9. júna 2019

Študoval na “matfyze”, cez ktorý to už bolo podľa jeho slov len na krok k “téme štruktúry priestoru”, ktorá naštartovala jeho vedeckú kariéru. Samuel Kováčik sa tejto oblasti venuje dodnes, no popritom sa cez svoj projekt Vedátor snaží spopularizovať vedu na Slovensku.

Samuel Kováčik momentálne pôsobí na Dublinskom inštitúte pokročilých štúdií, kde sa intenzívne venuje práve výskumu štruktúry priestoru. Jednou z najväčších otázok, ktoré rieši, je aj to, ako vesmír vôbec vznikol a výskum prináša svoje výsledky.

“Donedávna sme si ešte mysleli, že model Veľkého tresku je za hranicami nášho poznania, no momentálne to vyzerá tak, že možno už čoskoro budeme mať matematický model, ktorý ho dokáže presne opísať,” vysvetľuje Samuel.

Slovenka, ktorá vedie na Oxforde vlastné laboratórium: Veda potrebuje ženy

Do Dublinu sa podľa vlastných slov dostal skôr náhodou, túžil si rozšíriť obzory v zahraničí a získať iný pohľad na svet. Slovenských vedcov by však určite nepodceňoval, práve naopak.

Reklama

“Kvalita vedcov je veľmi podobná. Áno, tam je možno koncentrovaných viac šikovných ľudí, pretože sú tam pre nich vytvorené lepšie podmienky, ale aj na Slovensku som pracoval s mnohými veľmi schopnými a šikovnými vedcami. Rozdiel je len v tom, že človek je tam viac docenený a nemusí sa toľko venovať všelijakej byrokracii, život vedca je tam jednoznačne pohodlnejší,” vysvetľuje Kováčik.

Samo Kováčik počas prednášky. Foto: archív sk

Na Slovensko sa časom túži vrátiť, okrem zázemia a rodiny ho však láka aj to, že by sa téme svojho výskumu mohol venovať aj naďalej. “Láka ma fakt, že by sme mohli tento výskum ukoreniť aj na Slovensku. Na Slovensku sú traja ľudia, ktorí sa venujú presne tej istej téme, len z iného uhla pohľadu. Je tu potenciál na vytvorene malej, veľmi špecifikovanej výskumnej skupiny, ktorá by sa mohla sústrediť na mainstreamom opomínané oblasti,” hovorí.

Ľudí veda zaujíma, potrebujú len správnu formu

Okrem svojich pracovných aktivít je však Samuel Kováčik známy aj svojím projektom Vedátor, pomocou ktorého sa snaží priblížiť ľuďom na Slovensku vedu “ľudskou rečou”.

Čo radia študentom svetoví Slováci? Odpovedajú náš najprestížnejší ekonóm či vedecká legenda z newyorskej univerzity

“Veľa ľudí sa ma začalo pýtať na vedu, niekoho zaujímali praktickejšie veci, ako napríklad prečo im auto pod prístreškom neprimrzne, niekoho pre zmenu zaujímali čierne diery a podobne. Stalo sa mi, že kamarát bol vonku niekde, kde sa pilo, vznikla tam o polnoci diskusia o čiernych dierach a potrebovali arbitra, ktorý rozhodne, kto má pravdu,” smeje sa Kováčik.

Práve cez takéto podnety začal vnímať, že ľudí veda skutočne zaujíma, no neexistujú pre nich vhodné zdroje, ktoré by nevysvetľovali veci štýlom, akým ich nájdete opísané v klasických učebniciach. Začal preto s klasickým blogom, čo mu však príliš nevyhovovalo, preto prešiel k facebookovej stránke, ktorá znesie aj kratšie a údernejšie myšlienky. Stránku Vedator_sk dnes sleduje približne 7-tisíc ľudí, neskôr pribudli aj večerné besedy pre verejnosť s názvom Vedatour, s krátkymi atraktívnymi prednáškami rôznych slovenských vedcov.

Samo Kováčik počas prednášky. Foto: archív sk

“Dnes je k dispozícii strašne veľa lacnej zábavy, ľudia trávia celé hodiny skrolovaním na Instagrame, ktorý od nich po mentálnej stránke nič nežiada, možno im naopak dokonca škodí, pretože majú zdeformovanú predstavu o svete. Existujú však aj formy trávenia času, ktoré človeka od niečo vyžadujú, no naopak sa mu aj mnoho vráti. Niečo sa naučí, či už o sebe, alebo o svete okolo seba a niekam ho to posunie. A práve tým, ktorí o túto formu majú záujem, sme na to chceli poskytnúť vhodný priestor,” vysvetľuje Kováčik.

Proti hoaxom ich vlastnou zbraňou

Kováčik hrdo tvrdí, že na besedy Vedatour si vo veľkej miere nachádzajú cestu aj mladí ľudia. “Pevne verím, že niektorých z nich sa nám podarí dostať aj na vedeckú dráhu,” myslí si.

Nielen dostať mladých k vede, ale predovšetkým naučiť ich kritickému mysleniu, je podľa Kováčika snáď najdôležitejším poslaním celého projektu.  Preto sa pri svojich aktivitách do istej miery venuje aj vyvracaniu hoaxov či mýtov – ľahkou, poučnou, neagresívnou formou.

“Dá sa povedať, že nás mladí ľudia nútia robiť tieto naše aktivity čo najviac atraktívnym spôsobom, pretože vnímame, že konkurencia v súboji o ich pozornosť je veľká,” hovorí.

Samo prednáša aj na iných fórach, cieľom je, aby vedu pochopil naozaj každý a ešte sa aj zabavil. Foto: archív sk

“Nesnažíme sa však vyvraciať najšialenejšie veci ako napríklad, že Zem je plochá, pretože tomu aj tak nikto neverí a ak sa tomu budeme venovať, nikam nás to neposunie. Mnoho chybných predstáv o svete vychádza zo zjednodušení a chýb, ktorých sa dopúšťa náš rozum. Vysvetľujeme, že treba spochybňovať aj vlastný úsudok,” dodal.

Kováčik si myslí, že na to, aby sa im podarilo úspešne vyvrátiť niektoré dezinformácie, je nutné využiť rovnakú taktiku, akú používajú práve dezinformačné weby. “Nemôžem povedať človeku, že je hlúpy, pretože niečomu verí. Ak by mi dal za pravdu, v podstate by priznal, že je hlúpy – preto sa prirodzene začne brániť. A to nikam nevedie. Pozrime sa na to, ako fungujú tieto dezinformácie. Rôzne weby ich omielajú dookola, až im ľudia uveria, nie je to o jednom článku. A naša úloha je rovnaká. Zásobovať ľudí informáciami o fungovaní sveta, faktami podanými zaujímavou formou a dátami vloženými do príbehov o aktuálnych témach. Aby sa tieto veci stali súčasťou videnia sveta, to vyžaduje trpezlivosť. Jeden dokonalý blog to určite z našej strany nevybaví,” vysvetľuje.

Hlavné foto: Samo Kováčik počas svojej prednášky.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk