločností kótovaných na šanghajskej burze. Podľa zistení denníka Washington Post bol Jin Wej-tung zapletený do korupčnej kauzy, v rokoch 2002 až 2011 vraj poskytol úplatky za viac ako 83-tisíc dolárov regulačnému úradníkovi zodpovednému za kontrolu očkovacích látok.

Liou Jung

Spoločnosť: Sinopharm

Vek: 52 rokov

Občianstvo: Čínska ľudová republika

Liou Jung sa v spletitej štruktúre okolo spoločnosti Sinopharm pohybuje už od polovice 90. rokov, kde za takmer tridsať rokov vystriedal viac vedúcich pozícií.

V roku 1992 nastúpil na post zástupcu manažéra marketingového oddelenia China National Pharmaceutical Group Shanghai – štátom vlastnenej spoločnosti, o ktorej sa dlho hovorilo ako o materskej firme Sinopharm Group vytvorenej v roku 2003.

Výkonným riaditeľom spoločnosti Sinopharm Group je Liou Jung od novembra roku 2017. Doktorandský titul získal v roku 2016 na Čínskej farmaceutickej univerzite v Nankingu. Zastáva tiež pozíciu zastupujúceho sekretára Komunistickej strany Číny.

Kirill Dmitrijev

Spoločnosť: Russian Direct Investment Fund

Vek: 46 rokov

Občianstvo: Ruská federácia

Kirill Dmitrijev je CEO ruského investičného fondu známeho ako Russian Direct Investment Fund (RDIF), spravujúceho kapitál v hodnote 10 miliárd dolárov. Fond zohral zásadnú úlohu pri vývoji vakcíny Sputnik V.

Laboratórium, v ktorom sa vyrába vakcína Sputnik V (National Center of Epidemiology and Microbiology, Moskva). Foto: Sputnikvaccine.com

Ako niekdajší riaditeľ niekoľkých súkromných kapitálových fondov sa podieľal napríklad na predaji Delta Bank spoločnosti General Electric. Svoju kariéru rozbehol v spoločnostiach Goldman Sachs a McKinsey & Company, kam nastúpil po ukončení štúdií na Stanforde a Harvard Business School.

Do USA sa pritom rodák z ukrajinského Kyjeva dostal už vo svojich štrnástich rokoch, keď odcestoval za známymi svojich rodičov. Okrem pozície CEO zasadá v predstavenstvách niekoľkých ruských spoločností, ako sú Transneft, Rostelecom, Gazprombank, MD Medical Group, Russian Railways a Rosseti.

Je tiež viceprezidentom Ruského zväzu priemyselníkov a podnikateľov a členom obchodnej rady hospodárskeho zoskupenia BRICS a Ázijsko-pacifického hospodárskeho spoločenstva. Svetovým ekonomickým fórom bol v roku 2009 vybraný za Young Global Leader.

Reklama

Alexander Gintsburg

Alexander Gintsburg. Foto: Wikimedia/The Presidential Press and Information Office – kremlin.ru v licencii CC-BY-SA-4.0

Spoločnosť: NICEM

Vek: 70 rokov

Občianstvo: Ruská federácia

Druhým subjektom stojacim za ruskou vakcínou je Národné výskumné centrum pre epidemiologický a mikrobiologický výskum Nikolaja Gamaleja (NICEM). Tím výskumného inštitútu vakcínu aktívne vyvíjal.

Na jeho čele stojí už bezmála štvrť storočia mikrobiológ a člen Ruskej akadémie vied Alexander Gintsburg. Rodák z Moskvy absolvoval Lomonosovovu univerzitu v roku 1974.

Článok vyšiel na Forbes.cz. Autorom je Mikoláš Rec.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?