8. septembra 2021

Vláda schválila novú covid mapu na nasledujúci týždeň. Od pondelka 13. septembra pribudnú na Slovensku už aj červené okresy. Väčšina krajiny bude v oranžovej farbe, zvyšok zostáva v zelenej. Aké opatrenia budú platiť v jednotlivých oblastiach Slovenska?

Najhoršie je na tom okres Rožňava, na žiadosť regionálnych hygienikov je preto preradená do červenej fázy už od štvrtka 9. septembra. Informovala o tom TASR a regionálny hygienik Jozef Varga.

„V okrese Rožňava sme zaznamenali na konci 34. týždňa zvýšený počet prípadov ochorenia Covid-19. Z dôvodu mierne zvýšeného počtu pozitivity sme sa rozhodli masívne zvýšiť testovanie metódou PCR. Zároveň sme identifikovali ako možné riziko návrat ľudí z dovoleniek a začiatok školského roka,“ vysvetlil Varga.

Situácia na Slovensku a očkovanie

Ako na tlačovej konferencii vyhlásil minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský, celková situácia na Slovensku sa zhoršuje, počet pozitívne testovaných sa za dva týždne zdvojnásobil. 

Minister tiež potvrdil, že sa na Slovensku začnú ľudia očkovať aj treťou dávkou. Prvú možnosť dostanú ľudia z kritickej infraštruktúry, ktorí dostali druhú dávku pred viac ako ôsmimi mesiacmi. Nasledovať budú rizikové skupiny.

Reklama

Zároveň však dodal, že aj toto očkovanie bude dobrovoľné a na ostatných ľudí, ktorí dostali dve dávky, sa bude stále hľadieť ako na plne zaočkovaných. Okrem toho sa u nás spúšťa aj očkovanie detí od päť rokov, ktoré budú vykonávať pediatri, no menšou dávkou ako v prípade dospelej populácie. 

Okresy

Regionálna covid mapa platná od pondelka 13. septembra:

Od pondelka sa v červenej fáze ocitnú okrem Rožňavy aj ďalšie okresy – Trenčín, Bytča, Krupina, Poprad,  Skalica a Košice (Košice I, Košice II, Košice III, Košice IV).

V zelenej fáze zostane 22 okresov: Bratislava (Bratislava I, Bratislava II, Bratislava III, Bratislava IV, Bratislava V), Dunajská Streda, Galanta, Hlohovec, Humenné, Komárno, Malacky, Medzilaborce, Námestovo, Nové Zámky, Pezinok, Poltár, Púchov, Ružomberok, Senec, Stropkov, Trnava a Zlaté Moravce. Zvyšok Slovenska bude v oranžovej fáze.

Pravidlá v oranžových a červených okresoch

Obyvatelia okresu v červenej a oranžovej farbe sa musia pripraviť na prísnejšie obmedzenia. V červených okresoch bude napríklad opäť povinný respirátor namiesto rúška.

Ubytovacie zariadenia môžu prijímať len zaočkovaných alebo tzv. OTP hostí (zaočkovaných ľudí a hostí s platným negatívnym covid testom alebo tých, ktorí prekonali Covid-19), pričom v červených okresoch platia pre OTP hostí už aj mierne obmedzenia spojené s počtom hostí na izbe.

Reštaurácie a ďalšie gastro prevádzky už môžu mať otvorené interiéry len pre zaočkovaných alebo OTP zákazníkov, aj tu však platia isté kapacitné obmedzenia a hygienické opatrenia. V oranžových okresoch je pre  skupinu „základ“ (čiže kohokoľvek bez rozdielu) ešte povolená návšteva terasy. Avšak maximálne do 10 osôb. V červených okresoch je pre túto skupinu povolený už iba okienkový predaj.

Pravidlá sa sprísnia aj pre akvaparky, fitnescentrá, wellness, kúpele a plavárne. Vstup do týchto prevádzok sa bude odvíjať od rozhodnutia prevádzkovateľa, ktorý si môže vybrať, pre akú skupinu ľudí bude služby ponúkať. Pre mnoho aktivít v oranžových a ešte viac v červených okresoch je však už skupina „základ“ zakázaná. Výber je teda len medzi skupinou OTP a zaočkovaných.

Podrobné informácie ohľadom aktuálnych pravidiel vo vašom okrese nájdete na stránke automat.gov.sk.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?