11. novembra 2021

Muž, ktorý prebehol 560 kilometrov bez zastavenia. Tým je známy Dean Karnazes, jeden z najuznávanejších ambasádorov ultrabehu a autor bestsellerov z prestížneho zoznamu The New York Times. V jeho najnovšej knihe „V stave totálnej eufórie“ opisuje časť svojich bežeckých dobrodružstiev.

V každom pokojnom človeku drieme divá šelma, ktorá sa chce dostať von. Kedysi dávno sme spohodlneli – máme všelijaké inštitúcie a vychodené cesty, mobily a internet, múdre zariadenia, ktorými si sledujeme kondíciu, a chodíme na skupinové hodiny spinningu.

Celkom sme zabudli na obyčajnú ľudskú skúsenosť. Zostalo nám už len veľmi málo príležitostí na samotu, na skutočný únik od civilizačnej pasce a na to, aby sme si reálne uvedomili, kým vlastne sme.

Pre Deana Karnazesa je takouto príležitosťou beh. Je to únik, ktorému dáva prednosť pred pohodlnou modernou existenciou.

Nad tým, čo všetko pre neho beh znamená, sa zamýšľa aj v knihe V stave totálnej eufórie, ktorá vychádza v slovenskom preklade už o niekoľko dní.

Reklama

Karnazes v nej mapuje svoju nevšednú a dobrodružnú športovú cestu, ktorá ho po 20 rokoch už ako zrelého päťdesiatnika, opäť priviedla na štart legendárneho ultramaratónu Western States 100-Mile Endurance Run.

Opäť na štarte

Ikonická stomíľovka Western States je obávaná pre mimoriadne náročnú trať cez vysoké hory, hlboké údolia a extrémne teplotné rozdiely. Pretekári majú na jej dokončenie 30 hodín a bežia vo dne i v noci s minimálnymi prestávkami.

On sa však na trati ocitá bez potrebnej prípravy a kladie si otázku: „Prečo som tu?“

„Čo je mojím poslaním? Je načase skončiť a nelipnúť za každú cenu na tom, čo som dokázal kedysi?“

Kniha je v predpredaji tu. Poštovné je na nás! Foto: archív Forbes

Na ikonickej trase rozpráva Karnazes príbeh úspešného bežca po rokoch jeho najväčšej slávy a kladie si otázku: Čo robiť teraz, keď už toho toľko dosiahol?

Preteky sa tak stávajú tými najnáročnejšími, aké v živote absolvoval. A dôvodom nebol len nedostatok prípravy, ale aj vnútorný boj, ktorý zvádza. Na jednej strane chce zostať verný tomu, čo bolo vždy zmyslom jeho života, na tej druhej si uvedomuje, že starne a nahrádzajú ho mladší.

List behu

Beh na veľké vzdialenosti je pre Karnazesa prostriedkom, ako si očistiť myseľ a vedomie od modernej doby. „Práve v takýchto chvíľach vidím veci celkom jasne, všetko vo mne zapadne na správne miesto a život je skutočnejší než inokedy. Nestáva sa tak každý deň, ale dnes, keď bežím túto trať, viem, že naozaj žijem,“ píše.

Podobné monológy z trate vás prinútia zamyslieť sa nad tým, či máte aj vy v živote podobnú vášeň. A možno vás aj motivujú k tomu, aby ste ju začali hľadať.

Pre Deana Karnazesa je beh o vzťahu bežca a trate. Nie je to inventúra úspechov, ale dobrodružstvo a príbeh na pokračovanie, ktorý rozpráva ďalej s každým ďalším dňom a krokom na trati.

Jeho kniha ponúka dobrodružstvo plné endorfínov a zamilovaný list športu od jedného z najvýznamnejších ultramaratónových bežcov. Bilancuje v nej svoju kariéru a životné voľby, vyrovnáva sa s pribúdajúcimi rokmi. A robí to naozaj zaujímavo. Možno natoľko, že tiež vytiahnete bežecké tenisky a vyberiete sa na dobrodružstvo.

Príjemné čítanie!

Knihu nájdete v predpredaji tu. Poštovné je na nás!

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?