Tento článok je BrandVoice. Čo to znamená?
3. augusta 2018

Myslíte, že na koncert klasickej hudby sa chodí v obleku do filharmónie a na pivo v džínsach do pubu? Zabudnite! Partnerstvo festivalu Viva Musica! a pivnej značky Krušovice nás presvedčilo, že dnes to ide aj úplne inak.

Festival klasickej hudby Viva Musica! je už po štrnásty raz oživením kultúrneho leta v Bratislave. Počas predošlých ročníkov si už získal dobré meno a verných fanúšikov rôznych vekových skupín. Je to aj vďaka tomu, že od úplných začiatkov sa snaží prinášať klasickú hudbu do priestorov, kde by sme ju vôbec nečakali. K neformálnej atmosfére prispieva aj repertoár vystúpení, v programe divák nenájde napríklad Beethovenovu 6. symfóniu. „Je to geniálne dielo, ale my sa snažíme radšej vyberať „vychytávky“ a ukázať, že klasická hudba nie je nuda. Je to storočiami overený žáner, ktorý sa stále vyvíja,“ vysvetľuje Matej Drlička, riaditeľ festivalu Viva Musica! Ako ďalej dodáva, teší sa, že ľudia si kúpia lístok aj na neznámeho umelca, pretože po skúsenostiach z predošlých rokov dôverujú ich výberu. Návštevníci festivalu si zvykli aj na to, že dress code je veľmi uvoľnený. Mnohí sa necítia v obleku komfortne a obzvlášť v horúcom letnom období, na koncertoch Viva Musica! sa však trápiť nemusia. Aj vďaka týmto osobitostiam im prišlo partnerstvo s tradičnou značkou piva Krušovice ako rana do čierneho.

Viva Musica! festival – Janoska Ensemble (foto: Zdenko Hanout)

Pivo a hudobná klasika

„Prienikov, ktoré má pivo Krušovice s festivalom Viva Musica! je hneď niekoľko. Podobne ako organizátori festivalu sa snažíme podávať tradičné hodnoty moderným spôsobom,“ hovorí Naďa Kasalová, brand manažérka značky Krušovice. Pivovar Krušovice bol založený už v roku 1581 a počas svojej takmer 500-ročnej histórie bol jediným kráľovským pivovarom v bývalom Československu. Patril cisárovi Rudolfovi II., ktorý bol moderným kráľom a milovníkom piva i umenia. „Priaznivcov našej značky vnímame tiež ako moderných kráľov dnešnej doby. Sú to muži, ktorí rešpektujú tradície a na základe svojich skúseností si dokážu vybrať kvalitu, ktorú majú radi,“ dodáva Naďa Kasalová. Podľa nej sú takýmito kráľmi aj protagonisti a návštevníci festivalu. Otvárací koncert svetoznámeho slovenského zoskupenia Janoska Ensemble Goes Hollywood v Starej tržnici len potvrdil dokonalú symbiózu partnerstva a priniesol divákom fenomenálny zážitok.

Toto špeciálne video vzniklo v rámci partnerstva festivalu Viva Musica! a značky Krušovice. Hudobníci v ňom pod vedením dirigentky odohrali známu klasickú skladbu od Johanna Straussa –  Radetzky March. Na interpretáciu však namiesto štandardných nástrojov použili flaše piva Krušovice. Dokonca boli pre ne upravené púzdra a stojany, čo ešte viac umocnilo atmosféru koncertu klasickej hudby.

 Fúzie mnohých chutí

Matej Drlička, riaditeľ festivalu Viva Musica! Foto: Petra Lajdova

„Radi vyhľadávame kombinácie rôznych štýlov, spojenie klasickej hudby s jazzom, ľudovou alebo modernou hudbou. Chceme tiež ukazovať slovenských virtuózov, ktorí sú svetovou špičkou, ale doma sa o nich veľa nepíše a nehovorí,“ zdôrazňuje Matej Drlička. Podobným spôsobom pristupujú organizátori festivalu aj k výberu priestorov. Vstupujú s klasikou do netradičného priestoru, ktorý si trochu prispôsobia a interiér scénicky dotvoria. V Starej Tržnici pripravujú koncerty už niekoľko rokov a aj tento rok priestory populárneho komunitného centra využijú. Ďalšími miestami predstavení budú Slovenský rozhlas, Veľký evanjelický kostol a SND. Tam, kde je to možné, sa počas koncertov čapuje pivo pre vytvorenie toho správneho zážitku. „Ľuďom sa možno spája s klasickou hudbou skôr víno, ale pivo je jednoducho letný nápoj a ja sa musím priznať, že som jeho fanúšikom,“ hovorí Matej Drlička. Dobré pivo podľa neho k letným koncertom úplne pasuje a nepozná muzikanta, ktorý by sa ním pred koncertom neobčerstvil. Na prvom festivalovom koncerte bolo skutočne horúco a o pivo bol veľký záujem.

Tradícia aj pre mladých

Viva Musica! je atypickým festivalom tým, že vytvára nové publikum pre žáner klasickej hudby. Koncerty navštevuje konzervatívne publikum, ktoré môžeme stretnúť v Redute počas filharmonickej sezóny, ale zároveň priťahujú aj mladých ľudí, „mileniálov“. Najväčšiu skupinu návštevníkov však tvoria Bratislavčania v produktívnom veku. „Chodí k nám veľa manažérov, lekárov, právnikov, čiže zamestnaných ľudí, ktorí koncerty cez rok často nestíhajú. V lete sa život predsa len trochu spomalí, takže si čas na koncert nájdu,“ vysvetľuje Matej Drlička. Dodáva, že na rozdiel od festivalu je Reduta väčšinou plná bielych vlasov, čo vytvára mylný pocit, že klasická hudba je pre starých. Ovplyvňuje to aj repertoár, ktorý oslovuje staršie publikum. „Vo svete to je inak, klasická hudba je trendy. Operné hviezdy, dirigenti, inštrumentalisti sú na prvých stránkach lifestylových časopisov,“ zdôrazňuje. Aj tradičné pivo s kráľovskou históriou nasleduje trendy. „Darí sa nám to aj vďaka takýmto jedinečným podujatiam a tiež digitálnym obsahom, ktorý prinášame našim zákazníkom,“ dodáva Naďa Kasalová.

Hollywoodska hviezda v Bratislave

V tomto ročníku sa organizátorom podarilo do programu zaradiť skutočne svetoznáme mená. V exkluzívnej slovenskej premiére vystúpi legendárny americký herec, režisér a producenta John Malkovich. Predstaví sa prednesom statí z diela argentínskeho spisovateľa Ernesta Sabata v sprievode orchestra s projektom Rozprava o slepcoch (Report on the Blind). „John Malkovich si tento projekt pripravil sám. Zaujal ho text románu a po konzultácii s umelcami si k nemu vybral aj hudbu, klavírny koncert Alfreda Schnittkeho, veľmi sugestívne dielo 20. storočia. Predstavenie nie je súčasťou turné, ale vystupoval s ním už vo viacerých európskych mestách. Pre festival klasickej hudby je to ideálny úlovok,“ hovorí Matej Drlička.

Pocta Leonardovi Bernsteinovi

Na záver festivalu je pripravený v Slovenskom národnom divadle výber árií a inštrumentálnych čísel  z muzikálu West Side Story a menej známej operety Candide v podaní Adriany Kučerovej a Pavla Bršlíka. Dátum 25. august nebol vybraný náhodne, je to deň nedožitých stých narodenín svetoznámeho skladateľa Leonarda Bernsteina, autora oboch diel. „Obvykle na výročia nereflektujeme. K Bernsteinovi mám však veľmi osobný vzťah, jeho dielo ma zasiahlo už v detstve, bol kométou klasickej hudby 20. storočia,“ vysvetľuje Matej Drlička. V Európe mala klasická hudba v tej dobe veľmi konzervatívny smer a mladý skladateľ z New Yorku všetko prevrátil naruby. Hral na klavíri, skladal, dirigoval, bol riaditeľom Newyorskej filharmónie. Jeho legendárnu sériu koncertov klasickej hudby pre mladých Young People’s Concerts sledovali milióny ľudí na celom svete na čiernobielych televízoroch. „Bernstein bol skrátka obrovskou svetovou osobnosťou a jeho výročie má pre mňa veľký význam. Zároveň po celom svete v tento deň bude prebiehať približne 5000 podujatí  v rámci projektu Bernstein at 100, takže sme sa radi zapojili aj my,“ dodáva riaditeľ festivalu Viva Musica!.

Viva Musica! festival – Viva Europa! (foto: Zdenko Hanout)

Viva Musica! počas jeho doterajšej existencie priniesol návštevníkom celkom 285 koncertov, na ktorých vystúpilo viac ako 350 domácich a zahraničných sólistov, hudobných zoskupení a orchestrov. Koncerty festivalu počas navštívilo viac ako 135 000 divákov. Klasická hudba však nie je lacnou záležitosťou a bez partnerov sa festival robiť nedá. „Sme radi, že sme získali za partnera značku Krušovice, ktorá nás aktívne oslovila s ponukou, čo sa často nestáva,“ hovorí Matej Drlička. Podľa Nadi Kasalovej je odovzdávanie zážitkov prostredníctvom klasickej hudby spoločnou zodpovednosťou všetkých partnerov festivalu. „Viva Musica! spája nie len umelcov, ale predovšetkým ľudí a my sa veľmi tešíme, že môžeme byť toho súčasťou ,“ dodáva.

Tento článok je BrandVoice vytvorený v spolupráci so značkou Krušovice