30. septembra 2020

Možno si myslíte, že to s niektorými ľuďmi nejde. Ale je to iba otázka dobre zvládnutej techniky komunikácie. Tvrdí to Mark Goulston, autor bestselleru Dohovoriť sa dá s každým. A jeho slová majú váhu, keď vezmete do úvahy jeho doterajšiu kariéru. Okrem toho, že je vzdelaním psychiater, školí FBI v metodike vyjednávania s únoscami.

Základom je podľa neho predovšetkým dostať vlastné emócie pod kontrolu. Iba pokiaľ budeme sami vládnuť svojim myšlienkam a pocitom, môžeme niekoho dostať na svoju stranu.

Prečo by každý mal držať informačnú diétu?
Prinesie pokoj a uvoľní myseľ

Nalaďte sa na počúvanie

Aby sme sa mohli dohovoriť, najskôr musíme – logicky – počuť, čo nám protistrana hovorí. Možno si myslíte, že ste dobrý poslucháč, ale je to skutočne tak? Alebo keď na vás začne niekto hovoriť, už premýšľate nad odpoveďou? Zásadné podľa Marka Goulstona je veriť tomu, čo vnímame, a dať druhému najavo, že ho vidíme a počujeme.

„Ako by som sa asi cítil na jeho mieste?“

Spomeňte si na niekoho, s kým sa snažíte dohovoriť, no on buď stále vyhovára, alebo reaguje inak odmietavo. Pokúste sa vcítiť do jeho kože a opýtajte sa sami seba: „Ako by som sa cítil ja na jeho mieste? Frustrovaný? Vystrašený? Rozhnevaný?“

Reklama

Skúma psychickú odolnosť: Nezakazujte si prežívať emócie.
Okrem cieľa vnímajte aj proces dosahovania

Príďte k nemu a povedzte: „Chcel by som sa s tebou o niečom porozprávať. Bol som tak ponorený do svojho pocitu frustrácie z teba, že som rokoval netrpezlivo, namiesto aby som sa vcítil do tvojej kože. Keď som sa zamyslel nad tým, ako by mi bolo na tvojom mieste, cítil by som veľkú zlosť. Je to tak?“

Vaša protistrana bude spravidla ohromená a prezradí vám, ako sa cíti. Vďaka tomu si bude pripadať lepšie a vy sa dostanete o krok ďalej k dohode.

Nebuďte zaujímaví, zaujímajte sa

Určite si človeka, na ktorom vám záleží, a snažte sa dosiahnuť, aby vás rešpektoval. Keď sa naskytne príležitosť, položte mu také otázky, ktoré ukážu, že sa o neho zaujímate.

Ako utíšiť búrku

Keď sa bude nabudúce schyľovať k nejakej hádke, dajte druhému aktérovi najavo, že si želáte situáciu vyriešiť. Sami seba však musíte najskôr presvedčiť, že túžite nájsť zhodu, nie ukázať, kto má silnejšie ego.

Článok vyšiel v českom vydaní Forbesu, jeho autorkou je Anna Nosková.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?