13. januára 2022

Tenisová hviezda Naomi Osaka vedie prvú desiatku rebríčka najlepšie zarábajúcich športovkýň sveta s 57 miliónmi dolárov. Prítomnosť gymnastky a hráčky WNBA v top 10 však ukazuje, že sponzori začínajú podporovať širšie spektrum športov.

V ženskom športe je veľa problémov: rozdiely v odmeňovaní a športoviskách, zlé pracovné podmienky, nedostatok mediálneho pokrytia, dokonca sexuálne zneužívanie. Napriek všetkým problémom je tu však aj jasný dôvod na optimizmus.

Profesionálne ligy pridávajú nových vlastníkov a nové tímy. Televízne ratingy stúpajú a televízie poskytujú nový priestor pre šport. Sponzorské doláre – konečne – prichádzajú a startupy priťahujú investorov.

Tento rast vplýva aj na platy športovkýň. Desať najlepšie zarábajúcich športovkýň na svete zarobilo v roku 2021 podľa odhadov Forbesu spolu 167 miliónov dolárov pred zdanením, čo je 23-percentný nárast oproti roku 2020 a 16-percentný skok z predchádzajúceho rekordu 143,3 milióna dolárov z roku 2013.

Na vrchole je tenistka Naomi Osaka, ktorá zarobila 57,3 milióna dolárov, čo je jasný rekord za kalendárny rok pre športovkyňu. Serena Williams sa umiestnila na druhom mieste so 45,9 miliónmi dolárov.

Reklama

Trendy však nie sú len ružové: Osaka a Williams sa postarali prakticky o celý nárast a žiadna iná žena nemá ani minimálnu šancu umiestniť sa medzi najlepšie zarábajúcimi športovcami na svete oboch pohlaví.

(V rebríčku športovcov Forbes pre rok 2021 sa Osaka umiestnila na 12. mieste a Williams na 28. mieste; avšak Venus Williams, tretia žena v tomto novom rebríčku, sa medzi 50 najlepších športovcov nedostala, chýbalo jej viac ako 20 miliónov dolárov.)

Hranica prvej desiatky v rebríčku žien je tiež o niečo nižšia ako pred desiatimi rokmi – 5,7 milióna dolárov, oproti 6,1 milióna dolárov.

Nové peniaze

Experti však trvajú na tom, že do ženského športu prúdia nové peniaze a nachádzajú si cestu do nových líg – v rebríčku sú gymnastka (Simone Biles, č. 4 s 10,1 miliónmi dolárov) a basketbalistka (Candace Parker, č. 10 s 5,7 miliónmi dolárov).

A hoci tenis stále obsadil päť z desiatich miest, ide o najslabší výsledok športu za viac ako 10 rokov. V roku 2019  získal všetkých desať.

Tu je desiatka najlepšie zarábajúcich športovkýň roku 2021:

10. Candace Parker

basketbal

35 rokov

USA

Zárobok: 5,7 milióna USD

Zo športu: 0,2 mil. USD

Mimo športu: 5,5 mil. USD

Opora Chicago Sky Candace Parker. FOTO: SITA, AP

Má na konte titul v WNBA s Chicago Sky, ale platy v lige sú obmedzené na približne 200-tisíc dolárov. Takmer všetky peniaze zarába z partnerstiev so značkami ako Adidas, novinkou pre rok 2021 sú Band-Aid, Capital One a CarMax.

Jej ročný zárobok mimo športu je viac ako dvojnásobok kariérneho platu. Stala sa prvou ženou na obálke videohry NBA 2K, patrila medzi hviezdnych investorov do platformy na výmenu kariet Alt. Má lukratívnu zmluvu ako analytička NBA pre Turner Sports, predĺžila ju minulý rok.

9. Nelly Korda

golf

23 rokov

USA

Zárobok: 5,9 mil. USD

Reklama

Zo športu: 2,4 mil. USD

Mimo športu: 3,5 mil. USD

Golfistka Nelly Korda. FOTO: SITA, AP

Dcéra českého tenistu Petra Kordu sa v rebríčku zárobkov LPGA umiestnila za Jin Young Ko, ale jej rok bol možno ešte pôsobivejší. V júni získala prvý veľký titul na Women’s PGA Championship, v auguste olympijské zlato.

Rok 2021 ukončila ako najlepšie hodnotená ženská golfistka a americký Forbes ju zaradil do rebríčka 30 pod 30. Má už viac ako desať sponzorov vrátane Hanwha Q Cells, výrobcu solárnych článkov, a UKG, technologickej spoločnosti zameranej na personalistiku.

8. Ashleigh Barty

tenis

25 rokov

Austrália

Zárobok: 6,9 mil. USD

Zo športu: 3,9 mil. USD

Mimo športu: 3 mil. USD

Austrálska tenisová hviezda Ashleigh Barty. FOTO: SITA, AP

Žiadna tenistka nezarobila na kurte v roku 2021 viac ako Barty, top hráčka sveta, úradujúca wimbledonská šampiónka a favoritka stávkovania na Australian Open. Nedávno podpísala sponzorskú zmluvu s Marriott Bonvoy, pripomenula platové rozdiely v niektorých oblastiach športu.

V auguste vyhrala Western & Southern Open v Cincinnati. Odniesla si 255 220 dolárov, mužský šampión Alexander Zverev 654 815 dolárov.

7. P. V. Sindhu

bedminton

26 rokov

India

Zárobok: 7,2 mil. USD

Zo športu: 0,2 mil. USD

Mimo športu: 7 mil. USD

Bedmintonistka Pusarla V. Sindhu. FOTO: SITA, AP

V USA či Európe je prakticky neznáma, ale v Indii je bedmintonová šampiónka veľmi populárna a už sa raz objavila v prvej desiatke tohto zoznamu – v roku 2018. V Tokiu získala bronz, čím sa stala prvou Indkou s dvoma olympijskými medailami (v Riu mala striebro).

Pridala štyroch sponzorov, vrátane „ed-tech“ giganta Byju’s a platformy pre ojazdené autá Spinny k starším zmluvám s Li-Ning sportswear a Bank of Baroda.

6. Jin Young Ko

golf

26 rokov

Južná Kórea

Zárobok: 7,5 mil. USD

Zo športu: 3,5 mil. USD

Mimo športu: 4 mil. USD

Po takmer dvoch rokoch stratila prvé miesto v ženskom golfovom rebríčku – pripravila ju oň Nelly Korda. Vyhrala však v koncoročnom turnaji CME Group Tour Championship, za čo jej pribudlo na konte 1,5 milióna dolárov.

Hoci hrá bez zmluvy o výstroji a uprednostňuje zmiešanú sadu palíc rôznych značiek, môže sa spoľahnúť na cenné sponzorstvo od LG Electronics, Korean Air, minerálnej vody Jeju SamDaSoo a produktov starostlivosti o pleť Rejuran.

5. Garbiñe Muguruza

tenis

28 rokov

Španielsko

Zárobok: 8,8 mil. USD

Zo športu: 2,8 mil. USD

Mimo športu: 6 mil. USD

Garbiñe Muguruza. FOTO: SITA, AP

Aj keď sa počíta jej finále na Australian Open 2020, je v posledných sezónach slabšia ako v rokoch 2015 až 2017. V roku 2021 však vyhrala tri turnaje a vyšplhala sa na 3. miesto rebríčka. Získala aj sponzorské bonusy. Pridala značky Jaguar a Nivea k starším Adidas a Babolat.

4. Simone Biles

gymnastika

24 rokov

USA

Zárobok: 10,1 mil. USD

Zo športu: 0,1 mil. USD

Mimo športu: 10 mil. USD

Gymnastka Simone Biles s medailou z Tokia. FOTO: SITA, AP

Olympiáda v Tokiu jej nevyšla. Odstúpila z piatich podujatí, získala len bronz na kladine. Napriek tomu si ako 24-ročná zabezpečila status gymnastickej legendy.

Jej príbeh odolnosti rezonoval u sponzorov. Od augusta spolupracovala s firmou Autograph na NFT a v októbri sa pripojila k startupu v oblasti duševného zdravia Cerebral.

Bola tiež tvárou gymnastického turné po olympijských hrách – Gold Over America Tour s iniciálami „GOAT“, čo je narážka na jej reputáciu najväčšej hviezdy všetkých čias v jej športe.

3. Venus Williams

tenis

41 rokov

USA

Zárobok: 11,3 mil. USD

Zo športu: 0,3 mil. USD

Mimo športu: 11 mil. USD

Venus Williams, akcionárka Miami Dolphins na zápase NFL. FOTO: SITA, AP

Na WTA Tour hrá len výnimočne, v roku 2021 odohrala iba deväť turnajov a vyhrala tri zápasy. To by zničilo zárobkový potenciál väčšiny hráčok, keďže sponzori sa potrebujú vidieť v televízii. Jej partnerstvá sa však v posledných rokoch zamerali viac na jej popularitu ako na tenis.

Má vlastnú značku oblečenia EleVen, ktorá spolupracovala s K-Swiss, a rovnako ako sestra Serena bola výkonnou producentkou filmu Kráľ Richard. Aj ona vynechá Australian Open – prvýkrát od roku 1997 v Melbourne nenastúpia ani jedna zo sestier.

2. Serena Williams

tenis

40 rokov

USA

Zárobok: 45,9 mil. USD

Zo športu: 0,9 mil. USD

Mimo športu: 45 mil. USD

Serena Williams s trofejou za druhé miesto vo Wibledone. Foto: Sita/AP

Hrala iba na šiestich turnajoch WTA Tour a klesla na 41. miesto v rebríčku tenistiek – najhoršie, odkedy sa v roku 2018 po narodení dcéry vrátila k tenisu. Zostáva však veľkým lákadlom pre sponzorov. Spolupracuje s Nike, Gatorade a najnovšie aj s DirecTV.

Bola výkonnou producentkou filmu Kráľ Richard z roku 2021 o jej otcovi a prostredníctvom firmy Serena Ventures investuje do viac ako 60 startupov. Australian Open vynecháva, pretože, ako hovorí, nie je tam, kde by fyzicky potrebovala byť, aby mohla súťažiť.

1. Naomi Osaka

tenis

24 rokov

Japonsko

Zárobok: 57,3 mil. USD

Zo športu: 2,3 mil. USD

Mimo športu: 55 mil. USD

Najlepšie zarábajúca športovkyňa Naomi Osaka. FOTO: SITA, AP

Takmer všetky príjmy pochádzajú z portfólia sponzorov, kam za rok a pol pribudlo viac ako desať partnerov – vrátane Louis Vuitton, Sweetgreen a Tag Heuer. V posledných mesiacoch získala podiely v startupe VR StatusPRO a rastlinnom výrobcovi kurčiat Daring Foods, vydala kolekciu NFT na platforme Tom Brady’s Autograph a spustila rad produktov starostlivosti o pleť Kinlò.

V tenisovom rebríčku sa prepadla na 13. miesto a na olympiáde vypadla v treťom kole. Vybojovala však štvrtý grandslamový titul na Australian Open. Pre zranenie ho neobhajuje.

Metodológia

Rebríček odzrkadľuje zárobky na ihrisku v roku 2021 vrátane bonusov, štipendií a odmien. Odhady ziskov mimo ihriska sa určujú v rozhovoroch s odborníkmi z odvetví a odrážajú ročný príjem od sponzorov, z licencií, vystúpení a predaja predmetov, ako aj z podnikov prevádzkovaných športovcami. Nezahŕňajú sa investičné príjmy, iba výplaty z majetkových podielov, ktoré športovci predali. Neodpočítavajú sa dane ani poplatky agentom.

Autor článku Brett Knight je redaktor amerického Forbesu, píše o športe.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?