27. mája 2020

Ľudia v evidencii úradov práce budú môcť dlhšie poberať podporu v nezamestnanosti. Vláda schválila nariadenie, ktorým sa opätovne predlžuje podporné obdobie v nezamestnanosti o ďalší mesiac.

Návrh nariadenia predložilo ministerstvo práce v dôsledku mimoriadneho stavu na Slovensku. Vláda už koncom apríla jedno predĺženie tohto obdobia schválila.

Opatrenie má zmierniť negatívne dosahy na poberateľov dávky v nezamestnanosti, ktorí si v dôsledku stále pretrvávajúcej krízovej situácie a s tým súvisiacej nepriaznivej situácie na trhu práce nevedia nájsť zamestnanie.

Ako hľadať prácu, keď je ponúk málo? Zostaňte aktívni a poučte sa z minulosti

Celkovo by sa opatrenie malo podľa rezortu práce dotknúť v tomto roku približne 14 800 osôb. Podľa posledných údajov Štatistického úradu sa evidovaná nezamestnanosť na Slovensku zvýšila v apríli na 6,57 percenta, medzimesačne narástla o 1,67 percentuálneho bodu. Miera nezamestnanosti vypočítaná z celkového počtu uchádzačov o zamestnanie dosiahla v apríli 7,43 percenta.

Výhodné pôžičky

Vláda tiež schválila návrh zákona o mimoriadnych štátnych zárukách. Slovensko by vďaka nemu malo získať možnosť uchádzať sa o pôžičky z nástroja Európskej únie, ktorými by mohlo pokryť výdavky na pomoc trhu práce počas mimoriadnej situácie. Parlament ho má prerokovať v skrátenom legislatívnom konaní.

Európska únia zriadila európsky nástroj dočasnej podpory od 20. mája. „Vytvorenie nástroja SURE umožňuje, aby EÚ reagovala na krízu na trhu práce koordinovane, rýchlo, účinne a v duchu solidarity medzi členskými štátmi,“ uviedol rezort financií v predkladanej správe k návrhu zákona.

Vláda predstavila pomoc cestovným kanceláriám,
ľudia si budú môcť odložiť zájazd až o 16 mesiacov

Nástroj SURE umožňuje členským štátom vrátane Slovenska žiadať EÚ o výhodne úročené pôžičky, z ktorých bude možné čiastočne pokrývať zvýšenie verejných výdavkov členských štátov Únie na režimy skráteného pracovného času pre zamestnancov a podobné opatrenia, najmä pre samostatne zárobkovo činné osoby (SZČO), ako aj výdavkov na niektoré opatrenia súvisiace so zdravím, najmä na pracovisku.

„Promptné poskytnutie mimoriadnych štátnych záruk zo strany Slovenska je nevyhnutnou podmienkou aktivovania nástroja SURE, čím umožní členským štátom prístup k úverovej pomoci z nástroja,“ uvádza sa v dôvodovej správe k návrhu zákona.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?