23. novembra 2018

V roku 2008, keď mal Nat Turner 23 rokov, bol na turistike v Severnej Karolíne so svojím 6-ročným bratrancom Brennanom Simkinsom. Chlapcove nohy vtedy zoslabli a táto slabosť sa stále zhoršovala. Ukázalo sa, že trpí zriedkavým a smrteľným druhom leukémie, ktorá aj napriek liečbe neustále pretrvávala.  

Keď Brennan potreboval druhú transplantáciu kostnej drene, niekoľko nemocníc ho odmietlo a jeho rodina už strácala nádej. Až do momentu, kým nenašli špecialistu, ktorý by chlapcovi vedel pomôcť. Podráždený Brennanov otec sa opýtal Turnera prečo jedna nemocnica nevie, čo by ľudia vedeli urobiť v inej? Zhromažďuje vôbec niekto štatistiky?

Pavol Čekan vyvíja špičkový test na liečbu rakoviny.
Blíži sa na trh

„Dobre. Existuje mnoho cenných informácií, ktoré by mohli pacientom pomôcť, no skrývajú sa v klinických údajoch. My by sme mali byť tí, ktorí ich sprístupnia,“ spomína si Turner. V tom čase chcel spolu so svojím vysokoškolským priateľom a biznis partnerom, Zachom Weinbergom, založiť už svoju v poradí tretiu spoločnosť.

Bez finančných obáv a stále pracujúc pre spoločnosť Google, písali na tabuľu v kancelárii nápady o tom, čo robiť ďalej. Zdravotníctvo ich fascinovalo. „Boli sme veľmi vzrušení, pretože je to komplikovaná oblasť a ani jeden z nás o nej nič netušil,“ hovorí Turner. Práve Brennanova skúsenosť sa stala akýmsi majákom, ktorý ich nasmeroval na novú cestu.

A tak Turner a Weinberg založili v roku 2012 spoločnosť Flatiron Health, ktorej cieľom bolo zhromaždiť dáta pacientov z elektronických zdravotných záznamov takým spôsobom, ktorý by mohol zodpovedať vedecké otázky a skvalitniť liečbu. Vyzbierali 328 miliónov dolárov a výsledkom bolo, že v roku 2015 sa Turner (CEO) a Weinberg (COO) umiestnili na zozname Forbes 30 pod 30. A to len začínali. Forbes odhaduje, že ročný príjem spoločnosti Flatiron sa približuje k 200 miliónom dolárov. V apríli kúpil spoločnosť Flatiron švajčiarsky farmaceutický gigant Roche a to za 1,9 miliardy dolárov. Z dohody sa k Turnerovi a Weinbergovi dostalo 250 miliónov dolárov.

Nat Turner na obálke novembrového vydania amerického Forbes.
Nat Turner na titulnej strane amerického Forbes. Foto: Forbes.com

Flatiron sa snaží prekonať jedno z najväčších obmedzení lekárskeho výskumu. Ak chcú vedci vedieť, či je nový liek účinný, tak majú len jednu možnosť: povolať pacientov, ktorí sa dobrovoľne zúčastnia klinických skúšok, a náhodne im prideliť buď nový liek, alebo placebo. Tento prístup má ale nedostatky. Niekedy nie je etické, aby pacienti dostávali placebo. A klinických skúšok sa zúčastňujú starostlivo vybraní pacienti. Preto vždy existuje obava, že výsledky budú v reálnom svete iné.

Zomrel spoluzakladateľ Microsoftu.
Paul Allen podľahol rakovine

No získavať reálne údaje je neuveriteľne ťažké. V mnohých onkologických ústavoch riaditelia často nevedia ani základné informácie, ako napríklad koľkí ich pacienti trpia rakovinou prsníka alebo pankreasu. Riešením spoločnosti Flatiron je získať právo používať údaje z elektronických lekárskych záznamov. A tak má táto firma dobrý potenciál na spoluprácu s tými najväčšími výrobcami liekov proti rakovine. No v tejto oblasti existujú aj etické úskalia. Nechať totiž dodávateľov nahliadnuť do zdravotných záznamov pacientov, dokonca aj keď odstránite väčšinu identifikačných informácií, môže pôsobiť ako invázia do súkromia.

„Verím, že verejnosť chce vedieť, ako sa darí pacientom s rakovinou,“ vysvetľuje Thomas Lynch, vedúci oddelenia pre výskum a vývoj spoločnosti Bristol-Myers Squibb. „Takéto dôkazy z reálneho sveta sú dôležité, aby sme dokázali pochopiť, ako liečiť pacientov lepšie a ako rozdeliť zdroje.

Turner a Weinberg, ktorých nápady majú dnes cenu stoviek miliónov dolárov, sa spoznali počas štúdia na Whartone vo Philadelphii. Obaja tam navštevovali kurzy písania. Študenti po večeroch sledovali filmy a následne o nich písali krátke eseje. Počas jednej úlohy sa mali spojiť do dvojíc. Turner bol však príliš plachý. Všimol si ale ďalšieho nováčika v triede, ktorý chodil od človeka k človeku a pýtal sa: „Nechceš si pozrieť film Vianočný škriatok?“ Odkazoval tak na vianočnú komédiu s Willom Ferrellom a Zooey Deschanel. „Mám rád Vianočného škriatka,“ odpovedal Turner. A tak sa z nich rýchlo stali priatelia. Potom sa vrátili späť na internát a zistili, že obaja túžia vybudovať niečo od úplnej nuly.

Neskôr v živote pracovali pre Google, no zaujala ich oblasť zdravotníctva, a to najmä starostlivosť o onkologické prípady. Z časti ich táto téma lákala, pretože si obaja mysleli, že práve v tejto sfére by technológie mohli spôsobiť zásadné zmeny. Z časti to bolo tiež pre Turnerovu skúsenosť k s bratrancom.

Už od začiatku iniciatíva spoločnosti Flatiron Health spočívala v tom, že by spárovali softvérový biznis, ktorý by sa predával do nemocníc, s inou firmou, ktorá by získala informácie z tohto softvéru a využila ich pri lekárskom výskume. V podstate ide o obchodný model, pri ktorom spotrebitelia platia za dáta z genetických testov, ktoré sa následne využívajú na výskum a ten zahŕňa ich zdieľanie s farmaceutickými spoločnosťami. A tak Turner spolu s Weinbergom už od začiatku dobre vedeli, že práve takéto firmy sa pre ich biznis stanú dôležitými zákazníkmi.

Hlavné foto: Unsplash/Ken Treloar

Autormi článku sú Matthew HerperEllie Kincaid, ktorí pre Forbes.com píšu o zdravotníctve.