26. októbra 2020

Na prvý pohľad to môže vyzerať ako dva rôzne svety. Na jednej strane je impozantná Oranžéria, vila z 18. storočia obklopená krásnym anglickým parkom blízko centra Prahy. Na druhej strane je partia jedných z najväčších odborníkov na umelú inteligenciu v Česku a na Slovensku, ktorá tam sídli. Velí im Slovák Marek Rosa, ktorý tento priestor vlani kúpil.

Táto vila, ktorú v roku 1760 vybudoval rád Teatínov, talianskych klerikov zasvätených svätému Kajetánovi (preto sa táto pražská štvrť volá Kajetánka), mala už mnoho funkcií.

Kláštor, skleník aj útočisko pionierov

Bola kláštorom, neskôr skutočnou oranžériou so skleníkmi a množstvom exotickej zelene a začiatkom 30. rokov minulého storočia aj ubytovňou blízko novej továrne na vosk, ktorá v tejto štvrti vyrástla.

Nazrite do Château Gbeľany.
Kaštieľ pri Žiline zmenený na hotel získal ocenenia doma i vo svete

Na ďalších 40 rokov sa dokonca stala útočiskom komunistickej mládeže, ktorá tu trávila voľné chvíle.

Reklama

Nikdy predtým v nej však nesídlilo vyše 60 ľudí, ktorých hlavným cieľom by bolo zmeniť budúcnosť. Ako? Pomocou všeobecnej umelej inteligencie, od ktorej si sľubujú nielen to, že bude zlepšovať samu seba, ale aj ľudstvo a celý svet.

Historické zábery Oranžérie neďaleko centra Prahy, ktorú kúpil slovenský podnikateľ Marek Rosa. Foto: Oranžérie

Oranžéria je dnes sídlom dvoch firiem – herného štúdia Keen Software House, ktoré má na konte svetovo úspešnú hru Space Engineers, a vývojárskej firmy GoodAI.

Práve tá je zasvätená vývoju všeobecnej umelej inteligencie, ktorá má ambíciu zmeniť svet, ako ho poznáme. Nielen urobiť z ľudí superinteligentné počítače, ale možno aj raz vymyslieť, ako ľudstvo vyliečiť zo staroby.

Minulosť sa snúbi s históriou

Za oboma pôsobivými projektmi stojí Marek Rosa, 41-ročný vývojár zo Slovenska, ktorý si kúpou ohromujúcej vily splnil dávny sen. „Už od začiatku podnikania som chcel vlastniť nejaký dom. A keď sa nám s hrami zadarilo, začal som hľadať,“ spomína a dodáva: „Spočiatku sme nachádzali len samé kancelárske budovy, ktoré pôsobili dosť sterilne.“

Jim Morrison utekal do púšte, Michal Pastier do jurty vo Vojke.
Kreatívna práca potrebuje vlastný priestor

Po piatich rokoch hľadania natrafili na budovu Oranžérie. Bola novo zrekonštruovaná, ale inak prázdna. „Už skôr sme sa po nej pozerali, ale nesedela nám cena, za akú ju ponúkali. Nechcel som kupovať budovu, ak bude developer veľmi spokojný, lebo na nás riadne zarobil. Chcel som mať pocit, že je to fér,“ hovorí Rosa a usmieva sa.

Pred rokom totiž zistil, že developer znížil cenu Oranžérie a on bol pripravený kúpiť ju skôr, ako do nej vôbec vkročil. „Musel som sa snažiť nedať to najavo pred chlapíkom z realitky, aby nevedel, ako veľmi to chcem. To miesto bolo perfektné.“

Takto vyzerá Oranžéria pri pohľade z Google. Foto: Oranžérie

Napriek tomu, že nezverejňuje sumu, za ktorú vilu kúpil, hovorí, že ani zariadiť ju nebol lacný špás. Za úpravu a dizajn interiéru zaplatil zhruba polovicu toho, čo za celú vilu s tisíc štvorcovými metrami a anglickým parkom s rozlohou 2-tisíc štvorcových metrov.

Tri poschodia vily s nezameniteľnou terakotovou fasádou sú lemované francúzskymi balkónovými oknami, ktoré presvetľujú celý interiér. Cez tie majú domáci výhľad do bohato zazelenaného parku, v ktorom nechýbajú ani vysoké palmy či citrusové stromy.

Ako býva Šimon Šicko?
Náš byt je pre mňa oázou, kde viem vypnúť, hovorí

„Chceli sme, aby budova patrila do obdobia, v ktorom bola postavená, ale zároveň sme jej chceli dať niečo z nás, našej identity. Riešili sme každý detail. Napríklad sme na oceľové schodiská dali pancierovaný povrch, ktorý vyzerá ako z našej hry,“ vysvetľuje Olga Afanasjeva, COO GoodAI, pod ktorej dohľadom projekt Oranžérie vznikal.

Podobne sa viackrát v celom priestore opakuje motív kozmonauta, čo je referencia na ich najúspešnejšiu hru Space Engineers, ktorá sa odohráva vo vesmíre a vďaka ktorej má herné štúdio dosiahnuť tento rok obrat vo výške 12 – 16 miliónov dolárov, čo je zhruba dvojnásobok oproti ich vlaňajším tržbám.

Pozrite si, ako to vyzerá vo vnútri Oranžérie objektívom nášho fotografa Ondřeja Pýchu. Ďalšie fotografie nájdete na webe Oranžérie.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?