2. júla 2020

Po troch rokoch od spustenia videoplatforma TikTok rapídne narástla. Sociálnej sieti sa podarilo naakumulovať dve miliardy stiahnutí a v súčasnosti je jednou z najpopulárnejších aplikácii. Najmä medzi mladými používateľmi sa jej podarilo v jednom momente poraziť v USA, Spojenom kráľovstve či v Španielsku aj obľúbené platformy ako Instagram či YouTube.

Práve popularita medzi mladými je problémom, a ak sa odvážite kritizovať TikTok, tak jednoducho dostanete odpoveď, že ste príliš starý na to, aby ste to pochopili, a že mladí majú iné kritériá ako vy. Ale aké kritériá majú vlastne mladí ľudia?

Autor textu, ktorý vyšiel v americkej verzii magazínu Forbes, publikoval už pred rokom článok, ktorý kritizoval firmu TikTok pre zneužívanie aplikácie.

Youtuber GoGo dosiahol milión followerov.
Jeho cena na Instagrame nestúpa, ide skôr o prestíž

Odvtedy ju označili za hrozbu aj úrady v USA, kontrolovala ju izraelská kyberbezpečnostná spoločnosť Check Point. Tá objavila niekoľko slabín, okrem iného aj z bezpečnostnej stránky. Na pozadí tohto všetkého ju šéf a spoluzakladateľ Reddit Steve Huffman opísal ako „parazitujúcu aplikáciu, ktorá vás vždy počúva,“ a zároveň varuje pred inštaláciou tohto softvéru. Advokátske skupiny, ktoré sa zaoberajú ochranou detí, tvrdia, že pre ne predstavuje jasné riziko. Spoločnosť Apple dokonca vyhlásila, že pomocou vlastných mechanizmov zachytila, ako TikTok špehuje milióny používateľov.

Reklama
Na platforme TikToku používatelia zdieľajú zábavný video obsah. Foto: reprodukcia TikTok

Ďalšie vyšetrovanie zasa ukázalo, že o cenzurovaní obsahu rozhoduje čínska vláda. Odborník na kybernetickú bezpečnosť, ktorý aplikáciu rozobral, upozornil ľudí, aby sa jej stránili. V skratke, nie je zložité nájsť dôkazy o problematickej povahe aplikácie TikTok. No aj napriek tomu je populárna.

Koľko zarába influencer? Z čoho všetkého má vlastne peniaze
a ako funguje tento biznis na Slovensku

Dokonca jej prepadol aj slovenský hokejista Tomáš Tatar so svojou priateľkou. „Po prerušení sezóny sme v Montreale dostali odporúčania, aby sme sa veľmi nepohybovali po vonku. Vtedy som sa prihlásil na TikTok sociálnu sieť a s priateľkou sme sa trochu pobavili. Predviedli sme scénu zo seriálu Priatelia, kde sa akože učíme po francúzsky a veľmi nám to nejde. Malo to celkom pekný ohlas,“ hovorí Tatar pre Forbes.

Lekcia nezodpovednosti

Tak prečo je na prvý pohľad nevinná aplikácia takým problémom?

Ako v spomínanom článku publikovanom na portáli forbes.com uvádza prispievateľ Enrique Dans, ktorý sa tejto téme venuje dlhodobo, „TikTok je lekcia nezodpovednosti, nebezpečná od svojho začiatku. Ide o hlbokú a patentovú nezodpovednosť, filozofiu zameranú na neustále zachytávanie všetkých druhov používateľských údajov. Stručne povedané, neodporúča sa deťom ani dospelým, najmä vďaka zlovestnému a návykovému systému odporúčania obsahu.“

„Mnoho mladých ľudí, a nielen tých, považuje TikTok za zábavu, výstrelok, spôsob, ako sa vyjadriť. Ale nie je to tak, respektíve nie je to len o tom. Podstata aplikácie je založená na čínskej filozofii na internete – chceme vidieť všetko, analyzovať všetko bez obmedzení. Stačí si len spomenúť na to, koľko rokov trvalo, kým sme zistili, o čo ide  Facebooku a jeho funkcie sme sa snažili prispôsobiť rôznymi protestmi. Teraz by sme mali konať a obmedziť takto aktivity TikToku,“ píše Dans.

Čo je TikTok
Aplikáciu možno opísať ako úložisko video obsahu. Je možné ho pohodlne remixovať pomocou videí, ktoré vytvorili iní používatelia. Stávajú sa z nich virálne videá, meme. Tvorcovia sľubujú, že sa používatelia vďaka videám budú cítiť ako rockové hviezdy.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?