11. júna 2021

Najväčšia firma dlhoročného šéfa slovenského hokeja Juraja Širokého, stavebná spoločnosť Váhostav-SK, mení majiteľa. Sto percent akcií získa „po niekoľkotýždňových intenzívnych rokovaniach spojených s auditom spoločnosti “ Geosan Construction SK patriaci do českého holdingu Geosan. Informovala o tom česká spoločnosť na svojej webovej stránke. O transakcii informoval ako prvý slovenský Denník N

Transakciu uzavreli vo štvrtok 10. júna v Bratislave. Súčasťou transakcie sú aj dcérske spoločnosti Váhostavu. Akvizíciu dokončia po vydaní príslušných súhlasov zo strany slovenského a českého protimonopolného úradu.

„Stavebný holding Geosan v rámci svojich úvah dlhodobo zvažoval strategický vstup na slovenský stavebný trh a zároveň posilnenie kompetencie holdingu v oblasti infraštruktúrnych stavieb. Akvizícia spoločnosti Váhostav – SK je tak logickým vyústením našich dlhodobých snáh o ďalší rozvoj skupiny a upevnenie postavenia na československom stavebnom trhu,“ uviedol Luděk Kostka, jediný akcionár a člen predstavenstva akciovej spoločnosti Geosan Investiční.

Rozporuplný oligarcha

Juraj Široký patrí k najbohatším ľuďom na Slovensku, a médiá ho roky považovali za jedného z vplyvných oligarchov v pozadí strany Smer-SD. Vlani v rebríčku slovenského Forbesu obsadil 29. priečku s majetkom odhadovaným na 90 miliónov eur.

Váhostav je zároveň najväčšou spoločnosťou Juraja Širokého. Krízové roky táto stavebná firma ale prežila už dávno pred pandémiou. V roku 2014 jej hrozil krach. V najsledovanejšej slovenskej reštrukturalizácii sa stavebná firma pokúšala zbaviť dlhu v hodnote 136 miliónov eur.

Reklama

Malé firmy a živnostníci mali dostať späť iba 15 percent svojich financií, čo vyvolalo verejné protesty. Parlament pre Váhostav neskôr zmenil zákon o reštrukturalizácii, časť pohľadávok odkúpil a veriteľov odškodnil štát. Za roky 2013, 2014 a 2018 vykázala stratu spolu takmer 38 miliónov eur.

Pod vplyvom pandémie vlani v marci utlmila práce na stavbách, no vo svojej výročnej správe konštatovala, že má dostatok zákaziek a „ak pandémia bude na ústupe, nebude to (výpadok z marca, pozn. red.) mať negatívny dopad ani na účtovnú jednotku.“

V správe však spoločnosť zároveň uviedla, že „situácia s koronavírusom pôsobí na národnú a globálnu ekonomiku v takom rozmere, že dopady môžu byť veľmi významné.“ Dáta za rok 2020 však ešte stále nie sú k dispozícii. K 31. decembru 2019 spoločnosť vykázala výnosy vo výške 65 mil. eur a zisk 285-tisíc eur. Rok predtým strata firmy presiahla 4,7 milióna eur.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?