6. februára 2018

Žiť ako umelec, spisovateľ či interpret je náročné. Mnohí ľudia sa nakoniec svojho sna vzdajú, a to najmä pre tlak, ktorý pociťujú, keď si chcú popri tejto kariére udržať aj normálne, každodenné zamestnanie.

To ale nie je prípad Kelly Tsai, newyorskej majsterky hovoreného slova, umelkyne, filmárky, muzikantky a aktivistky z Brooklynu. Na živobytie si zarába sólovými živými vystúpeniami a rôznymi umeleckými projektmi, v ktorých sa zaoberá témami, ako sú identita, kultúra, feminizmus, domáce násilie a vojna. Do týchto provokatívnych tém často vnáša svoj jedinečný zmysel pre humor.

Februárový Forbes patrí inováciám. V armáde, umení aj kuchyni

Tsai sa ako poetka predstavila v americkom Bielom dome, Lincolnovom Centre, Kennedyho Centre či na umeleckej scéne Appolo Theater. To je len niekoľko miest zo 700, v ktorých sa Kelly Tsai už objavila. Aktuálne píše literárne memoáre s názvom The Invisible Word a pracuje na projekte elektronickej hudby.

Umelkyňa si vybudovala úspešnú kariéru. Foto: Kelly Tsai Twitter

Jedným z tajomstiev, ako si vybudovať kariéru, v ktorej dosiahnete oboje – umelecký úspech aj finančnú stabilitu, podľa nej znie: „Musíte robiť niečo, čo milujete dostatočne na to, aby ste to robili po celý čas.“ S Tsai som sa stretla v New Yorku nad pohárom kombuche a rozprávali sme sa o tom, ako si vybudovala svoju kariéru. Ak hľadáte spôsob, ako si splniť a žiť svoj sen o umeleckej kariére bez toho, aby ste sa museli vzdať finančnej rovnováhy, príbeh tejto ženy ponúka množstvo cenných stratégií, ktoré môžete uplatniť.

Reklama

Ako sa stať majstrom zenového umenia lídrov

Chopte sa myšlienky o vlastnom podnikaní. Hoci najvyššou prioritou je pre Tsai kreatívna stránka jej práce, táto umelkyňa neignoruje ani fakt, že vedie biznis „jedného človeka“, a preto myslí ako podnikateľka manažujúca svoju vlastnú kariéru. Učila sa a aplikovala v praxi cenné podnikateľské lekcie od iných performerov. „Veľká časť môjho pragmatizmu je formovaná mojimi začiatkami v hip-hopovej komunite, v ktorej boli niektorí umelci veľmi praktickí. Môj kamarát, ktorý je raperom, zvykol hovoriť: Biznis je jednoduchý. Dáš dokopy nahrávky za jeden dolár a predáš ich za dva doláre. Potom ten získaný dolár vezmeš a urobíš viac nahrávok,“ uvádza.

Spestrite svoje príjmové toky. Aj napriek tomu, že väčšinu príjmov má Tsai zo svojich vystúpení hovoreného slova, užíva si aj iné typy umeleckej práce a zostáva otvorená možnosti, že by si na život zarábala vďaka portfóliu rôznych projektov. Veľká časť jej práce sa vyzerá navonok tak, ako keby dostala umelkyňa šťastie do vienka. „Je to zaujímavá rovnováha medzi dôverou vo vesmír a schopnosťou dávať si veľký pozor na to, čo skutočne robím,“ hovorí.

Medzi príjmové zdroje Tsai sa v priebehu rokov dostali napríklad: predaj scenára produkčnej spoločnosti, provízie a tantiémy za videá a scenáre, komerčná spolupráca s klientami, ako sú spoločnosti Sony či Intel, ale aj umelecké hosťovanie pre divadelné spoločnosti, tanečné spoločnosti ako aj hudobné spolupráce.

 

Objavte digitálne nástroje. Nemusíte byť technologickým géniom, aby ste v dnešných dňoch mali kariéru v kreatívnom priemysle. Začlenenie technológií do vašej práce môže zjednodušiť množstvo administratívnych stránok, ktoré má podnikanie a umožniť vám vyčleniť si voľný čas na tvorivé aktivity.

„Technológie sú obrovskou súčasťou mojej práce,“ hovorí Tsai. Keď umelkyňa vytvára multižánrové divadelné diela – ktoré si vyžadujú tímovú spoluprácu – spolieha sa na Google dokumenty, ukladanie a archivovanie informácií či súborov, ktoré následne zdieľa s umelcami, ktorí sú do jednotlivých projektov zapojení. S rozsiahlym cestovateľským rozvrhom sa Tsai obracia na nástroje ako je TripIt, kde si uloží svoj cestovný plán, aby mohla sledovať všetky detaily. Pre Tsai je tiež platforma YouTube dobrým spôsobom, ako si vybudovať základňu fanúšikov. Okrem vystúpení si tu môžete nájsť aj jej komediálne projekty ako The Relationship Résume, kde vedie rozhovor s potenciálnym priateľom, či populárnu báseň Kindness over Genius.

Zostaňte otvorení. Tsai je zapálenou študentkou, číta mnoho titulov rôznych disciplín. Našla napríklad aj knihu, ktorú napísal podnikateľ Peter Thiel s názvom „Zero to One“ a využila ju vo svojej umeleckej kariére. Medzi bodmi, ktoré v nej rezonovali, bola napríklad uvedená aj dôležitosť odlišovať od seba vnímanie vašej konkurencie, vnímanie príležitosti a zdôrazňovať potrebu vytvárania práce, ktorá je naozaj odlišná od iných.

„Keď sa sústredíte na konkurenciu, tak zrak z cieľa spustíte len podľa požiadaviek vášho publika,“ hovorí. „Chcete v nich niečo zapáliť.“ Nakoniec Tsai zistila, že to, čo pomáha a udržiava jej prácu nad vodou, sú spojenia s inými ľuďmi, ktoré jej umožňuje umenie. Na začiatku kariéry po jednom z predstavení k nej prišiel muž s dlhou bradou, potriasol jej rukou a povedal: „Môžem povedať, že ste si prešli niektorými vecami v živote. Viem to, pretože som na tom tak isto bol aj ja a prešiel som si tým istým.“

Tsai bola zaskočená. „Ani som nevedela, čo sa v ten moment stalo,“ spomína. „Je to ten neuveriteľný okamih, keď hovoríte o niečom, čo je hlboko vo vás a môžete to prekonať a spojiť sa s tým, čo je hlboko vnútri iných ľudí,“ dodáva umelkyňa.

Hlavná foto: Kelly Tsai/Twitter

Autorka článku Elaine Pofeldt je dopisovateľka Forbes.com a bývalá senior editorka v magazíne Fortune Small Business. Píše o podnikaní.