2. februára 2021

Svoje brány otvárali, keď iní končili – v čase pandémie. Do nákupného centra Vivo priniesli concept store združujúci malých, často neznámych lokálnych dizajnérov, ktorí by si inak nemohli dovoliť vlastný kamenný obchod. Okrem priestoru pre udržateľné značky a ich združovaniu v e-shope chcú rozširovať povedomie o „fast fashion“ a jej dopadoch na celú spoločnosť.

„V zásuvke mám veľa rôznych nápadov, niektoré staršie, niektoré novšie. Väčšinou sa pustím do tých, ktoré majú pridanú hodnotu aj pre spoločnosť, a tých, ktoré sa dajú uskutočniť hneď. Tak to bolo aj s Vibe concept store,“ začína rozprávanie Andrej Suchý, ktorý má za sebou viacero úspešných i neúspešných projektov.

V oblasti módy ide o jeho premiéru, no cieľ má jasný: pomôcť slovenským výrobcom udržateľnej módy, aby sa presadili vo svete „fast fashion“. Spolu chcú edukovať spoločnosť o benefitoch udržateľnej módy, o produktoch, ktoré ponúkajú, a tiež ľuďom vysvetľovať, prečo je čas na zmenu nášho nákupného správania.

Andrej Suchý stojí aj za marketingovou agentúrou Mondays, ktorá sa prioritne venuje online marketingu pre e-shopy. Foto: archív respondenta

Lepšie miesta ako nákupné centrá podľa Andreja na tento účel neexistujú. „Sme presvedčení o tom, že vďaka umiestneniu obchodov v centrách na prémiovejších miestach dokážeme zaujať zákazníka, ktorému je ešte dnes téma ‚slow fashion‘ cudzia,“ hovorí.

Pomoc lokálnym dodávateľom

Obchod funguje na princípe „shop-in-shop“, v rámci ktorého si dohodnú spoluprácu s lokálnym dodávateľom a umožnia mu predávať v ich kamennej predajni. K samotnému predajnému priestoru ešte ponúkajú ďalšie služby, ako napríklad marketing, aby daným značkám pomohli vo viacerých smeroch.

Reklama

Dizajnérom tak pomáhajú búrať bariéry maloobchodu, teda relatívne vysoké počiatočné náklady aj samotné výzvy pri manažovaní a riadení prevádzky.

„Je veľmi nepravdepodobné, že by niektorá značka mala prostriedky otvoriť si samostatnú predajňu. Tým, že sme sa do toho pustili, sme pre lokálne značky vynikajúci predajný kanál, ktorý ich dokáže spopularizovať v spoločnosti, odprezentovať a predať produkty širokej verejnosti,“ myslí si Andrej.

„Snažíme sa vyberať zaujímavý sortiment pre rôzne skupiny zákazníkov – business móda pre ženy, oblečenie pre mamičky a deti, oblečenie na šport, kabelky aj tašky pre pánov a tak ďalej,“ hovorí Andrej. Foto: Vibe concept store

Zákazníkom chcú ukázať, že kvalitný tovar nie je len vecou butikových obchodov na periférii, ale že tento sortiment je jednoducho dostupný každému a aj lokálni dizajnéri sú schopní konkurovať zabehnutým zahraničným značkám. Ak všetko pôjde podľa plánu, v tomto roku sa chystajú otvoriť minimálne dve ďalšie kamenné predajne, opäť v priestoroch nákupných centier. Rozširujú aj portfólio značiek z radov lokálnej módy a kozmetiky. Momentálne ich majú pod sebou desiatky.

Rozbiehajúci sa e-shop

Zaujímavosťou je, že Vibe concept store začínal v čase pandémie, keď mnoho iných kamenných prevádzok končilo. Svoje brány otvoril iba v auguste minulého roka.

„Pre maloobchod je toto asi najhoršie obdobie. Na druhej strane, je plné príležitostí. Reťazce s ‚rýchlou módou‘ so zlým marketingom, predajmi a podobne odišli alebo odchádzajú, a tým uvoľňujú priestory v obchodných centrách. My tak máme možnosť získať lukratívne miesta za prijateľné ceny,“ vysvetľuje Andrej. Dodáva tiež, že nové zahraničné značky nerobia akvizície, a tak majú priestor najmä lokálni výrobcovia.

V týchto dňoch navyše ladia e-shop a spúšťajú mobilnú aplikáciu, aby umožnili nakupovať udržateľnú módu od menších výrobcov aj ľuďom mimo hlavného mesta. Podľa Andreja je však online nakupovanie len akýmsi doplnkom.

„E-shop nikdy plne nenahradí pocit z nakupovania. Zákazníci sa na začiatku potrebujú so značkou zoznámiť aj fyzicky a až potom vedia dokupovať online,“ myslí si.

Malý tím ľudí zatiaľ robí, čo sa dá, aby sa presadili. Cieľom pritom nie je len zviditeľniť lokálne malé značky, ale najmä zmeniť naše nákupné správanie a vzdelávať ľudí o negatívnej stránke módneho priemyslu, ktorá za sebou necháva obrovskú stopu. „Nie sme len malý ‚hipsterský‘ obchodík, ale myslíme to naozaj vážne,“ dodáva na záver majiteľ.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk.

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?