29. septembra 2021

Od pondelka bude v druhom stupni ohrozenia podľa covid semaforu 13 okresov. Vláda dnes schválila aj pripravovanú reformu zdravotníctva a zmenu školského semaforu, vďaka ktorej sa opatrenia spojené so školstvom zmiernia.

Od pondelka (4. 10.) budú v bordovej fáze tieto okresy: Bardejov, Čadca, Košice I. – IV., Košice-okolie, Krupina, Kysucké Nové Mesto, Námestovo, Skalica, Stará Ľubovňa a Svidník.

Regionálna covid mapa platná od pondelka 4. októbra:

5 kategórií nemocníc

„Nemocnice budú transformované tak, aby pacientovi prinášali väčší komfort a aby sa v nich pacienti cítili bezpečnejšie,“ povedal na tlačovej konferencii minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský. „Ani jedno lôžko nebude zrušené.“

Reklama

Na reformu dostane rezort 1,5 miliardy eur z Plánu obnovy. Jej cieľom je podľa ministra vybudovať fungujúcu sieť sanitiek, zlepšiť paliatívnu starostlivosť, ale aj starostlivosť o duševné zdravie.

Reformou chce tiež ministerstvo riešiť nedostatok lekárov v regiónoch. Nemocnice by sa mali rozdeliť do piatich kategórií – národné, koncové, komplexné, regionálne a komunitné.

Po schválení vládou postupuje návrh reformy do parlamentu.

Školy nie sú hrozbou

Vplyvom zhoršujúcej sa situácie sa zmenia aj pravidlá školského semaforu. Povinná karanténa pre školopovinných sa zníži zo 14 na 7 dní.

„Počet žiakov na dištančnom vzdelávaní sa konštantne hýbe okolo štyroch percent,“ uviedla na tlačovej konferencii tajomníčka ministerstva školstva Svetlana Sítheková. Otvorené školy teda podľa nej pre pandemickú situáciu nie sú takým ohrozením, ako sa očakávalo.

Úroveň pozitivity u žiakov je podľa údajov z pondelka (27. 9.) 0,2 percenta. Medzi učiteľmi 0,5 percenta.

O samotesty je záujem

Bezpečnosť podľa nej zvyšujú aj samotesty, o ktoré je vraj u rodičov veľký záujem. Ministerstvo sa ich rozhodlo distribuovať postupne.

„Vstup do škôl naďalej nebude podmienený preukázaním sa testom,“ hovorí Sítheková. „Samotestovanie je však zvýšením bezpečnosti v školách, ale nie je to vykúpenie. Vykúpením je očkovanie.“

Samotesty podľa ministerstva budú dostupné, kým o ne rodičia budú mať záujem.

Upravený školský semafor prináša ešte jednu zmenu. Školy musia zabezpečiť prezenčnú výučbu pre očkovaných žiakov, ktorí nemajú prístup k dištančnému vzdelávaniu. Do tejto kategórie patria aj žiaci, ktorí covid prekonali.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?