10. januára 2022

Vláda odporučila uvoľniť podmienky pre hromadné podujatia. Po kritike zo strany umeleckej obce sa zdvojnásobia počty návštevníkov pre niektoré akcie. Polovica sály môže byť podľa novej vyhlášky, ktorá nadobúda účinnosť 12. januára, napríklad obsadená v prípade hromadného podujatia, kde sa sedí, nespieva, nepovzbudzuje, nekonzumuje a diváci majú dýchacie cesty chránené respirátormi. 

Kabinet Eduarda Hegera v pondelok (10. januára) odporučil hlavnému hygienikovi uvoľniť pandemické opatrenia pre hromadné podujatia. Nová vyhláška definuje tri druhy podujatí podľa stupňa rizika potenciálneho šírenia koronavírusu medzi návštevníkmi.

Nízkorizikové podujatie

 • Povolená účasť výhradne v režime OP, 100 osôb alebo maximálne 50 % kapacity priestorov hromadného podujatia.
 • Povinné nosenie respirátora, bez konzumácie jedál a nápojov, povinné sedenie, bez spevu a povzbudzovania a podobne.

Stredne rizikové podujatie

 • Povolená účasť výhradne v režime OP, 100 osôb alebo maximálne 25 % kapacity priestorov hromadného podujatia.
 • Povinné nosenie respirátora, fixné sedenie alebo státie.

Vysokorizikové podujatie

Reklama
 • Povolená účasť výhradne v režime OP (prípadne OP plus), maximálne 20 osôb.
 • Patria sem svadby, kary, oslavy, večierky, plesy, diskotéky či podujatia v prevádzkach verejného stravovania.
 • Odporúča sa nosenie respirátora, konzumácia jedál by však mala byť povolená.
 • Povinný bude zoznam účastníkov podujatia.
 • Cirkevné alebo civilné sobáše a krst sú povolené v režime OTP.

Na svadby, oslavy či iné vysokorizikové podujatia by sa mal od stredy 19. januára podľa ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského (nominant OĽaNO) vzťahovať nový režim OP plus. Znamená to, že účastníkmi môže byť len:

 • osoba s tromi dávkami očkovania proti ochoreniu Covid-19,
 • osoba, ktorá ochorenie prekonala,
 • osoba s dvoma dávkami očkovania a s testom.

Úrad verejného zdravotníctva by mal tiež vyhláškou povoliť účasť divákov na blížiacich sa Majstrovstvách Európy v hádzanej mužov v Bratislave a v Košiciach (13. – 30. januára 2022). Kapacita štadióna a športových zariadení by sa v tomto prípade mohla naplniť na 25 percent.

Ministerka kultúry Natália Milanová. Foto: SITA / Úrad vlády SR

Kritika umelcov

Pôvodný režim, ktorý po Novom roku predstavila na sociálnej sieti ministerka kultúry Natália Milanová počítal s prísnejšími podmienkami. Podujatia by napríklad nesmelo navštíviť viac ako 50 návštevníkov.

Po intenzívnej kritike zo strany umelcov, ktorí upozorňovali ministerku napríklad na 600-miestne divadelné sály či poukazovali na plné nákupné centrá, však došlo ku korekcii na pondelkovom (10. 1.) rokovaní vlády. 

Definitívne znenie pravidiel určí vyhláška Úradu verejného zdravotníctva SR. „Uznesenie vlády musí byť čo najskôr transformované do vyhlášky, pretože v procese sa môže ešte všeličo pomeniť – skúsenosť z minulosti,“ hodnotí vedúca oddelenia kultúry v Bratislavskom samosprávnom kraji Svetlana Waradzinová.

„Som veľmi rada, že to prehodnotili, ale očakávam, že sa k tomu hlavný hygienik postaví racionálne a povolené kapacity skutočne vyjadrí percentuálne, aby to bolo spravodlivé voči kultúre,“ hovorí europoslankyňa Lucia Ďuriš Nicholsonová, ktorá pôvodný režim kritizovala na sociálnej sieti.

Pomalé otváranie

Aj umelci hodnotia zmenu navrhovaných pravidiel pozitívne. „Neviem si predstaviť, ako by s takými prísnymi pravidlami dokázali fungovať veľké inštitúcie s kapacitou stoviek miest,“ hovorí režisér Anton Šulík.

Privítal by však aj ďalší ústretový krok, totiž keby odborníci na verejné zdravie otvorili pracovnú skupinu aj pre zástupcov jednotlivých druhov inštitúcií, ktoré v kultúre na Slovensku pôsobia. Pravidlá by tak mohli lepšie zodpovedať skutočným potrebám kreatívneho priemyslu a súčasne požiadavkám zdravotníkov.

„Som spokojný, aj keď sme boli pripravení aj na prísnejšie pravidlá. Pripravili sme si komorné veci, ktoré nie sú finančne náročné a mohli by sme ich hrať aj v prípade opatrení, ktoré boli pôvodne avizované,“ hovorí riaditeľ Štátneho divadla Košice Ondrej Šoth. Divákov chcel lákať napríklad aj na otvorené divadlo, teda na proces prípravy a skúšania inscenácií.

„Je to dobré znamenie, že sa môže začať kultúrna infraštruktúra pomaly otvárať. Málokto si uvedomuje, že naštartovanie prevádzky môže v niektorých typoch zariadení trvať aj týždne a výnos zo vstupného by mal pokrývať minimálne fixné náklady toho podujatia, aby to malo pre aktérov v kultúre zmysel,“ dodala Waradzinová.

Našli ste chybu? Napíšte na 

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?