16. novembra 2021

„Situácia v slovenských nemocniciach je veľmi vážna,“ povedal pred rokovaním vlády minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský. Mapa Slovenska podľa covid automatu je už takmer celá čierna.

Pandemická situácia na Slovensku sa stále zhoršuje. V nemocniciach je podľa ministra zdravotníctva hospitalizovaných viac ako 2 800 pacientov. „Odkladanie plánovaných zákrokov znamená ďalšie zhoršovanie zdravotného stavu obyvateľov SR,“ povedal k situácii Vladimír Lengvarský.

Regionálna covid mapa platná od pondelka 22. novembra:

V najvyššom stupni covid automatu bude od pondelka až 54 okresov. Bordových bude 19 a červené zostávajú už len dva – Bratislava a Dunajská Streda. Najhoršia situácia je podľa ministra na východe Slovenska, kde je zároveň najnižšia miera zaočkovanosti.

Reklama

Len pre nezaočkovaných

V reakcii na situáciu dnes vláda spolu s konzíliom odborníkov vytvorila návrh nového kovid automatu, ktorý by mal zvýhodňovať očkovaných a tých, ktorí covid prekonali. Neočkovaní sa napríklad nedostanú do iných ako esenciálnych obchodov, nebudú si môcť ísť zašportovať alebo zúčastňovať sa na kultúrnych podujatiach. V čiernych okresoch sa však lockdown dotkne aj zaočkovaných.

„Nerobíme nič výnimočné, k takémuto kroku pristupujú aj okolité štáty. Lockdown pre nezaočkovaných zavádza aj Rakúsko, ktoré má zaočkovaných až 65 percent. My máme 45 percent,“ povedal po rokovaní vlády premiér Eduard Heger. „Budeme posilňovať kapacity v očkovacích centrách,“ dodáva premiér.

Tento čiastočný lockdown má byť v platnosti tri týždne od schválenia. Ak sa situácia zlepší, opatrenia sa uvoľnia. Ak nie, budú sa ešte sprísňovať.

Bude sa ešte sprísňovať.

O finálnej podobe nového covidového semaforu vláda rozhodne vo štvrtok (18. 11.). Pôvodne mal podľa konzília odborníkov priniesť aj ďalšie výhody pre zaočkovaných. Situácia v nemocniciach je však teraz natoľko vážna, že si ďalšiu mobilitu nemôžeme dovoliť. Okrem nemocníc je podľa ministra zdravotníctva problém už aj s pochovávaním obetí pandémie.

„Chcem dnes ešte raz poďakovať všetkým zdravotníkom za prácu, ktorú vykonávajú s veľkými nasadením a berú ju ako poslanie,“ povedal Vladimír Lengvarský. Okrem toho opätovne vyzval ľudí, aby sa dali zaočkovať a dodržiavali aj nové opatrenia.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?