16. januára 2019

Starožitnosti a vintage kúsky z tridsiatych až sedemdesiatych rokov dvadsiateho storočia prirástli Vladi Ilavskej k srdcu. Hľadať po trhoch v Taliansku, Maďarsku či Francúzsku jedinečné starožitné kúsky a navracať im nový život, sa po odchode z korporátneho sveta stalo jej povolaním na plný úväzok a zároveň obrovskou vášňou. Tá prerástla až do založenia vlastného dizajnového štúdia Lavish, ktoré prevádzkuje v centre Bratislavy. Všetky vintage kúsky vyberá osobne a s obrovským citom.

Ak to neskúsi teraz, tak nikdy

Pracovala pre jednu z najväčších kuriérskych firiem na svete, no po nástupe na materskú dovolenku si uvedomila jedno. Ak sa teraz nerozhodne premeniť svoju najväčšiu vášeň na povolanie, neskôr sa jej to už asi nepodarí. “Vrátim sa do práce a budem tam minimálne osem hodín denne, nebudem mať šancu niečo podobné popri rodine rozbehnúť,“ spomína Vlaďa Ilavská na začiatky, kedy sa jej práve vďaka podpore od manžela a rodičov podarilo rozbehnúť dizajnový koncept Lavish.

Priestory štúdia Lavish slúžia na to, aby sa zákazníci dostali s nábytkom do priameho kontaktu. Foto: Ivan Kováč

Tí v jej schopnosti riadiť vlastné štúdio s dizajnovým vintage nábytkom verili sčasti aj preto, že už dávno pred tým, než celý koncept nadobudol fyzickú podobu, zháňala Vlaďa tie najnevšednejšie kúsky zo zahraničia pre kamarátov či rodinu.

Skĺbil dve vysoké školy s biznisom v Belgicku. U nás postavil saunu na lyžiach

„Chodila som po burzách a marketoch na Slovensku a v Čechách. Už keď sme zariaďovali náš byt, stále som chcela niečo zvláštne, niečo, čo vyzerá inak ako to, čo vidíme u našich starých rodičov alebo v obchodoch s nábytkom. Rozhodla som sa preto pozrieť aj do iných krajín, Talianska či Maďarska a kúskami práve odtiaľ som nakoniec skrášlila nielen náš byt, ale aj domov niekoľkým priateľom,“ hovorí podnikateľka, ktorá z hlavy nevedela dostať myšlienku, aké skvelé by bolo vzácne kúsky nábytku sprístupniť aj širokej verejnosti na Slovensku.

Francúzsky konzolový stolík z čias moderny si zákazníci môžu v štúdiu ohmatať. Foto: Ivan Kováč

Hľadala dieru na trhu

Dnes majú konkrétne kusy nábytku privezené zo zahraničia svoje miesto priamo v kamenných priestoroch Vladinho štúdia v Bratislave, kde si ich návštevníci môžu prezrieť. No nájsť dobrých dodávateľov bolo spočiatku namáhavé. Prvé kontakty boli často aj o náhode. „Boli sme v Taliansku na dovolenke, navštívila som vintage market vo vedľajšom meste a narazila na šikovných ľudí, ktorí sa renovácii starožitného nábytku venujú roky. Jedna moja talianska dodávateľka dokonca zdedila podnik po starom otcovi, ktorý čalúnil nábytky už v roku 1919,“ rozpráva.

Od práce v Malajzii, Vietname či Viedni po CEO startupu 2018. Takto Martin Zahuranec budoval eyerim

Na veľtrh starožitností však už šla cielene, obzrela si ponuku aj konkrétnych dodávateľov. „Potrebovala som niekoho, kto by mi zaručil kvalitne odvedenú prácu, vrátane čalúnenia. Sama si vyberám látky a materiály, no samotné veci si najčastejšie s manželovou pomocou privážam už hotové, alebo mi ich z tej ktorej krajiny pošlú kuriérom,“ dodáva.

Vlaďa šla za svojou vášňou a dnes robí to, čo ju napĺňa. Foto: Ivan Kováč

Spočiatku sa zameriavala na dovoz vecí, ktoré podliehali hlavne jej vkusu a keďže sama inklinuje k štýlu Art deco z 30. rokov 20. storočia, prvotnú investíciu tvorili práve kúsky z tohto obdobia. Neskôr však zisťovala, na čom sa zakladá vkus jej zákazníkov a snažila sa priestory kamenného štúdia prispôsobiť tak, aby si u nej každý našiel to svoje, či už Bauhaus a modernu z polovice 20. storočia alebo retro štýl. „Často pracujem aj na objednávku. Ak u mňa zákazník nenájde to, čo hľadá, podľa zadaných kritérií mu to nájdem. A ak ma klienti pustia aj k sebe domov, je to len plus. Človek vidí atmosféru, celý koncept a priestor bytu,“ hovorí.

Ide o unikáty

V priestoroch štúdia Lavish sa nájde aj niekoľko kusov slovenskej výroby, väčšina však pochádza priamo zo zahraničia. Keďže však ide skutočne o starožitnosti a vintage nábytky, nie je možné zakaždým uspokojiť hromadnú objednávku a treba rátať aj s tým, že niektoré kúsky môžu mať patinu. „Tá však dodáva nábytku ducha a šmrc,“ ozrejmuje Vlaďa a dodáva, že väčšina podobných konceptov sa špecializuje na predaj českých a slovenských kúskov alebo výrobu kópií dizajnových retro kúskov pre veľkých odberateľov.

Talianske kreslo z 50. rokov 20. storočia je len jedným zo skvostov vo Vladinom štúdiu. Foto: Ivan Kováč

Svoju unikátnosť však považuje Vľada Ilavská za výhodu a aj napriek faktu, že je v súčasnosti jej pravou rukou len sám manžel, si pocit, že sa jej vášeň stala niečím, čomu sa môže venovať na plný úväzok, neskutočne užíva. „Verím, že najmä vďaka spokojným zákazníkom sa unikátnosť konceptu Lavish do povedomia ľudí dostane čím ďalej, tým viac,“ dodáva na záver.

Hlavné foto: Vlaďa si splnila svoj sen a počas materskej založila vlastné dizajnové štúdio. Foto: Ivan Kováč