11. augusta 2021

Slovenské vinárstvo Fundus Regius poslalo výber svojich vín na posúdenie najrešpektovanejšej vínnej kritičke sveta Jancis Robinson. Vďaka čomu v hodnoteniach obstálo?

V roku 2003 založil čerstvý šesťdesiatnik Ján Regenda spolu s manželkou Helenou malé rodinné vinárstvo v rodnej obci Priekopa, blízko hraníc s Ukrajinou. Vysadil vlastnú 15-hektárovú vinicu a kým zarodila, prenajal si na to, aby dorobil svoje prvé vína, niekoľko starých družstevných vinohradov v susedných obciach Porúbka a Kolibabovce.

O necelé dve desaťročia neskôr poslali jeho dcéry Veronika a Barbora a vnuk Marek Rakús už ako dedičia rodinného vinárstva štvoricu jeho starších vín a jedno vlastné na posúdenie editorke Oxfordského sprievodcu vínom a spoluautorke Svetového atlasu vína Jancis Robinson.

Nositeľka Rádu britského impéria je po tom, ako „pápež vínnych kritikov“ Robert Parker odišiel do dôchodku, svetovo najrešpektovanejšou kritičkou vína.

Originalita je rozhodujúca

„Naše vína sme Jancis Robinson už raz posielali, v roku 2015,“ spomína Rakúsová. „Už vtedy sme na ne dostali výborné hodnotenia. Teraz, po čase, sme však chceli vyskúšať, ako obstoja vína z nášho archívu. Sladký Rizling rýnsky 2006 už má pätnásť rokov.“

Reklama

Pre pandémiu a brexit bolo veľmi náročné zásielku vôbec odoslať. „V Londýne napokon vína doručovala naša známa, viezla ich metrom,“ hovorí so smiechom Regendová. Ako teda vína z kraja Slovenska v Londýne zapôsobili?

Originalita je vo svete vína rozhodujúca – a preto sa slová z recenzií ako „most unusual“ (skutočne nezvyčajné) „remarkable“ (pozoruhodné) či „sui generis“, s vysvetlením „nijako sa nepodobá na žiadny Sauvignon, aký poznám,“ dajú brať ako skutočný kompliment.

(Pre tých, čo sa orientujú v nezvyčajnej 20-bodovej stupnici tejto kritičky – pätica vín získala hodnotenie od 16 do 16,5 bodu, celkovo sa pohybovali medzi „distinguished“ a „superior“.

Jedno z nich, spomínaný originálny, dnes už 13-ročný Sauvignon, je unikátom aj preto, že rodina ho nafľašovala až po nevídaných ôsmich rokoch. Je to víno v štýle, aký nie je štandardný azda nikde na svete. Someliérka Denisa Šutáková pred časom konštatovala, že „môže pripomínať niektoré biele vína z Pessac-Leognan či Graves v Bordeaux.“

Víno, aké sa u nás bežne nekupuje

„Toto víno má v sebe viac štýlov a tvárí. V niektorých momentoch má charakter Sauvignonu a zákazníkom sa takto dá aj prezentovať,“ hovorí someliér Rastislav Šuták. „Po chvíli už ho však nemá a prezentovať ho treba ako, jednoducho, víno. Nie však ako víno, aké si zákazníci na Slovensku kupujú bežne.“

Pred rokmi, keď sa objavilo prvé z priekopníckych vín Fundus Regius, Frankovka modrá 2006, ktorá sa dodnes predáva v pollitrovej fľaši za vyše 40 eur, nebolo veľa zákazníkov, pripravených na slovenské červené víno, ktoré prinášalo chute, akým u nás chýbalo prirovnanie.

Klímu vinohradu ovplyvňuje masív Vihorlatu. FOTO: FUNDUS REGIUS

Pripomínali skôr rašelinovú škótsku whisky či brandy ako dovtedajšiu slovenskú frankovku.

„Po rokoch už častejšie prichádzajú aj takí zákazníci, ktorí toto vinárstvo poznajú a vedia oceniť,“ hovorí Šuták.

Slovenský Cabernet Sauvignon

Ako etalón, mierka kvality, však môžu v slovenských pomeroch slúžiť najmä tie vína, ktoré sa Regendovcom vydarili vo viacerých ročníkoch, teda Rizling rýnsky a Cabernet Sauvignon. „V slovenských podmienkach často platí, že všetci chcú mať všetko, teda že vinohradníci vysádzajú príliš veľa odrôd,“ hovorí someliérka Denisa Šutáková.

„Fundus Regius je u nás špecifický aj tým, že sa sústredil len na tri odrody. Okrem rizlingu a cabernetu vysadili v Jacikovej viniciešte Tramín červený.“

Cabernet Sauvignon je vo svete už niekoľko desaťročí jednou z najpopulárnejších odrôd, slovenskí vinári sa s ním však zväčša nevedia presadiť. „Stále sa stretávame s tým, že keď ľuďom, ktorí sa orientujú vo svetových vínach, povieme, že máme Cabernet, mávnu rukou – na Slovensku predsa dobrý Cabernet byť nemôže,“ hovorí Rakúsová. „Hodnotenie, ktoré sme na ročník 2013 dostali, je však úžasné. Konštatuje, že naše víno je veľmi seriózne (very respectable).“

O starom sladkom rizlingu zasa kritička napísala, že „na takéto lokálne vyjadrenie odrody môžu byť výrobcovia skutočne hrdí“.

Unikát či klasika?

Vína Fundus Regius sú vlastne súčasne slovenským unikátom ako aj slovenským zlatým štandardom. V záhybe Vihorlatských vrchov, za ktorými už leží Ukrajina, ich vytvára zvláštna mikroklíma Východoslovenskej nížiny, vlhkosť z neďalekej Zemplínskej šíravy a k nim špecifické sopečné podložie. Najviac však vo vinárstve pôsobila precíznosť a náročnosť zakladateľa vinárstva.

Ján Regenda bol matematik, na Strojníckej fakulte STU prednášal tridsať rokov matematickú analýzu. Ako vinár však bol predovšetkým človekom zo starej školy. Veci robil tak, ako sa robiť majú, najlepším možným spôsobom. Víno, ktoré mu, ako on hovoril, „nesadlo“, neváhal vyliať. Aj celý sud.

Hore Barbora Rakúsová so synom Marekom a Veronika Regendová, dole Ján a Helena Regendovci v roku 2016. FOTO: FUNDUS REGIUS

„Ani jemu ani jeho vínam však nechýbal zmysel pre humor,“ spomína Šuták. „Jeho osobnosť sa vo vínach prejavuje dodnes. Neposkytujú žiadne jednoduché zážitky. Skôr kladú otázky.“

„Minule u nás boli návštevníci zo Švajčiarska,“ pridáva sa Veronika Regendová. „Ochutnávajú spočiatku suché vína, ale vždy si napokon kúpia aj náš sladký rizling. Jancis Robinson someliérom vtipne odporúča vytiahnuť toto víno ako zajaca z klobúka na záver večera.“

Najnovšie víno, ktoré nechali recenzovať, Tramín červený, vyrobil v roku 2019 už vnuk Marek Rakús, takisto študent matematiky „Toto hodnotenie si obzvlášť ceníme, lebo dokázalo, že úspešne pokračujeme v otcovom diele,“ hovoria dcéry.

Reklama

Jadro hodnotenia Jancis Robinson vyznelo jednoznačne: „Well made and clean“.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?