Odstavenie a oprava priemyselného robota nie je lacná záležitosť. No čo ak by stroj dokázal nielen sám poruchu nahlásiť, ale jej aj predchádzať? Práve takéto riešenie ponúka slovenský startup eRobot zo Svidníka. Uplatnenie nachádza napríklad v automobilkách, ktoré neraz musia pre poruchy robotov prerušiť časť výroby. A zaujalo aj investorov.
Zakladateľ spoločnosti eRobot Ľubomír Ilečko pôsobil desať rokov v sektore automotive v rôznych firmách v zahraničí, yvskúšal si výrobu aj vývoj. Po návrate na Slovensko prijal pracovnú ponuku na pozíciu manažéra kvality vo firme, ktorá vyrába vysoko presné prevodovky, využívané prevažne v priemyselných robotoch.
„Mal som možnosť analyzovať snáď všetky poruchové stavy robotov a ich prevodoviek. Vtedy som pochopil, aký dôležitý význam pre bezporuchový chod robota má správne mazanie prevodoviek a začal som sa tomu venovať,“ opisuje pre Forbes začiatok svojej startupovej myšlienky.
Nižšie náklady
Svoj nápad zrealizoval v roku 2018. Firmy sa totiž aj v dôsledku vysokej konkurencie začali obzerať po spôsoboch, ako znížiť svoje náklady. Jednou z možností je nasadiť priemyselné roboty do nových, doposiaľ nedostupných možností použitia a zároveň predĺžiť ich životnosť.
„Navyše, vďaka nášmu riešeniu výrobné firmy dokážu zaviesť do praxe jednoduchšiu a hlavne ekologickejšiu údržbu bez nutnosti prerušiť výrobu,“ hovorí ďalej zakladateľ.
Zakladateľ startupu eRobot Ľubomír Ilečko. Foto: Archív eRobot
Trend využívania robotov nielen na výrobné činnosti, ale aj na údržbu rôznych zariadení, je už dnes rozšírený po celom svete. Avšak na údržbu robota samotného je stále potrebná ľudská asistencia. Ako Ilečko priznáva, nie sú prví, kto sa nad podobným riešením zamyslel.
Existujú firmy, ktoré umožňujú monitorovať roboty pomocou „vibrodiagnostiky“ či „motion control“. Ako ďalej vysvetľuje, ide o metódy, ktoré odhaľujú už prebiehajúci poruchový stav, no nevedia zabrániť poruche či poškodeniu. Benefitom pre užívateľa je, že vie naplánovať odstavenie výrobnej linky, aby mohol nechať robota opraviť.
Postarajú sa o seba
Riešenie od startupu eRobot však vyvíja a vyrába autonómne zariadenia pre samoúdržbu spomínaných robotov aj vrátane monitorovania kondície stavu a filtrácie olejových náplní prevodových modulov.
„V podstate učíme roboty, ako sa majú o seba starať. Toto ekologické riešenie predlžuje životnosť robota a chráni ho pred prípadnými poruchami a odstávkou celej výrobnej linky,“ vysvetľuje Ilečko.
Ako to vyzerá v praxi? Zákazník si kúpi produkt, ktorý prídu pracovníci startupu pripevniť na vonkajšiu konštrukciu robota. Ako vysvetľuje Ilečko, pripravujú aj miniatúrne riešenie, ktoré bude možné integrovať do robota, takže nebude obmedzovať jeho pohyblivosť a zníži sa aj riziko jeho poškodenia.
Riešenie svidníckeho startupu. Foto: Archív eRobot
Biznismodel postavila firma z východu Slovenska na predaji a prenájme zariadenia užívateľom už existujúcich robotov v priemysle, ale aj výrobcom robotov, ktorí budú systém integrovať priamo do konštrukcie robota.
Ako ďalej pripomína Ilečko, ich zákazníkom – firmám z oblasti automotive, medicínskeho či potravinárskeho sektora – to okrem znižovania nákladov na opravy prinesie aj redukciu olejového odpadu. „Kým doposiaľ sa olej periodicky vymieňal a končil v odpade, vďaka nášmu riešeniu ho bude možné opätovne používať,“ pripomína zakladateľ ekologický rozmer.
Pre globálnych hráčov
Aj to sú atribúty, pre ktoré startup zaujal investorov. Aktuálne majú Svidníčania za sebou dve investičné kolá. V prvom sa roly angel investora chopila spoločnosť Arkon, v druhom kole pristúpil investičný fond CB Investment Management pod spoločnosťou Crowdberry.
Okrem toho si eRobot pripísal nedávno aj víťazstvo v startupovej súťaži FTRNW.
Ako hovorí zakladateľ, keďže ide o produkt pre globálnych hráčov na trhu, aktuálne sa sústredia na zahraničnú expanziu. Svoje riešenie tak budú ponúkať firmám, v ktorých sa vyžaduje nepretržitá prevádzka a zameriavajú sa na ekologické inovácie a riešenia.