Finančník Penty Jaroslav Haščák sa zbavil obvinenia v kauze Gorila. Obvinenie voči Haščákovi a ďalším šiestim osobám v ostro sledovanej kauze zrušila v uplynulých dňoch Krajská prokuratúra v Bratislave.
„Obhajobe Jaroslava Haščáka bolo doručené uznesenie Krajskej prokuratúry Bratislava z 2.9.2024, ktorým prokurátor vykonávajúci dozor nad zákonnosťou vo veci Gorila vyhovel sťažnostiam J. Haščáka a ďalších 6 obvinených a ich obvinenia vznesené ešte 23.11.2022 vyšetrovateľkou Martinou Babacsovou zrušil,“ uviedol k zrušeniu obvinenia v tlačovej správe Haščákov obhajca Martin Škubla.
Návrat do vedenia Penty?
Podľa Škublu rozhodnutie bratislavskej krajskej prokuratúry znamená „definitívny koniec tohto prípadu“. Svoje tvrdenie opiera o citát prokurátora z uznesenia o zrušení obvinenia. Prokurátor totiž vo svojom rozhodnutí napísal, že „uznesenie vyšetrovateľky nemá žiadnu oporu vo vykonanom dokazovaní“. Pre Forbes Škubla potvrdil, že uznesenie má viac ako 140 strán.
Hospodárske noviny, ktoré o zrušení obvinenia informovali ako prvé, upozorňujú aj na to, že vyšetrovateľka Martina Babacsová mala mať v čase vznesenia obvinenia prerušený výkon funkcie policajta a tak nedisponovala právomocou vyšetrovateľky. V rovnakom čase bola totiž obecnou poslankyňou.
Haščák sa vzdal všetkých výkonných pozícií v skupine Penta v decembri 2020 po tom, čo ho zadržala polícia a prehľadala kancelárie finančnej skupiny. Aj naďalej zostal spolumajiteľom skupiny a riadiace pozície po ňom prebral Brit Iain Child.
Svoje majetkové práva Haščák previedol do trustu s názvom T69, ktorého beneficientkou je jeho manželka Valéria Haščáková, taktiež právnička so špecializáciou na obchodné právo, a ich dvaja maloletí synovia.
Zrušenie obvinenia v kauze Gorila približuje Jaroslav Haščáka k návratu do vedenia Penty a výkonných funkcií. Podľa manažéra Penta Investments pre vonkajšie vzťahy Martina Danka „sa v súčasnosti žiadne zmeny vo vlastníckej štruktúre Penty nepripravujú“.
To, či Haščák zvažuje návrat do vedenia Penty však Danko nepotvrdil, ani nevyvrátil: „Neviem sa k tomu v tejto chvíli vyjadriť. Ide o čerstvú informáciu. V prípade, že pán Haščák prijme v tomto smere konkrétne rozhodnutie – návrat do riadiacej štruktúry, bude o tom Penta štandardne informovať.“
Haščákovci a ich majetok
Jaroslav Haščák previedol po svojom obvinení podiely v Pente na rodinný trust T69, ktorý ukotvil v Česku. Jedinou beneficientkou trustu je jeho manželka, taktiež právnička Penty, Valéria Haščáková a ich dvaja maloletí synovia. Haščáková sa vďaka tomu zaradila medzi najbohatšie Slovenky, keďže spravuje majetok vo výške minimálne 1,43 miliardy eur. Právne ťahanice jedného zo spoluzakladateľov skupiny Penta jej finančným výsledkom nijako neuškodilo. Penta pokračuje na vlne silného rastu, za vlaňajšok dosiahla zisk 504 miliónov eur a kumulatívne tržby vyše deväť miliárd eur, čo sa podpísalo pod rast čistej hodnoty aktív spoločnosti a teda aj majetku Valérie Haščákovej s rodinou.
Kauza Gorila
Kauza Gorila, ktorá poškodila reputáciu Penty i Haščáka siaha do rokov 2005 a 2006. Podľa spisu Gorila sa mal Haščák v týchto rokoch v tajnom byte na Vazovovej ulici v Bratislave stretávať s rôznymi politikmi aj podnikateľmi a snažiť sa ich ovplyvniť. Spis Gorila sa v roku 2011 objavil na verejnosti a v roku 2019 aj jeho nahrávka. Penta už od počiatku informácie zo spisu o korumpovaní odmietala.
Najviditeľnejšie sa kauza prejavila začiatkom decembra 2020, keď do Penty nabehli policajti a Haščáka zadržali. Vo vyšetrovacej väzbe súvisiacej s údajnou korupciou v súvislosti s Gorilou zostal až do januára 2021. Haščák obvinenia odmietal, jeho právnici dosiahli okrem ich zrušenia i ospravedlnenie od štátu.
Haščák navyše v uplynulých dňoch podal žalobu, v ktorej žiada štát o odškodnenie za trestné stíhanie, vedené voči nemu na základe obvinenia z 1. decembra 2020. Obvinenie mu neskôr Generálna prokuratúra SR zrušila pre nezákonnosť.
Haščák už v minulosti od štátu žiadal ospravedlnenie za stíhanie a väzbu, ktoré Generálna prokuratúra označila za nezákonné a neopodstatnené. Stíhanie Haščáka zrušil generálny prokurátor Maroš Žilinka 31. augusta 2021. Haščák žiadal od Ministerstva spravodlivosti ospravedlnenie. V prípade, že by ho nedostal mal podľa Denníka N žiadať odškodné v minimálnej výške 13,5 milióna eur.
Štát sa napokon v septembri 2022 Haščákovi ospravedlnil prostredníctvom Ministerstva spravodlivosti za „nezákonné rozhodnutia a postupy vyšetrovateľky NAKA Martiny Babacsovej, prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry Ondreja Repu a sudkyne Špecializovaného trestného súdu Pamely Záleskej, na základe ktorých bol nezákonne zadržaný, obvinený a vzatý do väzby.“
Ospravedlnenie podpísal štátny tajomník Ondrej Dostál 8. septembra 2022.