Pochádza zo Sardínie a na Slovensko prišiel pred 15 rokmi. Keď zistil, že talianska kuchyňa je tu veľmi obľúbená, otvoril si Andrea Ena v Ružomberku reštauráciu. Jeho podnik Sapori Italiani, alebo jednoducho U Taliana, sa stal hitom a v decembri spustil aj druhú prevádzku v Bratislave.
Vraví, že do Bratislavy ho to ťahalo už tri-štyri roky. Chodil sem pravidelne, keďže varí v rôznych televíznych programoch a videl v meste veľký potenciál. Ekonomickú silu, turistov, ale aj početnú skupinu Talianov, ktorí pracujú v Bratislave. „Čo som počul, malo by ich byť okolo tisíc a už dnes sú mnohí z nich naši stabilní hostia,“ dopĺňa Andrea Ena a potom sa usmeje: „A tiež ma lákalo, že je tu oproti Liptovu o dosť teplejšie a mám tu aj letisko, takže si kedykoľvek môžem odskočiť domov.“
Andrea Ena pochádza zo Sardínie, na Slovensku žije a podniká 15 rokov. Foto: Jana Krištofovičová
V Ružomberku sa jeho reštaurácia nachádza na pešej zóne, ale v Bratislave sa rozhodol pre širšie centrum mesta. „Tu sme s investorom a kamarátom Andrejom Martinkom nechceli ísť do úplného centra, na pešiu zónu,“ vysvetľuje. „V lete je síce plná, ale v zime tam nie je až toľko ľudí. Zvolili sme frekventovanú lokalitu, v ktorej vidíme veľký potenciál. Okolo sú nové developerské projekty, byty, kancelárie, miesta na parkovanie aj dobré spojenie MHD.“
Vybrali si bývalý priestor známej reštaurácie Stein, rozhodli sa oživiť miesto, ktoré pozná takmer každý Bratislavčan. Vykresľuje, že sa tu zvykne zastaviť veľa starších ľudí a spomínajú, ako sem pred 20 rokmi chodili na pivo. „No zatiaľ nás všetci chválili, že sme podnik pekne zrekonštruovali,“ dopĺňa. „Má moderný dizajn, ale snažili sme sa zachovať aj historické prvky, napríklad mozaiku z roku 1952.“
Priestor, ktorý má na dvoch poschodiach 950 metrov štvorcových, videl prvýkrát presne pred rokom. Hovorí, že bol v hroznom stave po prevádzke čínskej reštaurácie a jeho investícia do vybudovania a zariadenia reštaurácie predstavovala okolo 400-tisíc eur.
Traja kamaráti, Bukowski a bar, v ktorom máte zabudnúť na okolitý svet
V Bratislave sú otvorení len mesiac, ale Andrea hlási, že sú denne vypredaní a na strope kapacity, ktorá má 150 miest. Vraví, že by zaplnili aj viac stolov a ak si večer nespravíte rezerváciu, počkáte si okolo pol hodiny, kým sa nejaký uvoľní.
Podľa jeho slov by nebolo márne úspešný koncept ďalej rozširovať. Spomenie, že predstaviť by si ho vedel napríklad v Rakúsku. „Trvalo mi však 15 rokov, kým som prišiel z Ružomberka do Bratislavy, takže do Viedne sa hneď tlačiť nebudem,“ usmieva sa Andrea.
Potom popisuje, ako je dôležité, aby bol majiteľ denne vo svojej reštaurácii, aby ho videli hostia, aby ich mohol pozdraviť. On je tu od rána do večera a sám aj stále varí, pripravuje najmä pizzu. Práve tá je podľa hodnotení zákazníkov najviac oceňovaná, ale Andrea dodáva, že obľúbené sú aj rizotá, všetko z morských plodov, ryby či steaky.
U Taliana sa v Bratislave nachádza v zrekonštruovaných priestoroch bývalej reštaurácie Stein. Foto: Jana Krištofovičová
Hoci ceny v jeho podniku sú vyššie, upozorňuje, že kávu si môžete vypiť len za jedno euro. „Toľko stojí takmer všade v Taliansku, na juhu dokonca len 80 centov,“ vykresľuje. „Aj cez to som chcel priniesť trochu našej mentality, aby k nám mohol prísť každý, posedieť si, podebatovať a zrelaxovať.“
Hovorí, že na budúci týždeň otvárajú obchod s talianskymi delikatesami od tamojších farmárov. Ponúkať budú aj jeho obľúbené ovčie syry, artičoky, či tenučký sardínsky chlieb, ktorému sa taliansky hovorí „carta da musica“, čo v preklade znamená notový papier. Andrea dodáva, že každý, kto ho okoštoval, si ho hneď aj obľúbil. Na poschodí však nebude len obchodík, na jar tam otvoria aj terasu.
Ako začali v Holíči vyrábať pivo. Wywar dnes čapujú aj v Česku
Na Slovensko ho dotiahla Slovenka. Zoznámili sa, keď pracoval v reštaurácii v Lago di Garda. „Ale ona dnes žije v Taliansku a ja som zostal na Slovensku,“ vraví. „Doma sa necítila dobre, privykla na taliansky spôsob života. Mne sa tu naopak zapáčilo, obľúbil som si Slovákov, oni si obľúbili mňa a samozrejme tiež zavážilo, že sa mi darí aj v biznise.“
Andrea sa už napevno usadil v Bratislave a reštauráciu v Ružomberku, s kapacitou 80 miest, má na starosti jeho brat Alex a spoločník Peter Meštan. Odhaduje, že do Talianska sa už natrvalo nevráti, zostane žiť na Slovensku. Má však pravidlo, že na sklonku leta odcestuje na dva týždne do Sardínie oddychovať a navštevovať rodinu. „Ale kúsok z nej som si doniesol aj sem,“ hovorí. „Nielen cez chuť jedla a tamojších potravín, ale tu, vo fajčiarskej časti, mám aj veľkú tapetu prístavu v Cagliari, hlavného mesta Sardínie.“