21. októbra 2020

Podobný produkt im na trhu chýbal, tak si ho vyrobili sami. Trnavská biotechnologická firma Natures síce netrafila svoj biznis plán na prvýkrát, no dnes zažila už aj to, aké je mať vypredané sklady a čo sa stane, keď na trhu zúri vojna o zdroje. 

Príbeh biotechnologickej rodinnej firmy Natures z Trnavy sa začal písať takmer pred dvomi dekádami. Vtedy sa manželia Dobolyovci rozhodli prinavrátiť k remeslu, ktoré vyštudovali – chemickému inžinierstvu. Pôvodne pracovali obaja na iných pozíciách. Tibor v potravinárstve, Ľubica v sektore vážiacich a analytických prístrojov a systémov. 

Pre dedičstvo dali zbohom kariéram.
V Slobodnom vinárstve museli bojovať za svoje oranžové víno

Podobne ako pri viacerých slovenských výrobkoch, aj ich betaglukánové výživové doplnky vznikli na základe ich vlastnej potreby. „Keďže Tibor bol externým členom vedeckej rady na Fakulte chemickej a potravinárskej technológie STU, dozvedel sa, že na tejto univerzite sa robí výskum ohľadom bioaktívnych polymérov vrátane betaglukánu,“ vysvetľuje pre Forbes syn manželov Dobolyovcov Adrián, ktorý vo firme pracuje na oddelení marketingu. 

Bez skúseností

Už v tom období skúmali vedci účinky betaglukánu na imunitný systém aj v súvislosti s onkologickými ochoreniami. Najjednoduchšie ho bolo extrahovať z hlivy ustricovej. Ako dopĺňa Adrián, keďže sa o pozitívnych účinkoch presvedčili na základe vlastnej skúsenosti, rozhodli sa ísť do biznisu. „Úvahy však boli pomerne amatérske, nikto z nás nemal skúsenosti z trhu s aktívnymi zložkami alebo o farmaceutickom trhu,“ vysvetľuje.

Reklama
Zakladatelia firmy Natures, manželia Dobolyovci. Foto: Eleonóra Szombatyová

Aj preto prvotné pokusy o predaj účinnej zložky farmaceutickým firmám, ako pôvodne plánovali, neboli veľmi úspešné. Nevýhodou takisto bolo, že Natures boli v tom čase malou firmou, ktorá nemala za sebou klinické testovanie, opierala sa najmä o vedecké štúdie o beta glukáne z celého sveta. Slovensko navyše v tom čase ešte nebolo členom Európskej únie a neexistovala harmonizovaná legislatíva pre potravinové zložky či výživové doplnky, takže veľa prostriedkov firme spotrebovali nevyhnutné certifikáty.

Moderná krajina: Čo Šimona Šicka z Pixel Federation
naučili o Slovensku mesačné potulky karavanom?

Vidina mínusových čísel ich prinútila zmeniť stratégiu. Namiesto farmafiriem sa začali sústreďovať na predaj konečnému spotrebiteľovi. Prelom nastal až vtedy, keď sa rozhodli z farmaceutického výrobcu urobiť partnera a vyvinúť priamo výživový doplnok.

V roku 2019 sa obrat firmy priblížil k 700-tisíc eurám a okrem priameho zákazníka predávajú betaglukán viacerým medzinárodným distribútorom potravinových zložiek. Tých presvedčil najmä fakt, že firma deklaruje získanú čistotu betaglukánu na úrovni 93 percent. Podľa Dobolyho na svetovom trhu nie je firma, ktorá by sa mohla preukázať takou úspešnosťou. 

Argumenty sú cesta

Navyše sa aj vďaka tomu stali partnerom viacerých veľkoobchodných partnerov, ktorých privátne značky získali viaceré ocenenia — napríklad vo Švédsku Swedish Beauty & Cosmetics Awards – Innovation of the Year za rok 2015, alebo vo Veľkej Británii Pure Cosmetics Awards – Best New Skin Care Treatment za rok 2018.

Ocenenia ako Slovak Gold sa im podarilo získať aj na domácej pôde a zavedený majú takisto aj medzinárodne uznávaný a každoročne auditovaný systém riadenia kvality — teda systém bezpečnosti potravín. 

Práve bezpečnosť, respektíve účinnosť je pri produktoch ako sú výživové doplnky častým otáznikom. „Snažíme sa ísť svojou cestou a na útoky reagujeme pozitívnou obchodnou a technickou argumentáciou. Voči technickej argumentácii, ktorá je podložená výsledkami z akreditovaných laboratórií a výskumných ústavov, možno argumentovať iba ďalšími technickými argumentmi. Kto blufuje, nemá svoje tvrdenia čím podložiť,“ vysvetľuje Adrián. 

Od undergroundových koncertov po grafické tričká.
Značka Dear friends je o limitovaných edíciách

A aj vďaka tomu sa im podarilo počas pandémie nafúknuť v priebehu jedného kvartálu výrobné kapacity o 250 percent. Aj keď, ako hovorí Adrián, je aktuálna situácia pre všetkých najmä o strese, počas jarnej vlny vypredali všetky svoje zásoby za pár týždňov.

Ako aj iným firmám, aj im spôsobili problémy najmä pretrhnuté dodávateľské reťazce, ktoré doteraz nie sú na úrovni spred roku 2020. „V jarných mesiacoch sa v európskom či globálnom meradle vypredali suroviny alebo obaly, z ktoré pochádzali z najviac postihnutých krajín, a ktoré zaviedli tvrdé reštrikcie. Previs dopytu nad ponukou bol neuveriteľný a na trhu doslova zúrila vojna o zdroje,“ opisuje situáciu jeden zo štatutárov firmy s tým, že pandémia nevypredala len hotové produkty, ale dramatický nárast dopytu nastal aj pri betaglukáne ako samotnej suroviny. 

Ako funguje beta glukán

Výroba je biotechnologický extrakčný proces, pri ktorom sa postupne odbúravajú z hlivy všetky neglukánové zložky. Betaglukán v hlive ilustrujú Dolbyovci na príklade železobetónu. Železné tyče trčiace z betónu sú betaglukán. Železné armovanie v betóne, ako aj betaglukán v hlive, majú funkciu konštrukčného prvku. Imunitné bunky, ktoré majú na svojom povrchu rôzne receptory na rôzne chemikálie, na základe, ktorých medzi sebou komunikujú, ale pomocou ktorých aj rozpoznávajú iné bunky.

V súčasnosti je známych päť receptorov, pomocou ktorých vedia imunitné bunky betaglukán rozpoznať a reagovať naň. Ak je však väčšina betaglukánu skrytá v polysacharidovo-bielkovinových komplexoch (podobne ako väčšina armovania je skrytá v betóne), imunitné bunky majú iba malú šancu na jeho rozpoznanie, a teda účinok betaglukánu je obmedzený. Ak však bielkoviny a iné neglukánové zložky (betón) odstránime a betaglukán rozomelieme na čo najmenšie čiastočky, dostupnosť betaglukánu sa pre imunitné bunky významne zvýši.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?