18. novembra 2021

Večer 18. novembra sa niesol v znamení desiateho ročníka najprestížnejšej startupovej súťaže FTRNW Startup Awards. Podobne ako pred dvoma rokmi, aj tentokrát víťaza vyberali spomedzi začínajúcich podnikov z krajín V4.

Uchádzači mali po ročnej prestávke dva mesiace na prihlásenie sa do projektu. Následne sa vybraní finalisti zúčastnili týždňového bootcampu, kde sa učili prezentovať a rozvíjať svoje startupy za pomoci mentorov z top firiem.

Tento rok sa porotu tvorili Rastislav Turek (Pex), Ján Cifra (Websupport), Michal Satur (Tatra Banka), Lucia Pašková (Curaprox), Mihaela Pašek-Virlan (Accace) a Alica Pavúková (PWC). 

Podujatie otvorila prezidentka Slovenskej republiky Zuzana Čaputová s videopríhovorom. „Cítim optimizmus, že sa nájde toľko kreatívnych ľudí, ktorí podporujú a rozvíjajú podnikateľské prostredie,“ povedala.

Prezidentka vo svojom príhovore vyzdvihla snahu mladých ľudí o kultiváciu podnikateľského prostredia. Foto: Radovan Ondruš

Finalisti FTRNW Startup Awards 2021

BlockCzech – Česká republika

Reklama

Ekonomický systém pre videohry, ktorý odstraňuje všetky prekážky pre vstup spoločností zaoberajúcich sa vývojom hier s technológiou blockchain.

Wewell.app – Česká Republika

Personalizovaný pomocník pri nakupovaní kozmetiky, ktorý pomáha ľuďom nájsť najlepšiu možnú kozmetiku tým, že rozpoznáva typ a stav ich pleti pomocou učiacej sa umelej inteligencie.

Solar Farm Cleaning Robot – Maďarsko

Metóda čistenia solárnych panelov, ktorá ich čistí efektívne a s minimálnym dopadom na životné prostredie.

PhoneIn – Maďarsko

Digitálny vrátnik, ktorý prináša revolúciu smart-home do existujúcich bytových domov.

BatteryCheck – Slovensko

Služba zaoberajúca sa životným cyklom batérií pre akékoľvek zariadenie. Pomáha predchádzať poruchám zariadení a predlžuje ich životnosť.

Promobay.com – Slovensko

Nový spôsob propagácie značiek, vďaka ktorým je každý používateľ sociálnych médií influencerom.

KALM:IT – Slovensko

Platforma pre integráciu AI dopravnej klasifikácie a senzorov prostredia, ktorá poskytuje lepšie pochopenie situácie znečistenia ovzdušia a vytvára základ pre zmeny politiky na zlepšenie kvality života.

Erobot – Slovensko

Automatický samo údržbový riadiaci systém, ktorý rieši nákladnú údržbu priemyselných robotov vytvárajúcich ropný odpad a prehrievanie.

FoodBugs – Poľsko

Internetový obchod pre zákazníkov a B2B ponúka inovatívne a nutrične hodnotné produkty, ktoré sú zároveň šetrné k planéte.

Reklama

Sungurt – Poľsko

Rastlinná alternatíva jogurtov, ktorá ponúka jogurty na báze slnečnicových semienok obohatené o slnečnicový proteín.

Kto získal hlavú cenu?

Tento rok sa udeľovali tri hlavné ceny, a to Cena poroty (hlavná cena), Cena HubHub (volí tím HubHub z celej V4), Cena publika (hlasujú účastníci večera).

Hlavnú cenu získal startup zo Slovenska Erobot, cenu HubHub si zasa odniesol poľský FoodBugs a v neposlednom rade, publikum, podobne ako porotu, zajal produkt startupu Erobot.

Okrem predstavenia a hodnotenia startupov sa večer niesol aj v znamení diskusií a debát. Medzi diskutujúcimi boli podnikatelia či investori, napríklad Igor Tóth z O2, Michaela Musilová, International Moonbase Alliance či Violeta Luca, generálna manažérka pre Českú republiku a Slovensko v spoločnosti Microsoft alebo Artur Bobovnický zo SIEA. 

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?