11. júla 2021

Sir Richard Branson. Astronaut 001. Tak vyzerá prvý zápis v knihe, do ktorej svoje mená budú zapisovať všetci novodobí pasažieri, ktorí podobne ako britský miliardár nastúpia do vesmírnej lode spoločnosti Virgin Galactic a vydajú sa v ústrety vesmíru.

„O tomto som sníval už ako malý chlapec. Nie je však nič, čo by vás pripravilo na to, že sa budete na Zem pozerať z vesmíru,“ povedal Branson krátko po tom, čo sa vrátil na zem z výšky 85 kilometrov.

Cesta do vesmíru sa symbolicky otvára aj pre bežných smrteľníkov. Niekoľko kozmických turistov už sa do vesmíru pozrelo, ale miliardár sa šľachtickým titulom od britskej kráľovnej bol prvým civilom, ktorému sa to podarilo v stroji súkromnej výroby. Navyše v novodobých vesmírnych pretekoch predbehol svojho súpera a aktuálne najbohatšieho človeka planéty Jeffa Bezosa.

Ohromná šou trvala viac ako dve hodiny, ktorými vyvrcholilo 17 rokov práce na projekte civilných vesmírnych letov. Letov, ktoré na hranici vesmíru dostanú prakticky kohokoľvek, kto na to má dosť odvahy a peňazí – zhruba 250-tisíc dolárov. Žiadne ďalšie obmedzenia nie sú.

A dokonca ani žiadne rakety. Po 16-tej hodine popoludní nášho času sa zo súkromného letiska pre vesmírne lety Spaceport America v Novom Mexiku do vzduchu vzniesol letún VMS Eve, pomenovaný po Bransonovej matke.

Reklama

 

Lietadlo niesol raketoplán VSS Unity, ktorý ovládali piloti Dave Mackay a Colin Bennet a na sedadlách posádky vedľa Bransona zasadli špecialisti Beth Moses, Sirisha Bandla a Michael Masucci. Bolo to zároveň prvý raz, kedy Virgin Galactic v rámci skúšobných letov naplno využila kapacitu svojho vesmírneho lietadla.

Lietadlo sa krátko pred pol šiestou európskeho času vo výške 13,5 kilometra odpútalo od Eve a zažalo tryskový pohon. Raketa následne zamierila v ústrety vesmíru, ktorého brán sa dotkla vo výške 85 kilometrov.

Posádka si v tej chvíli mohla začať užívať päť minút trvajúci stav beztiaže a výhľady na zakrivenie Zeme i do čiernoty kozmického priestoru, ktorú mohli sledovať z celkovo 17 okien, ktorými je raketoplán vybavený. Po tejto päťminútovke, ktorá z pasažierov urobila na astronautov, už sa ale museli znovu vrátiť do svojich sedadiel a pripraviť sa na návrat.

Ten prebehol rovnako ako celý let – absolútne hladko. VSS Unity po 18. hodine zľahka pristála späť na súkromnom kozmodróme Spaceport America v Novom Mexiku, ktorý patrí spoločnosti Virgin Galactic. Richard Branson a ďalší členovia posádky zo stroja vystúpili krátko potom.

„Toto si budeme pamätať po zvyšok života,“ povedal Michael Colglazier, CEO Virgin Galactic. Zlomový okamih to bezpochyby bol. Súper v podobe Bezosovho tímu Blue Origin ale nezabudol pripomenúť, že ich misia v rakete New Shepard so šesťčlennou posádkou na palube vyletí vyššie – až do výšky 105 kilometrov. Štartovať má už 20. júla.

Prekoná tým takzvanú Kármánovu hranicu, určujúci predel medzi zemskou atmosférou a kozmickým priestorom. Bransonov tím si vystačí s definíciou NASA, Federálneho úradu pre letectvo USA i amerického letectva – pre všetky tieto inštitúcie začína vesmír 50 míľ nad hladinou mora, teda mierne nad 80 kilometrami.

Celkom pobavene potom tento súboj musí sledovať aj ďalší z miliardárov, ktorý sa zameral na dobývanie vesmíru – Elon Musk. Rakety jeho spoločnosti SpaceX totiž zastúpili techniku NASA a vynáša astronautov aj náklad na vesmírnu stanicu ISS krúžiace okolo Zeme vo výške 400 kilometrov. Bransonovi ale Musk, ktorý je aktuálne druhým najbohatším mužom na planéte, zaželal pred štartom len to najlepšie.

Autorom textu je Ondřej Kinkor .

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?