31. marca 2021

Veľká noc 2021: V stredu 31. marca vláda chválila tri nové výnimky, ktoré budú platné od 1. apríla 2021. Zároveň pred pár dňami konzílium odborníkov vyzvalo ľudí desiatimi odporúčaniami, aby sa počas veľkonočných sviatkov správali zodpovedne. Pozrite si prehľad aktuálnych opatrení, ktoré platia aj počas Veľkej noci, plus mapu Slovenska podľa regionálneho covid automatu platnú od 29. marca do 4. apríla.

Eduard Heger po stredajšom rokovaní vlády (31. 3.) povedal, že doplnili uznesenie a schválili tri ďalšie výnimky zo zákazu vychádzania, ktoré budú platné od 1. apríla. Týkať a sa budú návštev kostolov, platnosti testov po sviatkoch a poľovníkov.

Hlavný hygienik však upozorňuje, že povolená je len individuálna návšteva kostola, teda napríklad spoveď alebo rozhovor s duchovným. Pre omše a liturgické obrady výnimka neplatí, tie môžu byť naďalej vykonávané len online formou.

Pri otázke, či individuálna návšteva kostolov nebude len ďalšia výnimka, ktorú ľudia budú môcť zneužívať na cestovanie cez okresy, odpovedal minister vnútra Roman Mikulec: „Tento bod nebude patriť medzi tie, ktoré budú môcť ľudia teraz využívať na to, aby sa presúvali počas Veľkej noci a išli za týmto účelom z okresu do okresu.“

„Neberte to tak, že teraz sa uvoľňujú nejaké opatrenia a môžeme si to pokaziť, vydržme ešte tých pár dní a potom snáď príde aj to, čo sme už avizovali a budeme sa môcť všetci lepšie nadýchnuť,“ dodal minister vnútra.

Reklama

Konzílium odborníkov ešte v piatok 26. marca zverejnilo desať odporúčaní na Veľkú noc 2021.

covid opatrenia
Veľkonočné desatoro – odporúčania konzília odborníkov k sviatkom Veľkej noci 2021. Foto: Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky

Aktuálne opatrenia počas lockdownu

Pozrite si aktuálnu mapu okresov a prehľad opatrení, ktoré platia aj počas Veľkej noci.

Nové opatrenia a výnimky platné od 1. apríla 2021:

  • testy, ktoré budú vykonané v období od 1. do 4. apríla, budú platné až do 11. apríla,
  • výnimka na cestu za účelom individuálnej duchovnej starostlivosti (napríklad spovede) pri dodržaní všetkých opatrení stanovených vo vyhláške, omše a liturgické obrady však stále môžu prebiehať len online formou,
  • výnimka na cestu za účelom pobytu v prírode držiteľa poľovníckeho lístka, avšak len za účelom plnenia opatrení proti šíreniu afrického moru ošípaných, taktiež pri dodržaní všetkých opatrení stanovených vo vyhláške.

Regionálny covid automat od 29. 3. do 4. 4. 2021

Pobyt v prírode a šport: