18. júna 2020

Naše Slnko spí, ale je možné, že sa čoskoro zobudí. A nové „slnečné hodiny“ nám povedia, kedy to bude. Prečo to potrebujeme vedieť? Slnečné búrky majú veľký vplyv na náš technológiami ovládaný svet. Naša najväčšia hviezda má 11-ročný cyklus, počas ktorého prechádza obdobím minimálnej solárnej aktivity, čo je práve teraz, a tiež obdobím maximálnej aktivity, ktoré sa očakáva niekedy v polovici súčasnej dekády.

Forbes Reštart vol. 4 prinesie diskusiu šéfov slovenských bánk i lídrov biznisu. S našimi hosťami sa budeme rozprávať o tom, ako sa banky stavajú  k financovaniu projektov, k úverovaniu firiem, porovnáme krízy 2008 a 2020 a ich dopad na biznis. Vstupenky si môžete zakúpiť TU.

Vyplýva to zo zistení výskumníkov na univerzite vo Warwicku, ktoré publikovali v odbornom magazíne Geophysical Research Letters. Ich článok hovorí o takzvaných „slnečných hodinách“ a o tom, že existujú obdobia náhleho „zapnutia“ a „vypnutia“ vysokej solárnej aktivity a ním ovplyvneného počasia vo vesmíre.

NASA znova ocenila Slováka.
Jeho fotografia je snímkou dňa, obletela svet

Reklama

„Sme veľmi blízko ,zapnutia’ tejto aktivity, ktoré podľa našich zistení môže byť dosť náhle,” hovorí profesorka Sandra Chapman z Centra pre fúzie, vesmír a astrofyziku na University of Warwick, ktorá je tiež hlavnou autorkou práce. „Sme blízko, takže to očakávame niekedy v roku 2020 za predpokladu, že Slnko sa bude správať tak, ako tomu bolo v minulosti, čo však nevyhnutne nemusí.“ Výskum ukazuje, že keď sa Slnko po období pokoja znova „zapne“, slnečné búrky sa budú zrejme vyskytovať omnoho častejšie.

Čo je „vesmírne počasie“?

Ide o jednu z najväčších hrozieb pre modernú spoločnosť, pretože naše počítače, komunikačné siete, rozvody elektriny a letecké systémy môžu byť pod jeho vplyvom vážne poškodené. To tiež vysvetľuje, prečo sa míňajú miliardy dolárov na nové kozmické lode a systémy s cieľom lepšie predpovedať a zmerať vesmírne počasie.

Aký vplyv má vesmírne počasie na technológie umiestnené na Zemi a vo vesmíre? Veľmi významný. Zdroj infografiky: NASA

Čo je slnečná búrka?

„Slnečná koruna uvoľňuje energiu erupciami. Ide o obrovské štruktúry obsahujúce horúci ionizovaný plyn, ktorý sa šíri k Zemi a môže mať za následok rôzne vplyvy na leteckú dopravu, komunikáciu a rozvodné siete,“ hovorí Chapman. Solárna koruna tvorí vonkajšiu, horúcejšiu atmosféru Slnka. „Schopnosť odhadnúť riziká budúcich solárnych superbúrok je dôležité pre technológie umiestnené vo vesmíre ako aj na povrchu Zeme, ktoré sú mimoriadne citlivé na vesmírne počasie.“

Slovák z Harvardu a NASA:
Pracoval na projekte ďalekohľadu za miliardu amerických dolárov

Ako vznikli „slnečné hodiny“?

Slnečné hodiny vznikli s pomocou využitia viac ako 200 rokov trvajúcich pozorovaní Slnka, ktoré sa spísali za každý jeden deň od roku 1818. Tento výpočet umožnil vedcom zistiť, aký je slnečný cyklus, avšak nový výskum, ktorý zahŕňal aj dáta zo všetkých doposiaľ zdokumentovaných 18 slnečných cyklov, po prvý raz vedcom umožnil štandardizovať cyklus slnečnej aktivity do spoľahlivých „hodín“. Udialo sa tak s pomocou matematickej techniky známej pod názvom Hilbertova transformácia.

Viacnásobné cykly nepravidelného, ale zhruba 11 rokov trvajúceho cyklu slnečnej a geomagnetickej aktivity sa zaznamenávajú do zápisu slnečného cyklu – alebo „slnečných hodín“, pričom čas narastá v smere hodinových ručičiek. Zdroj: University of Warwick.

„Naša metóda slnečných hodín ukázala jasné časy ,zapnutia’ a ,vypnutia’, ktoré po prvý raz jasne oddeľovali pokojné a aktívne intervaly vesmírneho počasia,“ uviedla Chapman. „Rozsiahle javy sa môžu vyskytnúť kedykoľvek, ale je pravdepodobnejšie, že sa udejú v čase okolo solárneho maxima.“ Teraz je možné veľmi presne určiť, kedy bude Slnko vo fáze výrazného ,zapnutia’ a ,vypnutia’, čo má veľký vplyv na predpovedanie solárnej aktivity a vesmírneho počasia.

Kedy sa objavujú slnečné superbúrky?

Anylýza ukazuje, že aj keď sa extrémne udalosti môžu vyskytnúť kedykoľvek, je oveľa menej pravdepodobné, že sa objavia v období, kedy je Slnko vo svojej pokojnejšej fáze. Len asi 1 – 3 percentá extrémnych vesmírnych superbúrok sa za ostatných 150 rokov udialo v pokojnej fáze slnečného cyklu.

Kto bude „slnečné hodiny“ využívať ?

Vedci dúfajú, že tieto hodiny pomôžu lepšie plánovať vo vzťahu k infraštruktúre citlivej na vesmírne počasie, či už tej, ktorá je umiestnená vo vesmíre alebo na Zemi. „Ak vieme poskytnúť údaje o tom, kedy budú podmienky pokojné, umožňuje to plánovanie údržby tejto infraštruktúry,“ vysvetľuje Chapman. „Zároveň ukazuje, aká je minimálna úroveň aktivity v pokojnom období.“

Limity „slnečných hodín“

Slnečné hodiny nedokážu presne predpovedať, kedy príde ďalšia slnečná búrka či aká silná bude. „Nedokážeme predpovedať jednotlivé udalosti,“ hovorí Chapman. „Vieme kvantifikovať šancu, že sa vyskytne, teda v priemere ako často by sme mali zažiť udalosť určitého rozsahu v danom roku. Solárny cyklus nikdy netrvá rovnako dlho a naša práca má za cieľ kvantifikovať kde sa v rámci daného cyklu nachádzame a aký efekt má variácia tohto cyklu na to, ako často sa významné udalosti vesmírneho počasia v danom cykle môžu vyskytnúť.“

Na výskume sa podieľali aj Scott Mcintosh z amerického Národného centra pre výskum atmosféry (NCAR) a Robert Leamon z University of Maryland a Goddard Space Flight Center, ktoré je súčasťou americkej NASA.

Prajem vám jasné nebo a oči dokorán.

Autor textu je Jamie Carter, ktorý pre Forbes US píše o vede.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?