13. apríla 2021

Po štyroch mesiacoch sa v pondelok 19. apríla na Slovensku opäť otvoria obchody a služby. Možný bude pohyb v prírode aj mimo okres, veriaci sa budú môcť vrátiť do kostolov, otvoria sa aj múzeá a knižnice a tiež hotely a penzióny, zatiaľ však bez reštaurácií. Uvoľňovanie opatrení oznámil dnes (13. 4.) minister financií Igor Matovič (OĽaNO).

Ľudia však budú musieť mať negatívny covid test a v prevádzkach či kostoloch nebude môcť celkový počet prekročiť viac ako jednu osobu na 15 štvorcových metrov interiéru.

Ako na tlačovej konferencii informoval premiér Eduard Heger, nová Covid mapa, ktorá bude platiť od budúceho týždňa, už neobsahuje žiadne čierne okresy. „Situácia sa zlepšuje a to je tá dobrá správa. Ale na druhej strane, pekné počasie nás láka viac sa uvoľniť a možno aj trochu poľaviť v zodpovednosti. Preto chcem všetkých občanov poprosiť, aby sme zostali aj naďalej zodpovední,“ uviedol premiér.

Regionálny covid automat od 19. apríla

Upozornil tiež, že reprodukčné číslo začalo od Veľkej noci na Slovensku mierne stúpať. Predtým už bolo na úrovni okolo 0,8 a aktuálne vzrástlo na zrhuba 0,95. Preto podľa Hegera práve najbližšie dni ukážu, „ako sa nám skutočne darilo byť obozretní počas Veľkej noci“.

„Ešte zďaleka nemáme vyhraté. Stále máme nad 2000 ľudí v nemocniciach, a to číslo je silným mementom toho, aký ťažký je tento boj,“ dodal premiér Heger.

Reklama

Matovič s dobrými správami

Ako informoval bývalý premiér a súčasný minister financií Igor Matovič, v súlade s Covid automatom tak na Slovensku od budúceho týždňa otvoria za nasledovných podmienok tieto prevádzky a služby a uvoľnia tieto obmedzenia:

Aj Matovič ale vyzval ľudí, aby zostali zodpovední. „Vzhľadom na to, že si uvedomujem, na akom tenkom ľade sa pohybujeme, treba povedať, že keď túto zodpovednosť od budúceho pondelka neunesieme, veľmi rýchlo budeme tam, kde sme posledné mesiace boli,“ povedal Matovič.

Zatvorené podľa covid automatu zatiaľ zostávajú fitness centrá či detské kútiky, reštaurácie môžu fungovať len na výdaj cez okienko. Športovať bude možné len v exteriéri v maximálnom počte šiestich ľudí, rovnako pod podmienkou negatívneho testu.

Od budúceho pondelka (19. apríla) by okrem otvorených škôlok a 1. stupňa základných škôl malo fungovať aj prezenčné vyučovanie ôsmakov a deviatakov vo všetkých okresoch okrem čiernych.

Očkovanie už aj pre štyridsiatnikov

Zaočkovaných je v súčasnosti 19,6 percenta osôb nad 18 rokov. Druhú dávku vakcíny už podľa Mateja Mišíka, šéf Inštitútu zdravotných analýz, dostalo sedem percent obyvateľov.

Vysoká zaočkovanosť je aj v najviac ohrozených skupinách obyvateľstva. Podľa Mišíka bolo už zaočkovaných aspoň prvou dávkou 80 percent obyvateľov domovov sociálnych služieb a vyše polovica z nich už dostala aj druhú dávku.

Od utorka sa môžu do Čakárne na očkovanie prihlásiť už aj ľudia od 40 rokov, minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nominant OĽANO) pripustil, že by sa onedlho mohli registrovať záujemcovia bez vekových obmedzení.

Prečo sa neočkuje Sputnikom?

Očkovanie vakcínou Sputnik V, ktoré povolil ešte bývalý minister zdravotníctva Marek Krajčí, podľa Lengvarského nebolo vydané k vakcíne, ktorá sa nachádza na Slovensku. Dodal, že Krajčí povolil použitie trojdávkového balenia, no v skladoch v Šarišských Michaľanoch sú  jednodávkové balenia vakcín.

Šéf rezortu zdravotníctva v utorok prezidentke Zuzane Čaputovej odovzdal zmluvu o dodávke ruských vakcín. „(Prezidentka) Vyslovila podporu v snahe ministerstva zdravotníctva a celej vlády zabezpečiť túto vakcínu a zabezpečiť jej používanie tak, aby žiadnym spôsobom neohrozila zdravie a bezpečnosť občanov,“ komentoval minister stretnutie s hlavou štátu.

Slovenský Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) minulý týždeň informoval, že bez dostatočných dôkazov nemôže prijať odborné stanovisko k pomeru prínosov a rizík vakcíny Sputnik V.

Ruské vakcíny, ktoré 1. marca priviezol na Slovensko vládny špeciál a ktoré urýchlili koaličnú krízu a pád vlády, by mali otestovať v Maďarsku. „Povedali sme, že ak existuje oficiálna požiadavka, tak, samozrejme, pomôžeme. Či však bude oficiálna požiadavka, v akej forme bude doručená, to je iná otázka. My sme na základe prosby avizovali, že dokážeme vyhovieť, máme na to kapacity a schopnosti,“ povedal pre televíziu ATV v pondelok maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó.

Vakcínu od Johnson & Johnson pozastavili

Slovensko sa nemôže spoliehať ani na očkovanie vakcínou od Johnson & Johnson, ktorej prvé dodávky mali prísť v najbližších dňoch. Americký výrobca dnes (13. 4.) oznámil, že pozastavuje jej používanie v Európe, píše The Guardian.

Pár hodín predtým americký Úrad pre kontrolu potravín a liečiv (FDA) vydal vyhlásenie, že v USA po podaní tejto vakcíny zomrel jeden pacient na následky komplikácií v súvislosti s krvnými zrazeninami a ďalší je vo vážnom stave, informovala agentúra AFP. Americké úrady preto pozastavili očkovanie touto látkou a preverujú ďalších 6 prípadov závažných zdravotných komplikácií, v USA doteraz podali viac ako 6,8 milióna dávok.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?