18. novembra 2019

Niektoré každodenné návyky vám môžu brániť v tom, aby ste dosiahli vrchol kariéry. Preto ich musíte nahradiť novými zvykmi. Takýmto spôsobom si zaručíte jasnú cestu k úspechu, ktorý chcete dosiahnuť. Nižšie prinášame 9 základných zmien, ktoré by ste mali urobiť vo svojom životnom štýle.

1. Buďte sebavedomí.

Sebavedomie je nevyhnutným základom úspešnej kariéry. Schopnosť veriť v samých seba je to, čo oddeľuje dobrú kariéru od tej priemernej. Je bežné, že ľudia, ktorí nemajú potrebné sebavedomie, majú stagnujúce zamestnanie.

Rovnováha medzi pracovným a osobným životom je kľúčová.
Úspech neznamená len zarábať viac peňazí

Práve sebavedomie vám dáva slobodu nájsť kreatívne a efektívne riešenia a taktiež príležitosti, ktoré majú pozitívny vplyv na vašu kariéru. Získať sebavedomie môžete veľmi jednoducho: zaujmite stanovisko k samým sebe a pozitívne ohodnoťte to, čo reprezentujete ako jedinec.

2. Investujte do seba.

Čím viac do seba investujete, tým väčšie máte výhody. Otvára vám to neobmedzené príležitosti, ktoré vám prinášajú spokojnosť a zároveň zaručujú úspech. Ak do seba investujete, rozvíjate svoje zručnosti a nápady, vďaka ktorým ste cennejší a schopní dosiahnuť oveľa viac. Pokiaľ sa vám nedarí zlepšovať sa, je nepravdepodobné, že by ste v budúcnosti dosiahli iný výsledok. Zostávate totiž nemenní.

Čas na ticho. Keď pochopíte, aká dôležitá je rovnováha, budete úspešnejší

Skúste rozvíjať svoje vzdelanie získavaním relevantných titulov a certifikátov, rozširovať si vedomosti prostredníctvom rozsiahleho čítania či skúmať, aká je vaša tvorivá stránka, a to nadobúdaním nových zručností. To všetko sú spôsoby, akými môžete investovať do seba, a získať tak úspešnú kariéru, po ktorej túžite.

3. Nastavte si dlhodobé ciele.

Je jednoduché prestať sa sústreďovať, a to v akejkoľvek pracovnej oblasti, keď si nestanovíte ciele, ktoré chcete dosiahnuť. Práve vďaka určeniu dlhodobých cieľov sa pustíte tým správnym smerom a zaväzujete sa k ďalšej úlohe. Pre splnenie cieľov je však nevyhnutné, aby ste presne konkretizovali, čo chcete naozaj dosiahnuť, pretože to vám umožní ľahko merať vlastný pokrok. Dlhodobé ciele sú ľahko dosiahnuteľné aj vtedy, keď si ich rozdelíte na menšie úlohy. Vďaka tomu ich budete môcť riešiť postupne.

4. Prijmite zodpovednosť.

Akceptovanie zodpovednosti je zmena životného štýlu, ktorá môže zvýšiť vaše šance na úspešnú kariéru. Prečo? Pretože vás vedie k tomu, aby ste prebrali zodpovednosť za všetko, čo robíte, hovoríte alebo si myslíte. Naozaj sa v kariére rozvíjate až vtedy, keď prijímate akúkoľvek zodpovednosť, ktorá by mohla vzniknúť. Nikto však nie je dokonalý, nedostatky skrátka existujú. Ideálnou reakciou je rozpoznať vlastnú úlohu v prípade, keď vznikla chyba, a následne aktívne pracovať na jej odstránení a poučiť sa z nej. Takto zabránite tomu, aby sa v budúcnosti opäť vyskytla.

5. Efektívnej riaďte svoj čas.

Čas je obmedzený zdroj a i napriek tomu, že ho riadite, má priamy vplyv na vašu kariéru. Ak chcete byť úspešní, musíte efektívne využiť čas na dosiahnutie cieľov. Skvelý time manažment pomáha pri uprednostňovaní vašej práce a umožňuje, aby ste robili veci podľa úrovne ich dôležitosti.

Keď dobre a efektívne riadite čas, budete vo svojej kariére produktívnejší a za kratší čas toho dosiahnete viac. Skvelý spôsob, ako spravovať vlastný čas, je začať s prácou hneď z rána. To vám umožní využiť najproduktívnejšie časti dňa.

6. Buďte dôslední.

Úspešná kariéra často nie je o talente alebo o šťastí. Je o dôslednosti. To jednoducho znamená, že sa plne zapojíte do práce a nenecháte sa rozptyľovať. A čo si to vyžaduje? Musíte sa zaviazať k dlhodobému konaniu. Dôslednosť, najmä vo vašom dennom akčnom pláne, vedie k disciplinovanej rutine, ktorá vám môže pomôcť priblížiť sa k dosiahnutiu stanovených cieľov. Rozdiel úspešnej a neúspešnej kariéry spočíva v opakovaní rovnakých krokov a návykov, vďaka ktorým sa vám darí.

7. Spravujte svoje financie.

Spravovanie financií je pravdepodobne jednou z najdôležitejších zmien životného štýlu, ktoré musíte podstúpiť, aby ste dosiahli úspešnú kariéru. Ovplyvňuje totižto všetky aspekty vášho života. Skvelý spôsob, ako spravovať vlastné financie, je vytvoriť si rozpočet. To vám umožní vytvoriť rovnováhu medzi príjmami a výdavkami.

Môžete tak totiž svoje peniaze sústreďovať na ciele, ktoré vám zaručia úspech. Po vytvorení rozpočtu je nevyhnutné, aby ste sa ho držali a neplytvali finančnými prostriedkami na zbytočné veci. Dobré spravovanie peňazí totiž poskytuje určitú úroveň finančného zabezpečenia.

8. Plánujte vopred.

Plánovanie vám poskytne jasný pohľad na to, čo musíte urobiť, čo k tomu potrebujete a aké množstvo času alebo peňazí vám treba na potrebné splnenie cieľov. Pokiaľ plánujete dopredu, pomôže vám to zvýšiť produktivitu a efektivitu v kariére. Vďaka tomu totiž máte návod, ktorý vám pomôže dosiahnuť vaše ciele. Plánovanie tiež zabraňuje rozptyľovaniu a pomáha vám sústreďovať sa na konkrétnu úlohu.

9. Cvičte a oddychujte.

Kvalitný cvičebný režim je dobrý pre vaše celkové zdravie a zároveň môže tiež zvýšiť šance na úspešnú kariéru. Fyzická aktivita vedie k zvýšeniu úrovne produktivity a výkonu pri práci. Pravidelným fyzickým pohybom zvyšujete tiež vlastnú schopnosť tvorivého myslenia. Navyše, potenciálnych obchodných partnerov alebo klientov môžete stretnúť napríklad aj na športových udalostiach, čím zvýšite dosah svojho networkingu.

Prispievateľka Bianca Miller Cole píše pre Forbes.com o podnikaní a úspechu. 

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk