16. septembra 2021

Toto sú skutoční vesmírni turisti. Počas dnešnej stredoeurópskej noci z Kennedyho vesmírneho strediska na Floride úspešne odštartovala raketa Falcon 9 s loďou Crew Dragon, v ktorej štyria americkí civilisti strávia tri dni na obežnej dráhe okolo Zeme.

Spoločnosť SpaceX druhého najbohatšieho človeka na planéte poslala do vesmíru svoju raketu so štyrmi ľuďmi, z ktorých ani jeden nie je profesionálny astronaut. Misia s názvom Inspiration4 má za úlohu vyniesť posádku do výšky viac ako 550 kilometrov.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Inspiration4 (@inspiration4)

Reklama

Pre SpaceX je to už štvrtá pilotovaná misia. Je však prvá, o ktorej sa dá povedať, že je postavená na vesmírnych turistoch. A platiacu posádku dostala jednoznačne nad hranicu vesmíru, navyše na niekoľko dní.

SpaceX tak ponúka o poznanie viac než Virgin Galatic Richarda Bransona alebo Blue Origin Jeffa Bezosa, ktorí prvých turistov do vesmíru vyslali počas júla. V oboch prípadoch išlo len o niekoľkominútové suborbitálne lety.

Vodcom výpravy Inspiration4 je miliardár Jared Isaacman. Tento skúsený súkromný pilot sníval o ceste do vesmíru dlho. Koľko za splnenie sna zaplatil spoločnosti SpaceX však ani on sám nezverejnil. Podľa britského denníka Independent cena za štart rakety Falcon 9 nepresahuje 30 miliónov dolárov.

Finančná pomoc chorým deťom

Ako SpaceX, tak aj sám Isaacman v súvislosti s cestou do vesmíru zmieňuje hlavne finančnú pomoc, ktorá pôjde Detskej výskumnej nemocnici St. Jude v Memphise. Zameriava sa na vážne choroby detí, najmä na leukémiu a iné druhy rakoviny.

Isaacman si ako cieľ stanovil 200 miliónov dolárov, pričom polovicu čiastky venoval sám. Ďalších 31 miliónov dolárov sa už vyzbieralo v rámci prebiehajúcej zbierky.

Aj preto s Issacmanom do vesmíru letí 29-ročná asistentka lekára z nemocnice St. Jude Hayley Arceneaux, ktorá v detstve sama bojovala s rakovinou, 42-ročný dátový inžinier Chris Sembroski a 51-ročná pedagogička Sian Proctor, ktorá je prvou černošskou pilotkou kozmickej lode.

Lekárske výskumy

Výprava má predovšetkým plniť úlohy, ktoré sú súčasťou lekárskych výskumov týkajúcich sa dopadov pobytu vo vesmíre na ľudský organizmus. Počíta sa napríklad s odoberaním biologických vzoriek vrátane krvi.

Veliteľ posádky Jared Isaacman. Foto: Instagram/Inspiration4

Let civilnej posádky v lodi Crew Dragon Resilience umožňuje skutočnosť, že je plne automatický. V každom prípade však môže zasiahnuť aj riadiace stredisko zo Zeme. Misia má podľa aktuálneho plánu trvať tri dni, no môže byť aj dlhšia.

Záležať bude predovšetkým na poveternostných podmienkach v plánovaných miestach pristátia. Buď pristanú v Atlantiku na východnom pobreží USA alebo v Mexickom zálive. V prípade potreby môže let trvať až jeden týždeň.

Dražba vesmírneho piva a ďalších predmetov

Tradíciou vesmírnych letov býva obvykle fakt, že posádka si so sebou vezme rôzne predmety. Výnimkou nie je ani Inspiration4.

Člen posádky Chris Sembroski bude hrať vo vesmíre na ukulele od spoločnosti Martin Guitar. Do vesmíru putuje aj nedávno vydaný časopis Time s obálkou so všetkými členmi posádky, špeciálna edícia hodiniek Pilot’s Watch Chronograph Edition, ktoré budú mať astronauti na zápästiach, pero MontBlanc, s ktorým si budú zapisovať svoje zážitky, alebo NFT Grammy ocenenej rockovej kapely Kings of Leon.

Pozoruhodný je aj náklad v podobe 30 kilogramov chmeľu. Z neho pivovar Samuel Adams uvarí pivo, ktorého chuť sa podľa spoločnosti SpaceX „bude vymykať tomuto svetu“. Pivovar za to projektu Inspiration4 venoval 100-tisíc dolárov.

Vyrobené pivo a ďalšie na obežnú dráhu vynesené predmety po skončení mise poputujú do dražby a vydražené financie pôjdu na účet nemocnice v Memphise.

Autorom článku je Ondřej Kinkor z Forbes Česko.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Reklama

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?