24. júna 2020

Daniel „GoGo“ Štrauch je prvým Slovákom, ktorý sa prihovára primárne k domácemu publiku, a na sociálnej sieti Instagram dosiahol milión sledovateľov. Známy youtuber sa posledné mesiace posúva od vlogovania ku kariére režiséra a producenta.

Prešli len tri týždne, odkedy dosiahol hranicu milióna followerov na Instagrame prvý Čech (prihovárajúci sa prioritne k domácemu publiku) – moderátor Leoš Mareš, a je tu ďalší česko-slovenský míľnik. V utorok 23. júna atakoval milión sledovateľov aj slovenský youtuber Daniel Štrauch, ktorý bol dlho aj v hľadáčiku známeho Čecha. Mareš totiž na GoGa roky strácal stovky a neskôr desiatky tisíc followerov.

Koľko zarába influencer? Z čoho všetkého má vlastne
peniaze a ako funguje tento biznis na Slovensku

„Ďalší brutálny milestone. Sľubujem vám, že sa spolu ešte zabavíme,“ napísal na Instagrame GoGo, ktorý v minulosti pokoril miliónovú hranicu aj pri odberateľoch na Youtube. A zatiaľ čo v roku 2015 obdržal zlaté zarámované tlačidlo YouTube, získaním miliónteho sledovateľa na Instagrame mu Facebook nepošle nič.

Ako to vplyvní jeho cenu? Ako vysvetľuje Jana Malaga z agentúry Content Agency, prekročením miliónteho sledovateľa na Instagrame nezvykne cena za honoráre stúpať. Ide podľa nej skôr o prestíž.

O tej hovoril aj Leoš Mareš pre český Forbes: „Je to status, podobne ako keď sa niekto dostane do miliardárskeho rebríčka,“ uviedol.

Z youtubera režisér

Svoje prvé video na Youtube zverejnil GoGo ako 15-ročný a minulý rok, po tom, ako sa na pár mesiacov so svojou tvorbou odmlčal, predstavil ďalšie plány. Chce sa vraj sústrediť na kariéru režiséra a producenta. Za sebou ma už prvé dva projekty. Réžiu klipu Do Everything slovenského dídžeja a producenta Maireeho a klip k piesni od Kontrafaktu – Instagram.

Tento odklon od YouTube podľa Malagy nemusí obmedziť jeho ďalší rast na Instagrame. „Už z názvu tejto sociálnej siete cítime, aký typ obsahu je tu protežovaný a sledovateľmi žiadaný – instantný. Čím autentickejší, tým lepší a žiadanejší. Spontánnosť, ktorú Instagram GoGovi poskytuje, mu zjavne vyhovuje. Followeri to cítia a sledujú ho,“ vysvetľuje jeho úspech.

Slovenskí instagrameri

Pred slovenským youtuberom dosiahlo podobný úspech na sociálnych sieťach aj pár ďalších Slovákov. Ide však o ľudí, ktorí sa viac ako domácemu publiku prihovárajú tomu globálnemu. Napríklad cyklista Peter Sagan, ktorý k svojim 1,7 miliónom sledovateľom na Instagrame hovorí v angličtine, podobne ako modelka Lucia Javorčeková s 1,6 miliónmi followerov, ktorá je známa najmä v Taliansku.

Psychologička: Deti si neuvedomujú, že videá a fotky influencerov sú len výrezom reality

Rovných milión má momentálne aj slovenská influencerka žijúca v Austrálii Petra Macková, na Instagrame známa ako PepaMack. Tú pomaly dobieha slovenská beauty blogerka a youtuberka Radka Kováčová (992-tisíc followerov), ktorá pôsobí v Londýne a podobne ako Macková cieli skôr na zahraničie.

Miliónovú hranicu pokoril v minulosti aj futbalista Martin Škrteľ, ktorého väčšia časť sledovateľov z Instagramu pochádza z Istanbulu, kde pôsobil. „Fenerbahce je najväčší klub v krajine a fanúšikov má po celom svete. Keď som vlani z klubu odišiel, mal som už vyše milióna followerov a ich počet potom spadol pod miliónovú hranicu,“ hovorí pre Forbes.

Svetoví hráči

Najsledovanejším človekom na svete je v súčasnosti futbalista Cristiano Ronaldo. Na  Instagrame má 226 miliónov followerov. Hneď za ním nasleduje speváčka Ariana Grande s 191 miliónmi sledovateľov, ktorej šliape na päty herec Dwayne „The Rock“ Johnson so základňou 187 miliónov followerov. Top zárobkom Instagramu však kraľuje niekto iný.

Podľa rebríčka Instagram Rich List z roku 2019 je najlepšie zarábajúcou influencerkou celebrita a podnikateľka Kylie Jenner. Hodnota jedného reklamného príspevku u nej oproti predchádzajúcemu roku stúpla o 27 %, a podľa rebríčka bola minulý rok na úrovni 1,26 milióna dolárov.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?