Ernest Haris, finalista EY Podnikateľa roka 2022, vybudoval v Nových Zámkoch firmu Orgeco, ktorá sa postupne rozrástla od elektrotechniky do strojárstva a medzinárodnej prepravy a z minifirmy jednej rodiny na strategického dodávateľa svetových firiem.
Technológ a manažér, ktorý sa rád pozerá dopredu a podľa toho nastavuje procesy vo firme. Ernest Haris, ktorý firmu Orgeco rozbehol v Nových Zámkoch spolu s manželkou ešte začiatkom deväťdesiatych rokov, ju medzičasom dotiahol medzi relevantných hráčov hneď vo dvoch odvetviach.
V 90. rokoch, keď sa ľudia mohli pustiť do slobodného podnikania, začal Haris kariéru najskôr ako obchodný zástupca francúzskeho výrobcu svetelných dekorácií Blachère Illumination. Podobné dekory neskôr začal aj vyrábať, postupne sa stal významným dodávateľom práve pre spomínanú francúzsku firmu.
„Z hľadiska množstva patríme v Európe medzi dominantných výrobcov. Sme subdodávateľom pre Blachère a takto sme robili dekoratívne osvetlenie pre Londýn, Paríž, Monako. Pre Blachère sme strategický výrobný partner, možno 70 percent ich produkcie sa vyrába u nás.“
Od medveďov k strojárine
Aj druhú časť výrobného portfólia Orgeca – strojárstvo – naštartovala vlastne spolupráca s Francúzmi. Blachère si u nich objednal pre Paríž tridsať veľkých 3D dekorov v tvare medveďov.
„Robili sme to prvý raz, takže nie všetky vyšli. No ich šéf mi povedal: ‚Prichádza éra 3D dekorov, rieš to.‘ A ja som na základe toho kúpil 3D ohýbačku drôtu, ktorá po naprogramovaní vyrábala presne to, čo sme potrebovali,“ spomína Haris.
Dodáva, že vďaka tomu sa o pár rokov začala ich spolupráca s dánskou firmou Nissens, ktorá robí v oblasti klimatizačných zariadení. „Dohodli sme sa na dodávkach ochranných krytov pre vrtule. K tomu sme potrebovali zas laser na rezanie a k nemu ďalšie technológie na ohraňovanie.“ To ich posunulo k ďalším významným partnerom.
Neskôr napríklad získali ako klienta svetoznámu americkú firmu Parker, ktorá okrem pier vyrába napríklad špeciálne klimatizačné zariadenia pre námorné lode, vrtné veže, ťažké mechanizmy či lietadlá. Ďalším významným klientom sa stala nemecká spoločnosť Hamm vyrábajúca mechanizmy pre cestné stavby (teraz sa spájajú s americkým producentom John Deere). A piatym významným partnerom je výrobca eskalátorov Schindler.
Rozmach strojárskej časti výroby spôsobil dôležitý posun v štruktúre obratu firmy: kým v začiatkoch tvoril Blachère tri štvrtiny obratu Orgeca, postupne sa pomer otočil a dnes tvoria svetelné dekory možno dvadsaťosem percent. To firmu stabilizovalo, keďže výroba svetelných dekorov je sezónna a koncentruje sa spravidla na obdobie pred Vianocami – zhruba od začiatku septembra do novembra. Vtedy aj počet ich zamestnancov stúpne zhruba na dvesto, inak majú v Orgecu približne stotridsať stabilných ľudí.
Tu sú odpovede CEO Orgeca na tri anketové otázky, ktoré Forbes položil všetkým finalistom súťaže EY Podnikateľ roka 2022.
Na krízu sa dobre pripravili
Ako ste zareagovali na súčasné problémy, ktoré najviac ťažia podnikateľov, na zvyšujúce sa náklady na prevádzku?
Počet zamestnancov sme udržali na rovnakej úrovni aj počas uplynulých rokov poznačených pandémiou a energetickou krízou. Počas tohto obdobia sme pritom obrat výrazne posunuli nahor. V roku 2021 sme zvýšili výkony medziročne o 35,6 percenta, pritom sme neprijali nových ľudí.
Pred dvoma rokmi sme kúpili zváracieho robota, lebo zastúpi štyri až päť zváračov, ktorých bolo už aj tak ťažké nájsť. Odvtedy pribudol ďalší robot na zváranie aj na brúsenie. Aj rok 2022 skončilo Orgeco s vyšším obratom, stúpol zo 7,5 milióna nad 8 miliónov eur.
V dodávke svetelných dekorov sme nezaznamenali ani v pandémii žiadny pokles dopytu a v strojárskej časti zas pomohlo, že sme mali v skladoch materiál na výrobu aj vtedy, keď ho konkurenti nevedeli zohnať. Hoci problémom boli ceny materiálov, ktoré sa menili neuveriteľne rýchlo. Odberatelia však akceptovali nutné premietnutie vyšších cien vstupov.
Nezaskočili nás ich ani ceny energií, zazmluvnené dodávky za „predkrízové ceny“ máme do konca roka 2023. A vo februári tohto roka nám vo firme začali stavať fotovoltickú elektráreň. Ak sa podarí zrealizovať chystaný projekt rozšírenia, mali by sme mať dosť elektriny takmer na celú vlastnú spotrebu.
Cenná lekcia od starého otca
Kto je vaším najväčším vzorom, ktorý vás inšpiroval pri podnikaní či vedení firmy?
Mal som niekoľko vzorov, niekoľko mojich učiteľov. Napríklad som mohol byť na prednáškach profesora Miroslava Šalamona, zakladateľa technickej kybernetiky, akademika profesora Václava Kalaša, ktorý sa zaoberal automatizáciou a robotikou, alebo si vypočuť profesora Norberta Frištackého na prednáškach o logike.
Ale imponuje mi napríklad i Zoltán Černák, podnikateľ v poľnohospodárstve (má firmu Poľno SME v Palárikove), ktorý je aj vo veku osemdesiat rokov čulý, plný energie a nechystá sa odísť z roboty, kde vidí zmysel svojho bytia. Tak ako aj ja.
Aká je najlepšia rada, ktorú ste v živote dostali?
Nikdy nezabudnem na príbeh s mojím starým otcom. Pochádzam z rodiny, kde od pradeda boli všetci muži kováči, starý otec bol za prvej republiky dokonca cechmajstrom kováčov. Železo som mal rád aj ja a aj som ho dvíhal, bol som celkom dobre silovo pripravený.
Keď som bol na vojne, raz cez opušťák som prišiel za starým otcom, ktorý ešte aj ako 73-ročný práve kul železo. Pýtal som sa ho – ty ešte vládzeš? Tak mi navrhol súťaž, v ktorej sa kováči striedajú v úderoch kladivom. Kto prvý nevládze, prehral. Myslel som si – starký, ty to už teraz máš prehraté.
Po ôsmich minútach mi hovorí – nejako ti zmizol úsmev z tváre; po dvanástich, že sa nejako potím. O pätnásť minút som to vzdal. Na to, čo mi povedal, nikdy nezabudnem: v každom odbore musíš byť odborník a mať skúsenosti – keď to spojíš, máš šancu na víťazstvo. On videl od prvého môjho úderu, že prehrám, lebo som to nerobil racionálne.