4. apríla 2019

Rodáčka zo Sniny Martina Ribar Hestericová svoje nadšenie pre chémiu objavila vďaka skvelému učiteľovi na strednej škole. Táto forenzná chemička a jedna z talentovaných mladých ľudí tohtoročného rebríčka Forbesu 30 pod 30 si to po absolvovaní štúdia na Univerzite Komenského namierila do Švajčiarska. Doktorandské štúdium absolvovala na univerzite v Bazileji a dnes pracuje ako Associate Principal Scientist vo farmaceutickej spoločnosti Lonza Drug Product Services.

Okrem toho je aktívna aj na poli popularizácie vedy, najmä medzi mladými ľuďmi, na čo využíva priestor, kde sa mladí pohybujú najčastejšie – sociálne siete. Naviac píše vedecké články pre Denník N a Quark a anglicky hovoriace publikum ocení jej materiály v periodikách ako Chemistry World, Physics World a Physics Today.

Model proteínu vytlačený na 3D tlačiarni. Aj takéto príspevky nájdete na Martininom instagramovom profile science_exercise.eu.

Pracuje tiež na webstránkach Priklady.eu a Science-exercises.eu. Ide o projekty, kde sa dajú nájsť riešené príklady z matematiky, fyziky a chémie. Martina Ribar Hestericová tiež založila rovnomenný instagramový profil s viac ako 29-tisíc sledovateľmi, kde uverejňuje fotky a videá zo svojho laboratória či ciest za poznaním, napríklad do múzeí, kde si to namieri v každom meste, ktoré navštívi.

30pod30: Vladimíra Ledecká je v tíme prezidenta Kisku. V politike s ním ostáva

V rozhovore pre Forbes mladým ľuďom radí, ako objaviť svoju vášeň a nájsť vlastný profesijný cieľ, alebo ako sa presadiť v zahraničí. Základom je nevzdávať sa a nenechať sa odradiť pár neúspechmi.

Keďže sa veľmi angažujete v popularizácii vedy, čo by ste odporúčali študentom, ktorí sa rozhodujú pre svoj profesijný cieľ? Ako prísť na to, čo ich naozaj baví, a ako objaviť svoju vášeň pre nejaký študijný smer?

Hlavne si myslím, že vášeň sa nehľadá v školských laviciach. Tam má človek na každý predmet 45 minút. Medzitým je hladný, alebo myslí na to, že o tri hodiny ho skúšajú z angličtiny. Namiesto toho by som odporúčala navštíviť múzeum alebo akciu ako Noc výskumníkov. Ak vás tam niečo zaujme a nadchne, treba za tým ísť, vyhľadať si viac informácií, chytiť do ruky knižku, alebo si nájsť na Netflixe nejaký pútavý dokument. Proste študovať si to sám viac do hĺbky.

Určite pomáhajú aj mimoškolské aktivity…

Rozhodne. Ja som napríklad robila chemické olympiády, odkedy si pamätám. Práve tam som zistila, že chémia je super a že ma napĺňa. Rôzne krúžky určite poskytujú viac priestoru na objavovanie a hlbšie štúdium toho, čo nás naozaj baví.

Čo by ste poradili mladým ľuďom, ktorí sa chcú dostať na štúdium do zahraničia?

Treba si proste sadnúť za počítač a začať písať maily. A nenechať sa odradiť prvým zamietavým stanoviskom alebo žiadnou odpoveďou. Musíte byť vytrvalý. Aj mne sa stalo, že som napísala mail, dva maily a žiadnu odpoveď som nedostala. Moja logika v tomto je ale taká, že ak po tom napíšem ešte jeden mail, nič nestratím. Buď to vyjde, alebo toho človeka už nikdy nestretnem.

Zažili ste niečo také aj na vlastnej koži?

Áno, keď som písala profesorovi Thomasovi Wardovi na University of Basel, u ktorého som chcela robiť doktorát. On má dokonca takú teóriu, o ktorej som samozrejme v tom čase nevedela, že chce k sebe prijať len ľudí, ktorí majú skutočné odhodlanie. To, čo sa stalo, som sa dozvedela až v deň mojej obhajoby.

A čo sa teda stalo?

Na úvod mal o mne krátky predslov, v rámci ktorého povedal, že mu jedného dňa prišiel email od nejakej Slovenky… Tak si ho prečítal a pozrel si môj životopis a povedal si: okej, toto by mohlo byť celkom fajn, tak uvidíme, či sa ešte ozve. No a ja som sa ozvala, nie raz, ale ešte asi trikrát (smiech). V tom príhovore povedal, že to bol jeden z dôvodov, prečo ma pozval na pohovor. Považoval to za dôkaz, že mám to správne odhodlanie a výdrž – atribúty hodné dobrého doktorandského študenta. Takže poučenie je, že treba byť vytrvalý.

Viac o Martine Ribar Hestericovej aj ďalších mladých talentoch z rebríčka 30 pod 30 ste mohli nájsť v aprílovom vydaní magazínu Forbes a na webe.

Foto: Ondřej Pýcha pre Forbes a instagramový profil science_exercise.eu

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk