Nie nadarmo sa hovorí, že zakázané ovocie chutí najlepšie. Krásne to ilustruje aj príklad súčasnej epidémie koronavírusu. V momente, keď sa začalo hovoriť o pravidlách, ako sa vyhýbať ľuďom a o nutnosti zostať čo najviac doma, sa v našich vnútrach akoby mávnutím čarovného prútika prebudili potreby, ktoré driemali zakryté hrubou perinou.
Veľká prechádzka na Železnej studničke? Skvelý nápad! Prevetrať korčule zapadnuté päťročným prachom? Najlepšie na hrádzi!
Prestaňme plytvať jedlom a viac si ho vážme.
Desať tipov, ako byť v domácnosti rozumnejší
Samozrejme, pobyt na čerstvom vzduchu a na slnku odporúčajú aj lekári. V súčasnej situácii to však má svoje jasné pravidlá: chodiť von sám, prípadne len s členmi svojej domácnosti, nosiť rúško a dodržiavať vzdialenosť aspoň dvoch metrov v prípade, že niekoho stretneme.
Hlavne sa zamyslime
Ako si teda vybrať ideálne miesto, ktoré uspokojí naše náhle nutkanie po športových aktivitách? Najdôležitejšie je sa trochu hlbšie zamyslieť. Pravdepodobná destinácia, názorný príklad bratislavská hrádza, ktorá nám príde na myseľ ako prvá, zrejme napadne aj ďalším desiatkam „pohybuchtivých“ ľudí.
V zásade platí, že je potrebné vyhýbať sa „automatickým“ miestam na vychádzku – v Bratislave najmä dunajskej hrádzi medzi Petržalkou a Čunovom, prechádzkam okolo jazier na sídliskách, stiesnenej Železnej studničke či výletom na Peknú cestu, Biely Kríž alebo Pajštún.
Chcete posilniť svoju imunitu a nehltať tabletky?
Toto sú látky, ktorým by ste mali venovať pozornosť
Ako pre Forbes radí blogerka, venujúca sa aj turistike Jaja Jenčová, ktorú fanúšikovia môžu poznať aj pod instagramovým účtom Le Simple, dôležité je nastaviť si cieľ a následne sa pustiť do poctivého vyhľadávania. Na to poslúžia jednoduché vyhľadávače ako napríklad Hikemates, hiking.sk, prípadne na preštudovanie máp en.mapy.cz/turisticka.
Malé Karpaty, zrúcaniny a objavovanie
„Uprednostňujem vždy nezaľudnené miesta, či je kríza, alebo nie,“ vysvetľuje ďalej pre Forbes. Jaja medzi obľúbené a nie úplne známe lokality zaradila napríklad Zámčisko v blízkosti Modry, dostupné aj z mesta alebo z (potenciálne preplneného) letoviska Harmónia. K miestu sa dá dostať napríklad aj zo Zochovej chaty. Medzi náročnejšie výšľapy zaradila blogerka túru na Čiernu skalu cez Kršlenicu z Plaveckého Mikuláša.
Na druhej strane, ak nevlastníte auto a musíte zostať v hlavnom meste, zaujímavé, snáď vyľudnené trasy sa dajú nájsť aj na naoko známych miestach. Príkladom je Kráľova hora, lúka nad bratislavskými Dlhými dielmi, ktorá zvyčajne býva plná ľudí.
Jediné, čo je potrebné urobiť, aby ste sa im vyhli, je vydať sa chodníkom tri minúty ďalej do lesa a už okolo bude oveľa menej ľudí.
Kto nás bude zabávať? Ak bude pandémia trvať mesiace,
organizátori koncertov to nemusia prežiť
Podobne je to aj už na spomínanej Železnej studničke. Kým nižšie miesta sú preplnené návštevníkmi, stačí sa vydať na vyššie položené paralelné lesné cesty a súpútnika stretnete len ojedinele. Možno práve toto je obdobie, ktoré môže byť pre mnohých príležitosťou objavovať nové miesta tam, kde si mysleli, že už nič neobjavené nenájdu.
V správny čas
No nielen miesto, na ktoré sa vyberiete, ale aj čas, kedy tak urobíte, je dôležitý. Znovu je potrebné sa najskôr zamyslieť.
Ak vám ako prvé napadlo, že najlepšie bude ísť na prechádzku či výlet v sobotu na obed, zrejme tak urobí množstvo ďalších ľudí. Ak vám to umožňuje práca, vyberte sa na výlet počas týždňa, ak nie, tak vo veľmi skorých hodinách.
„Vyrazte veľmi skoro, aj o šiestej či siedmej ráno už šliapte. Než sa na chodníčkoch objavia rekreační výletníci, vy už budete na spiatočnej ceste,“ radí Jaja Jenčová.
Krízy minulosti nás učia, že rozbeh ekonomiky bude drahý.
Ako dlho to potrvá?
Podobne sa to vyplatí aj pri behu. Ak už neviete vydržať a radi beháte napríklad po nábreží Dunaja, radšej si poriadne privstaňte alebo choďte neskôr večer.
Na záver chceme zdôrazniť, že týmto článkom nevyzývame ľudí k hromadným návštevám Malých Karpát či okolitých miest. Avšak, keďže všetci zrejme máme potrebu a chuť sa vyvetrať, musíme to robiť zodpovedne a držať sa už známych zásad, premýšľať nad trasou a časom výletu.
Skúšajte netradičné lokality. Ak sa bojíte, že sa v lese stratíte, stiahnite si turistickú aplikáciu, ktorá vás bude navigovať aj na neznámych miestach. A hlavne si umývajte ruky!
Google prezradil, kam chodia Slováci
Od piatku začal Google zverejňovať trendy vo vývoji „pohybu komunít“ na základe agregovaných a anonymizovaných dát. Prehľady by mali pomôcť predstaviteľom zdravotníctva pri prijímaní rozhodnutí v boji proti pandémii.
Dáta zatiaľ zverejňuje na úrovni krajín a regiónov, v ďalších týždňoch bude pracovať aj na dátach za menšie územia.
O Slovensku k 29. marcu zverejnil tieto dáta:
- pohyb ľudí do reštaurácií, kaviarní, obchodných centier, múzeí či knižníc klesol o 82 percent,
- pohyb ľudí do potravín, skladov potravín, na trhy, do obchodov so špeciálnymi potravinami, drogérií či lekární mal podľa Googlu klesnúť až o 89 percent,
- na staniciach verejnej dopravy klesol pohyb o 61 percent,
- na pracoviskách klesol o 38 percent,
- pohyb do parkov, pláží či verejných záhrad klesol o 9 percent,
- stúpol pohyb v miestach bydlísk o 10 percent.
ZDROJ: TASR
Našli ste chybu? Napíšte nám na [email protected]