10. novembra 2020

Historický výsledok amerických volieb, ktorý vybral za budúcu viceprezidentku dcéru imigrantky z Indie a imigranta z Jamajky Kamalu Harris, je významným míľnikom pre ženy v Spojených štátoch – a nezáleží na tom, či s jej politickou orientáciou sympatizujú alebo nie. Zároveň sa nám vynára otázka, ako pomôcť ženám, aby sa stali líderkami?

Je to vzrušujúci moment nielen preto, že sa žena po prvý raz dostala do takej vysokej funkcie v USA, ale preto, že úspech Kamaly Harris ukazuje ženám, čo je možné dosiahnuť.

Ako CEO Forté, organizácie, ktorá podporuje ženy v biznise a na riadiacich pozíciách, dobre poznám prekážky, na ktoré ženy narážajú počas kariéry. Keď ste prvou ženou, ktorá sa dostane do istej funkcie, čaká vás zvýšená pozornosť a tlak. Ženy, ktoré majú inú farbu pleti, čaká ešte väčšia kritika.

Najmocnejšie ženy sveta a dedičstvo
Ruth Bader Ginsburg

Kamala Harris už kritizovali aj za ambicióznosť, čo je pritom základný predpoklad, prečo sa uchádzate o nejakú funkciu. Prekonávať výzvy, rodové stereotypy a snažiť sa uspieť v úlohe líderky si žiada rozhodnosť, vytrvalosť a silné pochopenie samej seba.

Reklama

Ako môžeme pomôcť ženám, aby rozvíjali tieto vlastnosti, ktoré im pomáhajú stať sa líderkami?

1. Silné príklady.

Ak chceme, aby sa ženy dali na kariéru v tradičných mužských oblastiach, musíme im ukázať, že tieto ciele sa dajú dosiahnuť. Toto je moment, v ktorom majú príklady zásadnú úlohu.

Podľa štúdie Texas A&M University z roku 2020 a Lancaster University majú študentky prvých ročníkov ekonómie takmer o 100 % vyššiu pravdepodobnosť, že doštudujú, ak triedu navštívi úspešná absolventka a hovorí o tom, ako jej titul pomohol k úspechu.

Keď sa ženy stotožnia s potenciálnym vzorom, môžu sa vidieť ako nasledovníčky a to im pomáha v kariérnych rozhodnutiach.

2. Systém podpory.

Pre nedávny článok Harper’s Bazaar o ženách – priekopníčkach v politike – povedala Kamala Harris: „Môj odkaz pre ženy, ktoré budú ďalej odstraňovať bariéry a budú prvé v danej oblasti, je, že by sa nemali vzdávať, mali by si veriť a nechať sa viesť svojím talentom. Obklopte sa dobrými priateľmi, ktorí vás budú podporovať a držať vás hore.“

Ženy radia ženám: myslite na seba a krízu využite

Súhlasím s ňou v tom, že rola podpornej siete je veľká. Rada pomáham ženám vytvárať takéto kontakty. Na našich networkových stretnutiach majú ženy možnosť spoznať sa, identifikovať potenciálnych mentorov či žiačky, vymieňať si rady a zdroje.

Keď ženy postupujú v kariére, stávajú sa jedinými ženami, či jedinými ženami s inou farbou pokožky, v šéfovskej konferenčnej miestnosti či na Zoome. Keď sa to stane, je dôležité, že „jediná“ žena vie, že nie je sama.

3. Tréning líderstva.

Ako senátorka bola Kamala Harris jednou zo štyroch žien v americkom Senáte, ktoré neboli biele. Vo vedení firiem je ich ešte menej. Podľa nového prieskumu Catalyst, medzi CEO v amerických firmách z rebríčka Fortune 500 je iba 7,8 % žien a menej ako jedno percento nie je bielych.

Ženám sa pritom vo funkciách darí. „Tímy vysokých manažérov s viac ako 30-percentným podielom žien majú väčšiu pravdepodobnosť, že budú dosahovať lepšie výsledky, ako tímy s menším podielom žien alebo bez nich,“ konštatuje Catalyst.

V mojom minulom článku pre americký Forbes som ženy vyzývala, aby sa v kariére pohybovali vpred vďaka jednotlivým nenáročným krokom: vytvorte si profesionálnu sieť, vybrúste si komunikačné schopnosti, získajte potrebné certifikáty a špecializujte sa na niektorú oblasť. Vyhľadávajte možnosti, ako sa profilovať ako líderka.

4. Sebadôvera.

Dávam ju na posledné miesto, nie preto, lebo je najmenej dôležitá, ale preto, že je kulmináciou predchádzajúcich troch bodov. Príklady ukazujú, že je to možné; podporovatelia pomáhajú; tréning dodáva kvalifikáciu. Dohromady dávajú ženám sebadôveru v to, že dokážu dosahovať ciele, ale aj rozhodnosť a vytrvalosť na ceste k tomu, aby sa k nim dopracovali.

Novozvolená viceprezidentka USA Kamala Harris a budúci prezident Joe Biden. Foto: Sita, AP

Dôvera Kamaly Harris v samú seba jej pomohla dostať sa tam, kde je dnes. Keď ju ženy uvidia v úrade viceprezidentky, bude to pre ne inšpirácia, aby snívali ešte viac. To si zaslúži oslavu bez ohľadu na vaše politické presvedčenie.

Autorkou je prispievateľka Elissa Sangster – CEO Forté, neziskovej organizácie, ktorá podporuje ženské líderky.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?