12. januára 2022

Vláda v stredu 12. januára schválila nový súbor opatrení v súvislosti s bojom proti covidu. Pripravuje sa tak na očakávanú vlnu infekčnejšieho variantu omikron, ktorý sa už teraz v Európe rýchlo šíri. Nové pravidlá budú platiť na území celého Slovenska od 19. januára, informoval na tlačovej konferencii minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský.

Ako sa píše v príslušnej predkladacej správe, covid opatrenia, ktoré vláda schválila, nahradia doposiaľ platný covid automat. Zároveň v predkladacej správe k materiálu uvádza, že tieto opatrenia by mali platiť počas rastovej fázy vlny omikron až do „jednoznačného poklesu vlny“.

Nové opatrenia prinášajú režim OP+

Schválené nové opatrenia zavádzajú režim označený ako OP+ po vzore krajín ako napríklad Nemecko. Ako uvádza ministerstvo, tento režim je aplikovaný v neesenciálnych situáciách so zvýšeným rizikom šírenia, pretože sa ukazuje nedostatočná ochrana základnou očkovacou schémou pri variante omikron.

Režim OP+ vyžaduje buď kompletné očkovanie s negatívnym testom, alebo kompletné očkovanie s „booster“ dávkou či prekonaním ochorenia.

Podľa ministerstva zdravotníctva je to potrebné aj preto, že situácia a presný priebeh vlny omikron je mimoriadne nepredvídateľný a z dostupných poznatkov zo zahraničia sa dá predpokladať jeho rýchle šírenie v populácii.

Reklama

Rýchle šírenie môže spôsobiť výpadky v pracovnej sile

Ministerstvo upozorňuje na ďalšie riziká variantu omikron, ktorý môže okrem veľkej nárazovej záťaže na nemocničné lôžka priniesť aj riziko „veľkých simultánnych výpadkov pracovnej sily, čo môže mať dopad tak na poskytovanie zdravotnej starostlivosti, ako aj na ďalšie aspekty každodenného súkromného ako aj pracovného života“.

Podľa ministerstva je preto potrebné, aby sa zamestnávatelia a poskytovatelia tovarov a služieb na túto situáciu pripravili vhodnými opatreniami na pracovisku a vnímali riziko plynúce zo simultánneho výpadku značnej časti personálu.

Prehľad aktuálnych opatrení:

Ako sa definuje režim OP+

Režim OP+ spĺňajú osoby s troma dávkami očkovania proti covidu alebo osoba s dvoma dávkami očkovania, ktorá zároveň covid prekonala. Do režimu OP+ spadá aj osoba, ktorá dostala dve dávky očkovacej látky a má aktuálny negatívny test na ochorenie covid.

Kde sa vyžadujú respirátory

Respirátory budú povinné v interiéri a v exteriéri na hromadných podujatiach, ako aj v exteriéri pri vzdialenosti do dvoch metrov od iných osôb.

Obchody a služby

Prevádzky a služby budú otvorené od 5.00 hod. do 22.00 hod.

Školy a vzdelávanie

Vyučovanie bude prebiehať prezenčne podľa školského semaforu na základe písomného vyhlásenia o bezpríznakovosti v kombinácii s domácimi samotestami. Ministerstvo tiež dôrazne odporúča dodržiavanie režimu OTP s pomocou domáceho samotestovania žiakov do 12 rokov a dvoch mesiacov, aj v prípade výuky na jazykových školách, základných umeleckých školách či v centrách voľného času alebo akejkoľvek inej mimoškolskej činnosti.

Wellness, aquaparky a kúpele (nie zdravotne indikované)

V tomto prípade bude platiť režim OP+: pričom v interiéri môže byť maximálne 50 osôb, respektíve sa vyžaduje minimálne 15 štvorcových metrov krytej plochy na osobu.

Služby, múzeá, galérie

V prípade bazénov či plavární, a rovnako aj neesenciálnych obchodov, služieb, múzeí a galérií platí režim OP.

Reštaurácie

V reštauráciách sa má uplatňovať režim OP s obsluhou len pri stole vrátane terás. Povinný bude respirátor mimo stolu a mimo konzumácie.

Tzv. základ, prístupný aj osobám neočkovaným či tým, ktoré covid neprekonali, sa má realizovať len cez okienkový predaj.

Hotely, ubytovanie

Ubytovacie zariadenia budú fungovať v režime OP+ a bez limitu počtu ubytovaných osôb, pričom pri využívaní spoločných priestorov platia pravidlá ako pri hromadných podujatiach.

Cestovanie

Pri cestách v MHD či cestovaní vlakom alebo autobusom, ako aj pri ceste taxíkmi, či pre vleky a lanové dráhy, bude platiť režim OTP.

Pre neočkovaných či neprekonaných v tzv. „základnom“ režime je dostupná len MHD a prímestská doprava s povinnosťou nasadiť si respirátor.

Hromadné podujatia

V prípade nízko rizikových hromadných podujatí (HP) s nosením respirátora, bez konzumácie, s povinnosťou sedenia, ako napríklad divadelných predstavení, tichých bohoslužieb či kina (taktiež bez konzumácie) je platný režim OP v počte maximálne do 100 osôb (divákov), respektíve maximálne 50 percent kapacity daných priestorov.

V prípade stredne rizikových HP (s nosením respirátora, na podujatiach, kde je fixné sedenie či státie), ako napríklad v kine s konzumáciou občerstvenia, alebo na športových podujatiach či kultúrnych podujatiach so stojacimi divákmi, na kongresoch či bohoslužbách je v režime OP povolených maximálne 100 osôb resp. 25 percent kapacity priestorov.

Pri vysoko rizikových HP, ako napríklad karoch, svadbách, oslavách či večierkoch, sa bude vyžadovať režim OP+ pričom na nich bude môcť byť maximálne 20 osôb a bude sa povinne vyžadovať zoznam účastníkov. Obrady, akými sú sobáše či krsty, budú fungovať v režime OTP.

Športové tréningy, súťaže

Športové súťaže či tréningy budú fungovať v režime OP, pri deťoch od 12 do 18 rokov a dvoch mesiacov je povolený aj režim OTP (platiť bude samotest zo školy), s maximálnym počtom do 100 osôb.

Reklama

Fitnescentrá

Vo fitness centrách bude povolený maximálny počet 50 osôb respektíve maximálne  jedna osoba na 15 štvorcových metrov.

Definície pojmov:

  • Pod „základom“ sa myslia všetky osoby bez ohľadu na ich prípadné očkovanie, prekonanie choroby či výsledok testovania.
  • Režim „OTP“  predstavuje výlučne osoby, ktoré sú kompletne očkované, testované (pričom od odberu neubehlo viac ako 72 hodín pri PCR, pri Ag 48 hodín), alebo prekonali covid za ostatných 90 dní.
  • Pod „OP+“ sa myslia osoby, ktoré spĺňajú definíciu OP a zároveň sú testované (od odberu PCR 72 hodín, Ag 48 hodín), alebo dostali booster dávku, prípadne majú kompletné očkovanie + doklad o prekonaní ochorenia Covid-19 nie starší ako 180 dní, ďalej tiež deti od dvoch do 12 rokov a dvoch mesiacov veku s negatívnym testom (nie starším ako 48 hodín v prípade antigénového testu a 72 hodín v prípade PCR testu).

(Všetky detaily schválených opatrení sú dostupné tu.)

WHO žiada úpravu vakcín pre nový variant

Aj Svetová zdravotnícka organizácia (SZO, alebo angl. WHO) v súvislosti s postupom omikronovej vlny v Európe upozorňuje na možné zvýšené riziká. Včera WHO vyhlásila, že zriadila technickú poradnú skupinu, ktorá by mala pripraviť odporúčania na možné upravené zloženie vakcíny, aby bola účinná aj proti variantu omikron.

Na tlačovej konferencii, ktorá sa konala 11. januára, predstavitelia WHO varovali, že variant omikron môže v priebehu nasledujúcich šiestich až ôsmich týždňov nakaziť viac ako polovicu populácie v Európe v prípade, že sa udrží súčasný trend šírenia nákazy.

Ako informoval denník The Washington Post, regionálny riaditeľ WHO Hans Kluge uviedol, že v prvých týždňoch tohto roka v Európe zaznamenali minimálne sedem miliónov prípadov nových nakazených a ich počet sa v priebehu dvoch týždňov viac ako zdvojnásobil.

Vysoká miera nákazlivosti je pre WHO zdrojom obáv, keďže podľa Klugeho viedla aj k zvýšenému počtu hospitalizácií. „Veľmi sa tiež obávam, že ako sa bude variant (omikron) pohybovať smerom na východ (Európy), ešte len uvidíme jeho plný dopad v krajinách, kde je miera zaočkovanosti nižšia,“ povedal Kluge.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?