13. apríla 2018

Matthias Müller vo štvrtok skončil na pozícii generálneho riaditeľa spoločnosti Volkswagen. Vo vedení bol necelé tri roky a je obviňovaný z nedostatočne rýchlych krokov po prepuknutí emisného škandálu automobilky. Nahradí ho Herbert Diess, ktorý bol doteraz generálnym riaditeľom brandu Volkswagen.

Volkswagen je najväčšou firmou Slovenska, automotive ťahá ekonomiku

Müller šéfoval Volkswagenu od roku 2015. Nahradil tak Martina Winterkorna, ktorý rezignoval kvôli emisnému škandálu spoločnosti, v rámci ktorého sa prevalilo, že niektoré autá firmy v sebe mali zabudovaný softvér na skresľovanie emisií. Po nástupe do funkcie Müller pozastavil  činnosť siedmich z 10 výkonných členov spoločnosti, no on z funkcie odchádza z podobného dôvodu.

Matthias Müller sa v minulosti za emisný škanndál ospravedlnil. Foto: Sita/AP/Paul Sancya

Podľa zdrojov CNBC chce spoločnosť Volkswagen aj týmto spôsobom uzavrieť škandál, mnohí mu totiž v rámci nej vyčítali nedostatočné či pomalé reakcie. Médiá už v utorok zverejnili informáciu, že správna rada Volkswagenu uvažuje nad jeho nahradením, definitívne rozhodnutie však padlo vo štvrtok.

Volkswagen v roku 2022 oživí legendárny mikrobus. A bude elektrický

Müller bol od roku 2010 bol generálnym riaditeľom dcérskej spoločnosti Porsche a od roku 2010 je členom výkonnej rady spoločnosti Porsche Automobil Holding SE. V minulosti pôsobil aj v dcérskej spoločnosti Audi na viacerých IT a manažérskych pozíciách. Predseda dozornej rady Volkswagenu Hans Dieter Pötsch vo vyhlásení uviedol,  že Müller “urobil pre skupinu vynikajúcu prácu“.

Herbert Diess sa stáva novým generálnym riaditeľom Volkswagenu. Foto: Sita/ AP/ Philipp von Ditfurth

Müllera vo funkcii nahradí Herbert Diess, ktorý je známy vďaka rozsiahlemu zníženiu nákladov v spoločnosti Volkswagen. Doteraz mal na starosti rozvoj značky. A ako upozorňuje CNBS, v prvom štvrťroku dosiahol celosvetový predaj značiek VW rekordnú výšku 1,52 milióna vozidiel, pričom v Číne, ktorá je najväčším trhom, vzrástol predaj o 8,3 percenta. 59-ročný Diess prišiel do firmy v roku 2015 z BMW.

Volkswagen Group je nemecký automobilový koncern so sídlom vo Wolfsburgu. V súčasnosti má približne 642 000 zamestnancov, čo ho robí jednou z najväčších svetových firiem. Tržby spoločnosti  dosiahli vlani takmer 231 miliárd eur.

Hlavná foto: Sita/AP