9. septembra 2021

Vakcíny proti ochoreniu Covid-19 sú dokázateľne účinné, tvrdia autori najnovšej slovenskej štúdie. Podľa nich malo po druhej dávke očkovania protilátky takmer 99 percent účastníkov výskumu. Mnohí z nich však priznávajú, že mali z očkovania obavy. Dôvodom bol strach z vedľajších účinkov aj protichodné informácie v médiách.

Po pokojnom lete sa Slovensko chystá na tretiu vlnu pandémie Covid-19. Okresy sa prefarbujú na oranžovo a červeno, v stredu (8. 9.) PCR testy odhalili 478 prípadov nákazy novým koronavírusom. Pribudli aj tri obete.

Navyše od víkendu sa očakáva aj zvýšený pohyb a zhromažďovanie ľudí počas návštevy pápeža Františka. Prezidentka Zuzana Čaputová, minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský aj mnohí odborníci vyzývajú verejnosť na očkovanie. Druhú dávku vakcíny proti Covid-19 doteraz dostalo 2 195 812 ľudí na Slovensku. Napriek tomu stále dosť veľa ľudí s očkovaním váha.

Vysoká ochrana už po prvej dávke

Slovenská laboratórna spoločnosť Unilabs v spolupráci s agentúrou AKO skúmala účinky vakcín proti ochoreniu Covid-19 na reprezentatívnej vzorke 2 843 ľudí. Vo výskume mali zastúpenie všetky značky vakcín, ktoré boli na Slovensku dostupné. Priniesli pozitívne výsledky.

„Po prvej dávke malo určitú hladinu protilátok až 85,75 percent zaočkovaných, po druhej dávke dokonca 98,88 percent zo všetkých testovaných,“ konštatuje Peter Lednický, generálny riaditeľ Unilabs Slovensko. To znamená, že až 99 ľudí zo sto by malo byť chránených pred ochorením, prípadne ťažkým priebehom ochorenia Covid-19 a smrťou.

Reklama

„Z výskumu teda vyplýva, že všetky vakcíny fungujú a poskytujú robustnú imunitnú odpoveď. Tá je veľmi veľká už po podaní prvej dávky,” hovorí Peter Lednický a zdôrazňuje, že vďaka dobrej imunitnej odpovedi po prvej dávke majú nezaočkované stále dosť času nechať sa zaočkovať. Prečo to teda zatiaľ neurobila polovica Slovákov?

Výskum potvrdil účinnosť všetkých vakcín. Zdroj: Unilabs

Aj očkovaní mali obavy

Súčasťou výskumu spoločnosti Unilabs bol aj sociologický prieskum, ktorý pripravila v spolupráci s agentúrou AKO. Jeho účelom bolo zistiť, ako respondenti prežívali svoje očkovanie a prečo sa rozhodli pre vakcináciu.

Výskum hovorí, že viac ako 25 percent zaočkovaných malo pred podaním vakcíny obavy. Bez ohľadu na výrobcu očkovacej látky sa pred očkovaním viac obávali ženy.

Strach vzbudzujú najmä možné vedľajšie účinky. Respondenti ale upozorňovali aj na nedostatok a protichodnosť informácií, ktoré sa objavujú v médiách. „Príliš rýchle vyvinutie vakcín či chronické choroby, ktoré sa pri iných prieskumoch často objavujú ako dôvody neočkovania, náš prieskum nepotvrdil,“ hovorí Václav Hřích z agentúry AKO.

Väčšie obavy z očkovania majú ženy. Zdroj: Unilabs

Pfizer ako symbol slobody

Ako motiváciu respondenti najčastejšie uvádzali, že výhody očkovania prevyšujú riziká. Okrem toho priznali, že sa viac boja Covidu-19 ako vakcíny proti nemu. Pri vakcíne od spoločnosti Pfizer-BioNTech sa ale ako dôvod často objavovala aj túžba po slobode a cestovaní.

Práve vakcína Comirnaty od Pfizera je podľa Václava Hřícha najdôveryhodnejšou vakcínou v očiach Slovákov. Viac ako tretina účastníkov prieskumu, ktorí ňou boli zaočkovaní, navyše priznala, že by pri inej značke vakcíny mala z očkovania väčšie obavy.

Najhorší imidž si naopak vybudovala vakcína od spoločnosti Astra Zeneca. Podľa Václava Hřícha to súvisí s množstvom negatívnych informácií, ktoré sa o nej šíria. Skeptickí boli aj respondenti očkovaní vakcínou od spoločnosti Moderna, čo môže podľa Hřícha súvisieť s tým, že práve o nej má verejnosť najmenej informácií.

Výskumom sa zároveň potvrdilo, že kým pri vektorových vakcínach má viac očkovaných vedľajšie účinky po prvej dávke, pri mRNA vakcínach je to naopak. Takmer vždy však odzneli najviac po troch dňoch. „Treba si uvedomiť, že aj vedľajšie účinky, ktoré respondenti spomínajú, môžu byť často skôr psychosomatické.“

Prekonanie nie je zárukou

Mnohí ľudia svoju neochotu očkovať sa ospravedlňujú tým, že už Covid-19 prekonali. Generálny riaditeľ Unilabs Peter Lednický vysvetľuje, prečo to nie je najlepší nápad. „Vďaka rozdielnym  proteínom vieme zistiť, či pacient protilátky získal očkovaním alebo prekonaním ochorenia,“ hovorí. „Pri prekonaní ochorenia Covid-19 imunitná odpoveď organizmu nemusí byť taká robustná.“

Výskum dokazuje, že pri príznakovom priebehu ochorenia si protilátky vybudovalo 44 percent respondentov. Pacienti, ktorí Covid-19 prekonali bez objavenia sa príznakov, mali protilátky len v 11 percentách prípadov. Niektorí účastníci boli testovaní už 160 dní po druhej dávke vakcíny. Aj u nich ale zistili vysoké hodnoty protilátok. Podľa Petra Lednického je preto očkovanie stále najlepšou voľbou v boji proti Covidu-19 a otázka tretej dávky zostáva otvorená.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?