15. novembra 2018

Porovnali sme rebríček Forbes Top50 najväčších firiem na Slovensku, ktorý je plný veľkých spoločností so zahraničnými vlastníkmi a Diamanty slovenského biznisu. Tie oceňujú najrýchlejšie rastúce malé a stredné firmy so slovenským kapitálom.

V jednom z prvých komentárov v slovenskom Forbese sa tejto otázke venoval vydavateľ amerického Forbesu Rich Karlgaard.  Najväčší impulz dávajú podľa neho ekonomike tie nové firmy, ktoré dokážu rýchlo „vyrásť až na veľké“ – v amerických pomeroch tým myslel tržby aspoň miliarda dolárov. Startupových „jednorožcov“ a tradičných gigantov je totiž v ekonomike vždy len pár a stredné či menšie firmy zasa nemajú dostatočne veľké čísla, aby sa prejavili na výraznom raste HDP.

Ako by takéto porovnanie vyzeralo na Slovensku? Pozreli sme sa na firmy z rebríčka Forbes Top50, teda najväčšie spoločnosti Slovenska (podľa tržieb, zisku, aktív a enterprise value) a na spoločnosti z rebríčka Diamanty slovenského biznisu.

Tieto malé firmy získali status Diamantov

Organizátor Diamantov, spoločnosť Enterprise Investors, vyberá najrýchlejšie rastúce spoločnosti zo skupiny malých a stredných slovenských firiem (2 – 50 miliónov v tržbách, zisk v posledných dvoch rokoch bez zahraničnej majetkovej účasti). „Podnikanie na Slovensku nie je len o nadnárodných korporáciách s bratislavskými dcérami. Po celej krajine vznikajú a rastú spoločnosti, o ktorých nepíšu denne médiá, ale napriek tomu tvoria pevný základ hospodárstva našej krajiny,“ konštatuje stránka Diamantov.

Pre porovnanie je celkom zaujímavé, že v rámci Top50 majú práve spomínané korporácie jasnú väčšinu – asi 40 firiem sú stopercentné dcéry a takmer všetky ďalšie, až na Eset, majú vlastníctvo podelené medzi slovenský a zahraničný kapitál.

50 firiem tvorí 60 percent HDP Slovenska. To je rebríček Forbes Top50

Ktorá skupina firiem teda rastie rýchlejšie?

 


V roku 2017 rástli oproti roku 2016 v pomerných číslach najrýchlejšie tržby diamantových firiem. Hrubý zisk však rástol najviac členom rebríčka Forbes Top50, približne o tri percentuálne body rýchlejšie ako vzorke všetkých firiem, prípadne Diamantom.

 


Skupina vyše 2 200 hodnotených firiem v Diamantoch vytvorila podobný celkový medziročný prírastok tržieb ako firmy Top 50, teda 2,3 resp. 2,2 miliardy eur.

 


V absolútnych číslach dosiahol celkový prírastok hrubého zisku firiem Top50 za minulý rok takmer polovicu (47 %) prírastku zisku všetkých firiem na Slovensku, ako ho zachytil FinStat, a 2,5-násobok prírastku zisku všetkých diamantových firiem.

Aká bola potom ziskovosť (pomer hrubého zisku voči tržbám) týchto skupín firiem?

 


Diamanty aj Top50 ju majú podobnú, výrazne vyššiu ako všetky firmy Slovenska. V roku 2017 však dokázali veľké firmy v ziskovosti ešte rásť, na rozdiel od diamantových, a tiež na rozdiel od údajov za všetky firmy podľa Finstatu.

Posledné porovnanie: v ktorých oblastiach najčastejšie podnikajú rastúce firmy z Diamantov a Top50?

 


V Diamantoch dominuje veľkoobchod, podniká v ňom takmer každá štvrtá firma tohto rebríčka. Ešte výraznejšie zastúpenie má najpočetnejšia skupina firiem v rámci rebríčka Top50. Automotive a jeho dodávatelia tvoria až 13 členov Top50, v tomto prípade sme však zarátali aj firmy, ako sú strojárske Schaeffler Skalica a Kysuce, či gumárske Continentaly, ktoré vyrábajú pneumatiky.

Najčastejším odvetvím všetkých slovenských firiem je podľa Finstatu stavebníctvo, v roku 2017 ho ako predmet podnikania vykázalo 22-tisíc firiem. Medzi Diamantami až také výrazné zastúpenie nemá, v Top50 je po vypadnutí Doprastavu reprezentantom odvetvia v istom zmysle iba Národná diaľničná spoločnosť – ak ju klasifikujeme ako „stavebnú“ firmu.

Hlavné foto: Vľavo výroba vo Volkswagene, vpravo priestory v Pixel Federation. Foto: Sita, Miro Nôta